
"Служіння суспільству – вище особистих інтересів" – головний принцип життя і діяльності кожного ротарійця. Сьогодні "Ротарі Інтернешнл" – найбільша у світі благодійна організація, що нараховує 1200000 членів, 33000 клубів, 528 дистриктів у 166 країнах світу. У Тернополі члени "Ротарі клубу" уже понад 15 років роблять добрі справи. Про це детальніше розповідає президент тернопільського клубу Руслан Черній.
– Які головні завдання ставить перед собою ваша організація?
– Насамперед надання гуманітарних послуг; підтримка високого етичного рівня в будь-яких видах професійній діяльності; впровадження ідеалів служіння суспільству і людям в особисте життя; у професійну і соціальну сферу; поширення ідей доброї волі; надання допомоги для забезпечення миру в усьому світі; зміцнення взаєморозуміння між народами. У всьому світі "ротарійці" багато зусиль докладають для того, щоб надати допомогу тим, хто її потребує.
– Благодійність найкраще характеризують дії і вчинки. Що зробили члени клубу для міста й області?
– Спершу зазначу, що 23 березня 1995 року тернопільський клуб отримав офіційний документ ("Хартію") про міжнародне визнання. За час його діяльності зроблено багато, зокрема: організовано доставку гуманітарних медичних вантажів для лікарень краю. Наприклад, у 1997 році районній лікарні в Підгайцях, третій міській лікарні та пологовому будинку було передано медичне обладнання на 100000 доларів. У 2001 році тернопільські "ротарійці" організували доставку контейнера з медзасобами на 50000 доларів, а в 2003-му – обласній лікарні передано набір апаратів штучної нирки на суму 200000 доларів. Через два роки отримано грант на 60000 доларів для здійснення операцій на серці дітям в обласній дитячій лікарні, який був розрахований на 16 операцій. У 2010 році спільно з ротарійцями містаЛідс (Великобританія) завершили проект передачі районним та обласним лікувальним закладам 100 функціональних ліжок та апарата дихальної діагностики для дитячої поліклініки.
– При "Ротарі клубі" діє й молодіжна організація "Ротаракт". Молоді люди також займаються благодійністю?
– "Ротаракт" був створений відразу після заснування "Ротарі клубу". Це також міжнародне об’єднання активних молодих людей віком від 18 до 30 років, які разом з "ротарійцями" проводять різноманітні благодійні проекти. Упродовж останніх років "Ротаракт" реалізував 11 благодійних проектів, серед яких проект "У ритмі життя". Він полягав в облаштуванні спортивного майданчика навчально-реабілітаційного центру для дітей хворих на ДЦП та наслідків поліомієліту. Щоб зібрати необхідні кошти, члени "Ротаракту" власними силами організували два благодійні концерти та благодійні аукціони. На зібрані гроші вони купили спеціальні тренажери для спортзалу, розвиваючі ігри, встановили м’яке покриття спортивного майданчика, що зменшує травматизм під час занять та ігор. Будучи членом "Ротаракту", молода людина має можливість з’ясувати для себе, чи готова вона далі займатися благодійністю і допомагати іншим. Насправді – це справа нелегка.
– Ви нещодавно стали президентом клубуі вже, напевне, визначили першочергові завдання? Знаю, що почали допомагати одній тернопільській родині…
– Назва "Ротарі" походить від англійського слова "ротація", тобто зміна місця (зустрічей, керівництва). У зв’язку із цим передача влади, тобто зміна президента і правління клубу, відбувається щороку. Людина, яка бере на себе обов’язки очолити клуб, повинна найбільше докластися до процесу служіння. Сьогодні тернопільський "Ротарі клуб" вважає своїм першочерговим завданням пошук та залучення до серйозних благодійних проектів партнерів-однодумців як в Україні, так і за її межами. А за рахунок власних можливостей плануємо менш бюджетні проекти, але не менш важливі в конкретному значенні.Так, розпочали допомогу шестирічному Дмитру Личковському, який має діагноз двобічна нейросенсорна приглухуватість ІІІ ступеня. Хлопчик втратив слух після того, як переніс у восьмимісячному віці гострий гнійний менінгоенцефаліт. У 2010 році його прооперували і вживили імплант, завдяки якому він може чути. Проте обслуговування пристрою обходиться недешево: щовартальний сервіс вартує 550 гривень, заміна батарейок – 400, електропросушування процесора – 800. Окрім того, імплант кожних три роки потрібно міняти. Його вартість становить 3,5 тисячі євро. На разі хлопчик перебуває під опікою бабусі, батько згідно з рішенням суду – поза сім’єю, а мама змушена заробляти кошти на новий імплант за кордоном. Під час передачі влади клубу ми провели благодійний аукціон і виручили 7 тисяч гривень, які перерахували як часткову оплатуза імплант. До операції Дмитрику залишилося півтора року, тому маємо надію, що за цей час зберемо потрібну суму. Для нас важливо, щоб дитина могла і надалі чути голос рідних, а його мама повернулася додому і особисто виховувала сина.
– Яким чином рідні хлопчика дізналися про вашу організацію?
– На адресу "Ротарі клубу" від управління у справах сім’ї, молодіжної політики і спорту надійшов лист із проханням допомогти хлопчику, що втратив слух і може чути лише за допомогою спеціально вживленого імпланта. Після зустрічі з начальником управління я дізнався більше про потреби цієї родини і реальний стан речей, тому вирішили зібрати кошти за допомогою благодійного аукціону. Ще одна принципова позиція клубу "Ротарі" – кожен, хто жертвує гроші на благодійність, повинен отримати щось навзаєм. На аукціон члени клубу виставляють якісь важливі речі або предмети для будь-якого іншого жертводавця. Відтак, придбавши картину, виріб із бісеру чи колекційну річ, учасник заходу отримує часточку позитивної енергії, душі і світогляду іншої людини. Такий аукціон буде не єдиним у цьому благодійному проекті.
– Хто з членів клубу пожертвував кошти за найдорожчий лот?
-Найдорожчий лот – картину-триптих із ангелами, яку безкоштовно виставив на аукціон екс-президент клубу ІванТобілевич, викупила сім’я Ігоря та Валентини Цепенюків. Для цієї родини, як і для всіх інших "ротарійських родин", благодійність стала життєвим кредо. Упродовж декількох років сім’ї Цепенюків та Ковалишиних тісно співпрацюють із Теребовлянським училищем культури, виступають ініціаторами і організаторами допомаги творчим і талановитим молодим людям. Тернопільські "ротарійці" намагаються ніколи не залишаютися байдужими до чужої біди.
Джерело: Тернопіль Вечірній