
Кожен п’ятий громадянин ЄС регулярно й добровільно віддає свій час і вміння на користь громади, не отримуючи на це платні. Найчастіше – для розвитку спорту. Більше половини європейських волонтерів – чоловіки віком 30-50 років, вони освічені і мають постійну роботу. Що ж являє собою волонтерство в Україні? Чим воно корисне для бізнесу, громадської організації, для студента чи пенсіонера? Про це дізнались понад 250 учасників ІІІ Міжнародної конференції Українського форуму благодійників «Волонтерство – шлях до благодійності для кожного» 18 лютого 2011 р. в Києві.
«Під час Європейського року волонтерства саме програми ООН щодо підготовки молодих добровольців є найбільш впливовими, довгостроковими та ефективними. Мені приємно бачити, що велика кількість українців долучається до національного та міжнародного волонтерських рухів», – зазначив Координатор системи ООН в Україні Олів’є Адам, відкриваючи конференцію.
Під час Панельної дискусії «Волонтерство як капітал соціуму» експерти та учасники з України, Великобританії та Польщі спробували відповісти на запитання: Хто найчастіше стає добровольцем? Які економічні й соціальні вигоди волонтерства? З якими викликами зіштовхується цей рух?
Учасники прес-брифінгу: Джованні Моцареллі, координатор програми волонтерів ООН в Україні; Деніел Стівенс, керівник досліджень Інституту досліджень волонтерства, Великобританія; Тесса Кіппінг, менеджер з корпоративної соціальної відповідальності мережі глобального партнерства «Бізнес у громаді», Великобританія; Андрій Павлович, координатор Ресурсного центру SALTO для країн Східної Європи й Кавказу, Польща; Ганна Старостенко, виконавчий директор Фонду Братів Кличків; Андрій Банцер, начальник відділу по роботі з волонтерами, Місцевий організаційний комітет «Євро-2012 Україна».
«В усій Європі держави дедалі менше можуть впливати на соціальний сектор. Значну частину соціальних послуг: турботу про дітей та літніх людей, розв’язання питань екології та охорони здоров’я, – перебирають на себе неурядові організації. Їх фінансування з боку приватного сектору зростає. Волонтери стають важливою ланкою в перерозподілі ресурсів», – повідомив директор Фонду Східна Європа, голова правління Українського форуму благодійників Віктор Лях.
«Живі класики» організованої філантропії розповіли журналістам, які можливості відкриває Рік волонтерства для українців; скільки економить держава, сприяючи волонтерству; як розвивають волонтерство приватні благодійники та бізнес; чи відбудеться бум українського волонтерства в завдяки Євро-2012.
Тема футбольного чемпіонату лягла в основу традиційного для конференцій Форуму формату – ток-шоу. Це третя за масштабами спортивна подія у світі. Жоден захід такого типу не минав без широкого залучення волонтерів. УЄФА планує залучити 2500 волонтерів із різних країн світу. Міста-господарі чемпіонату мають надати близько 20 тисяч добровольців. Це безпрецедентний волонтерський проект на території України.
Міжнародні конференції Українського форуму благодійників вирізняються оригінальністю викладу. Цьогорічною новинкою стала презентація кращих практик волонтерства в лаконічному форматі PechaKuchа – 20 слайдів по 20 секунд кожний, де головне – боротьба за увагу.
Волонтерство – це: можливість відчути себе громадянином, зробивши реальний внесок у розвиток громади; відображення особистої позиції; нагода максимально реалізувати себе в будь-якому виді діяльності; соціальна значимість роботи; поштовх до глобальних перетворень з малих кроків; позитивний приклад для наслідування.
Партнерами конференції виступають Фонд Східна Європа, Міжнародний фонд “Відродження”, Фонд Братів Кличків, Програма Волонтерства ООН, Корпус Миру та інші.