
Джуліан Ассанж (Julian Assange) заявив, що сайт викриттів WikiLeaks тимчасово призупинить публікації матеріалів у зв’язку з необхідністю шукати фінансування, оскільки хоче уникнути банкрутства до кінця року.
Інтернет-ресурс бореться з тим, що він називає «фінансовою блокадою», після того, як найбільші платіжні системи і банки, включаючи Visa, MasterCard, PayPal і Bank of America перестали приймати пожертви дляWikiLeaks в грудні минулого року.
Ассанж заявив, що тепер це представляє життєву загрозу для роботи WikiLeaks, підкреслюючи, що організацію відрізали від десятків мільйонів євро фінансування.
«Тепер ми змушені зосередити наші мізерні ресурси на протидію незаконній банківській блокаді і пошукам пожертвувань», – заявив Ассанж на прес-конференції в приватному клубі для журналістів у Лондоні.
«Якщо WikiLeaks не знайде спосіб зняти цю блокаду, ми просто не в змозі будемо продовжувати працювати в новому році».
Сайту WikiLeaks необхідні 3,5 мільйона доларів для продовження роботи в наступному році, заявив Ассанж, так як десятки гучних пакетів документів ще повинні бути опубліковані. Пожертвування WikiLeaks різко зросли після першої публікації документів, які включали в себе інформацію і іракської і афганської кампанії, а також близько 250 тисяч американських дипломатичних документів.
У 2010 році середньої щомісячний показник пожертв становив понад 100 тисяч євро. Але в перші дев’ять місяців 2011 року середній показник становив 6-7 тисяч євро. WikiLeaks звинувачує блокаду в спаді пожертвувань, незважаючи на те, що в той же час у Швеції йшов процес проти Ассанжа за звинуваченням у згвалтуванні.
Ассанж, завжди заперечував будь-які звинувачення і очікує рішення британського суду про екстрадицію до Швеції для подальших розглядів, заявив, що пожертвування для сайту ніколи не використовувалися для оплати його адвокатів.
За літо WikiLeaks та ісландська платіжна компанія Datacell подали скаргу до Єврокомісії проти фінансових компаній. У WikiLeaks сподівалися, що ситуація вирішиться до даного часу. Вони збираються звернутися до альтернативних джерел фінансування.
«Ми сподіваємося зібрати групу багатих людей з різних країн, які б змогли підтримати нашу політичну незалежність, а також звернемося до мас, використовуючи інші механізми», – заявив Ассанж.
Дії платіжних корпорацій проти WikiLeaks викликають питання про свободу слова і можуть загрожувати роботі таких груп, як Greenpeace або Amnesty International, додав він. «Жменька американських фінансових корпорацій не повинна визначати права тих, за кого весь світ хоче голосувати гаманцем».
У понеділок Ассанж також заявив журналістам, що WikiLeaks надасть в листопаді новий надійний спосіб зливати документи, заявивши, що нинішнім системам довіряти неможливо.
Він зазначив, що нещодавнє справу DigiNotar, голландської компанії, яка продавала сертифікати безпеки для доступу до банків або електронною поштою і в яку проникли представники іранської служби розвідки, є прикладом відсутності безпеки в інтернеті.
«Певне число сертифікатів перебувають під контролем держави, вони управляються безпосередньо гілками влади», – заявив він. «Неможливо довіряти жодній звичайній системі кодування в інтернеті», – зазначив він.
WikiLeaks довелося перебудувати власну систему подачі документів «з нуля», заявив Ассанж. За останні 12 місяців усі матеріали сайти були передані особисто, а не через сайт.
«28 листопада ми запустимо систему нового покоління з передачі інформації», – заявив він. «Це включає в себе не тільки відкритий інтерфейс, але і деякі механізми, які необхідні для того, щоб протистояти атаці секретних служб і злочинних груп, на всю систему інтернет-безпеки, яка була розроблена останнім часом».
Оригінал – "The Financial Times", Великобританія