
7
Липень 2013
Європейський досвід в наданні соціальних послуг задля українських реформ
Багато фахівців соціальної сфери вважають що реформа системи надання соціальних послуг не відповідає загальним напрямкам реформ, які здійснюються владою. Розвиток ринку соціальних послуг передбачає наближення соціальних послуг до громадян, які знаходяться в складних життєвих обставинах. Це потребує не тільки «делегування повноважень» в наданні послуг на рівень громади, але і «делегування коштів» на місцевий рівень. Без цього вся реформа залишиться лише на папері. Але це, буцім то просте завдання потребую докорінної зміни всієї політики держави:
• Адміністративно-територіальної реформи з наданням громадам та регіонам значних коштів на реалізацію власних повноважень, та перерозподіл фінансових потоків між центром та регіонам;
• Передача повноважень в визначенні потреб в соціальних послугах, та визначення потреб в фінансуванні на рівень громад;
• Визначення реального розміру прожиткового мінімуму з паралельною відміною значної кількості пільг та соціальних виплат;
• Роздержавлення виплат по єдиному соціальному внеску та розвитку ринку недержавного соціального страхування.
Але реалізація цих кроків потребують наявності двох складових:
– наявності політичної волі в роздержавленні соціальної сфери;
– наявність комплексних пропозицій щодо удосконалення законодавства.
Досвід показує, що наявність аргументованих пропозицій є одним з важливіших кроків задля забезпечення соціального розвитку, особливо в такий заполітизованій сфері як соціальна. Але комплексні пропозицій неможливі без аналізу світового досвіду, аналізу цих механізмів та технологій які відпрацьовані в розвинених країнах.
В Міністерстві соціальної політики 3 липня 2013 року пройшла зустріч, яку організував Андрій Третьяк, керівник Проекту Європейського Союзу «Підтримка розвитку системи соціальних послуг в Україні», що здійснюється урядами України та Франції, презентував напрацювання проекту щодо підготовки пропозицій до реформування системи соціальних послуг. Темою зустрічі було обговорення Звітів щодо реформування системи соціальних послуг, які були підготовлені в рамках проекту:
– Звіт «Законодавчо-нормативна база соціальних послуг у Франції та Європейському Союзі» підготовлений експертом проекту Міхайем Ваманом
– Звіт «Аналіз недоліків, дублювань та суперечностей у законодавстві про соціальні послуги» підготовлений експертами проекту Марі-Колетт Лалір та Даніель Ларже
В обговоренні прийняли участь фахівці державних та недержавних організацій, а саме представники Центру перспективних соціальних досліджень Міністерства соціальної політики та НАН України, Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики, Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства платформи "Соціальний діалог та справедливість". Підкомітету з питань реформування системи соціальних послуг Громадської ради при Міністерстві соціальної політики.
Як визначили учасники обговорення, робота, яку провели експерти Проекту Європейського Союзу, дуже актуальна та важлива з огляду на те, що як раз зараз Міністерство соціальної політики з залученням широкого кола фахівців неурядових організацій, розробляє комплексні пропозиції до нормативно-правових актів до яких потрібно внести зміни та доповнення відповідно до «Плану заходів на 2013-2016 роки щодо реалізації Стратегії реформування системи надання соціальних послуг».
Знання щодо європейського досвіду та ретельний аналіз українських реалій в сфері надання соціальних послуг дозволили обговорити можливі системні зміни до Бюджетного та Податкових кодексів України, до ЗУ «Про соціальні послуги», «Про соціальну роботу», «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю», «Про здійснення державних закупівель», «Про державні соціальні стандарти та державні гарантії» тощо.
Об’єднання зусиль Міністерства, науковців, НУО та міжнародних проектів технічної допомоги зможуть виробити спільне бачення та забезпечить реальне реформування системи надання соціальних послуг.