
Жителі Харківщини отримали 65 тисяч медичних послуг від благодійників
Близько 10 тисяч людей було оглянуто медбригадами Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області у лютому-жовтні цього року. Лікарі об’їздили зі своєю доброчинною місією всю Харківщину, побувавши у найвіддаленіших селах та провівши понад 260 безкоштовних медоглядів. Загалом населенню надано майже 65 тисяч медичних послуг.
Фонд – на сторожі здоров’я жителів області
Програма Фонду «Медицина Харківщини для людей» – це безпрецедентна благодійна ініціатива, яка полягає в організації роботи виїзних медичних бригад, сформованих з висококваліфікованих лікарів різної спеціалізації. Усього таких медбригад три, кожна оснащена переносним ультразвуковим апаратом, електрокардіографом та глюкометром, щоб можна було проводити діагностику прямо на місці. Прийом пацієнтів здійснюється у фельдшерсько-акушерських пунктах або амбулаторіях сімейної медицини за участі працівників відповідних закладів. Задача докторів – обстежити сільське населення, виявити наявні патології та захворювання і надати рекомендації щодо їх лікування.
«Наша програма спрямована саме на жителів сільської місцевості, бо не кожен селянин може поїхати до районної чи обласної лікарні, щоб отримати консультацію спеціаліста вузького профілю. А коли лікарі самі приїжджають у село, люди охоче йдуть до ФАПу та обстежуються. Десять тисяч задоволених пацієнтів – це краще свідчення ефективності роботи наших медбригад», – каже голова правління Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області Євген Шаповал.
Кожна медична бригада складається з п’яти спеціалістів – кардіолога, лікаря ультразвукової діагностики, гінеколога, окуліста, невропатолога або травматолога. Загалом у програмі «Медицина Харківщини для людей» задіяно близько сімдесяти докторів, які працюють у провідних медзакладах Харкова.
Що показали благодійні медогляди
За дев’ять місяців 2016 року медбригади Фонду об’їздили всю область. Найбільше уваги лікарі приділили віддаленим районам – Близнюківському, Барвінківському, Великобурлуцькому, Зачепилівському, Борівському. Свої враження від поїздок спеціалісти резюмують одним реченням: люди у сільській місцевості практично не обстежені.
«Сама система наразі не передбачає моніторингу стану здоров’я населення. Те, що раніше називали диспансеризацією, – цього зараз немає. Ситуація складається наступна: людина звертається за медичною допомогою лише тоді, коли у неї вже розпал клінічних симптомів йде, тоді як більшість проблем можна вирішити ще на дошпитальному етапі, – зазначає невропатолог Андрій Борисович. – Майже у кожному ФАПі, куди ми приїжджаємо, я виявляю двох-трьох пацієнтів з первинною патологією».
За спостереженнями спеціалістів, найбільш розповсюдженими є судинні та серцеві захворювання, гіпертонічна і жовчнокам’яна хвороби, катаракта, захворювання периферійної нервової системи. У багатьох випадках час, коли проблему можна було вирішити консервативним шляхом, упущено, і єдиним способом лікування залишається операція.
Втім, є і гарні новини. В ході ультразвукового дослідження лікарі досить рідко виявляли новоутворення з ознаками онкології. Усі пацієнти з підозрілими пухлинами були направлені на додаткове обстеження до спеціалізованих закладів Харкова для встановлення точного діагнозу. Досить благополучною виявилася і сфера жіночого здоров’я. За всі дев’ять місяців, що проводилися благодійні медогляди, практично не було виявлено серйозних захворювань матки та шийки матки.
У цьому році медичні бригади Фонду завершили свою роботу. Виїзди до області буде поновлено вже наступного року, коли потеплішає і проїзд сільськими дорогами не буде ускладнено.