
Затверджено перелік благодійних товарів та послуг, які не оподатковуються
Майже півтора року благодійна спільнота чекала на те, що бронежилети, каски, засоби гігієни, харчі для військових і переселенців будуть звільнені від оподаткування. Нарешті ухвалено Постанову Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб”, № 112 від 24.02.2016.
Яка користь від постанови для благодійників і тих, хто отримує допомогу
Постанова покликана реалізувати права благодійників та отримувачів благодійної допомоги, – військовослужбовців, внутрішньо переміщених осіб, мешканців Східних областей в зоні конфлікту, постраждалих учасників масових акцій громадянського протесту під час Революції Гідності, а також 2 травня 2014 року в місті Одесі. Ці права передбачені Податковим кодексом України, щоб благодійники мали змогу без сплати податків підтримати обороноздатність країни та допомогти вразливим верствам населення, у зв’язку з конфліктом на Сході України та масовими акціями громадянського протесту.
Постанова забезпечує практичний механізм для надання благодійної допомоги
– тимчасове розміщування працівників (робітників) у робочих гуртожитках або таборах;
– тимчасове розміщуваннявідвідувачів у кімнатах або житлових одиницях;
– щодо забезпечення харчуванням та послуги їдалень;
– щодо забезпечення широкосмугового доступу до Інтернету;
– мобільного зв’язку — доступ і користування;
– юридичні дорадчі та представницькі щодо судових процедур у сфері цивільного права та інші юридичні консультації та підтримка.
Серед товарів для військовослужбовців, це: стрілецькі приціли (каліматорні, оптичні, нічні, інші), тепловізори, рухомі військові ремонтні майстерні, лазерні далекоміри, цілепоказувачі, спеціальні машини та комплекти спеціальної обробки, засоби захисту органів дихання та шкіри, засоби радіаційної розвідки та дозиметричного контролю та багато інших технічних засобів. Також перелік включає засоби особистої гігієни, харчі, предмети речового забезпечення тощо.
Благодійність без податків – і для "фізиків", і для "юриків"
Звертаємо увагу, що відповідно до статті 1 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", благодійник – це також і юридична особа приватного права, яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності. Тобто благодійну допомогу можуть надавати не лише благодійні інституції, а будь-які підприємства, установи та організації відповідно до видів допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів.
Перелік видів благодійної допомоги був розроблений Міністерством соціальної політики України. Український форум благодійників надавав свої пропозиції до видів товарів, робіт та послуг, які не підлягатимуть оподаткуванню. Ці пропозиції враховані у даній Постанові Кабінету Міністрів України. Дякуємо Центру підтримки реформ за сприяння в адвокації постанови.