
Як повернути безпритульних дівчат додому та до повноцінного життя?
Від 30 до 100 тисяч дітей та молоді (за різними оцінками експертів) живуть на українських вулицях сьогодні. Більшість із них обирають столицю та великі міста. Чверть із них – дівчата. Саме вони наражаються на найбільшу небезпеку, адже життя просто неба пов’язане з такими ризиками: інфікування ВІЛ та іншими захворюваннями; непланована вагітність; нарко- та алкозалежність, насильство. Відсутність документів чи реєстрації обмежує їм доступ до медичних та соціальних послуг.
«Молоді дівчата опиняються на вулиці з різних причин, але усі вони мріють про повернення в домівки та про повноцінне життя, сім`ю, дітей. Самотужки налагодити своє життя: відновити документи, стосунки з рідними, отримати спеціальність, роботу, житло дівчата не можуть. Усі вони без винятку потребують допомоги», – впевнена Галина Скіпальська, директор представництва організації «Право на здоров’я» (HealthRight International) в Україні. Про це вона повідомила на прес-конференції у Києві, яка відбулась 31 травня.
Організація «Право на здоров’я» та Київський міський центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді повертають додому та успішно соціалізують таких безпритульних дівчат. «За два роки 729 дівчат отримали допомогу в Центрі «Право на здоров’я», з них майже половина має дітей, кожна п’ята є ВІЛ-інфікованою, насильство переживали усі дівчата. Результатом діяльності Центру «Право на здоров’я» стало повернення до дому 154 дівчат, решта клієнток покращили якість свого життя, 306 отримали медичну допомогу, до якої не мали доступу раніше, 33 вагітні дівчини народили здорових дітей,»,- зазначила Наталія Грицаєнко – координатор проекту «Доступ дівчат та молодих жінок, вразливих до інфікування ВІЛ, до профілактичних та інших послуг в Україні».
«Крім лікування та сприяння у соціалізації нашим дівчатам потрібна просто щира розмова, людяна посмішка та небайдужість», – говорить Галина Скіпальська, директор представництва організації «Право на здоров’я» (HealthRight International) в Україні.
«Працюючи пліч о пліч з громадськими організаціями, ми наочно бачимо результати нашої роботи – за минулий рік повернули до родин і громади кілька сотень дівчат. Тут важливий ефект синергії, коли можливості держави доповнюються ресурсом громадських організацій» – каже Людмила Черкашина, заступник директора Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
На продовження цієї ініціативи в м. Києві планується створити «соціальну квартиру» для дівчат і молодих матерів, які живуть або значну частину часу проводять на вулиці. В соціальній квартирі в умовах цілодобового стаціонару дівчата, які зазнали найбільш глибоких психологічних травм, ті, хто потребують термінового втручання, вагітні, або ж мають дітей зможуть отримувати послуги команди висококваліфікованих спеціалістів.
Результати роботи Центру за станом на 1 травня 2012 року (за період травень 2010 – квітень 2012):
• 729 клієнток отримали допомогу в Центрі;
• 671 клієнтка отримала консультації соціальних працівників (92%), 486 – консультації психолога (66,6%), 308 – консультації юриста (42%);
• 321 клієнтка Центру пройшла тестування на ВІЛ, із них 53 мають ВІЛ+ статус (16,5%), 47 з 53 були поставлені на облік в Київський міський центр профілактики і боротьби зі СНІДом (у тому числі без паспорту або реєстрації);
• 275 (37,7%) пройшли тестування на ІПСШ; 306 дівчат (42%) отримали консультацію в медичних установах, пройшли обстеження та, при необхідності, лікування;
• 66 з 112 клієнток Центру, яким необхідна така послуга, оформили соціальну допомогу на себе та/або дитину, 33 дівчини відновили/оформили документи, 38 в процесі відновлення документів, 15 дівчат були працевлаштовані;
• 33 клієнтки народили дітей ( 9 із них до 18 років);
• Створена мережа з 53 партнерських державних та недержавних організацій для комплексного надання допомоги дівчатам з груп ризику в м. Києві.
Прес-конференція та фотовиставка відбулася в рамках Фінальної конференції за проектом «Доступ дівчат та молодих жінок, вразливих до інфікування ВІЛ, до профілактичних та інших послуг в Україні», який реалізовується в м. Києві за підтримки СНІД Фонду Елтона Джона та Фонду Олени Пінчук АНТИСНІД.
За додатковою інформацією звертайтеся до Наталі Красненкової
067 465 54 26, krasnenkova@prhouse.com.ua