
Допомогти можна не тільки грошима чи порадою. Адже є речі, які складно знайти в гаманці,− наприклад, увагу, тепло, досвід, спілкування. Волонтер і його місце в сучасному суспільстві – саме це намагалися визначити учасники ΙΙΙ Міжнародної конференції Українського форуму благодійників, який відбувся в Києві. А його тема «Волонтерство – шлях благодійності для кожного» виявила в суспільстві нову моду – на небайдужість.
Росте духовний капітал
Кожна людина прагне бути прийнятою суспільством та брати участь у важливих соціальних процесах. «Один у полі не воїн» – вчить нас відома приказка, і саме волонтерство – те явище, яке дійсно може змінити наші звичні уявлення і спосіб життя. Особливі перспективи тут відкриваються для молодих людей – найактивнішої частини громади.
Cвоїм досвідом у роботі зі шкільною та студентською молоддю поділилася Ганна Старостенко, виконавчий директор Фонду Братів Кличків: «Уміння висувати соціальну ініціативу і пропонувати план її втілення в життя є однією з головних чеснот волонтерської діяльності. Саме на таку молодь спрямований наш проект «Оздорови суспільство», який виявляє активних, енергійних молодих людей, що мають цікаві ідеї про те, як власними силами покращити життя своєї громади. Учасниками іншого нашого проекту, «Клич друзів – граймо разом!», є підлітки та школярі. Вони надсилають нам заявки з проханням встановити нові дитячі майданчики та інформують про добрі справи, які вони роблять на власному подвір’ї. Всім зрозуміло, що їхній рівень підготовки як волонтерів далекий від професійного. Але вони дуже вмотивовані, дуже завзяті!»
Останнім часом усе більше юних громадян України хочуть пов’язати своє життя з корисною для інших доброю справою. Цифри свідчать, що свій духовний капітал країна поповнює насамперед серед молоді. Адже, за статистикою неурядових організацій, дві третини волонтерів є студентами.
Все починається зі школи
В основі волонтерської діяльності лежать принципи братерства та взаємодопомоги, які можна розвивати змалку. В Україні вже діють програми, спрямовані на формування життєвих навичок у школярів.
Віктор Лях, виконавчий директор Фонду Східна Європа та голова правління Українського форуму благодійників, розповів «Родинному Слову», що близько 300 українських шкіл уже запровадили програми, які включають елементи волонтерської роботи: «Ми маємо позитивний досвід на національному рівні. Є велика кількість програм, які рекомендовані до впровадження Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України. Такі проекти включають у себе можливість упровадження волонтерства як суспільно корисної дії».
Але є нюанси, які слід враховувати, залучаючи до такої роботи дітей, що навчаються в школі. Вони можуть виконувати волонтерські обов’язки, але тільки ті, які не пов’язані зі складною роботою, наприклад, доглядом за важкохворими людьми або роботою з ВІЛ-інфікованими. Така праця потребує досвіду, профільної підготовки, психологічної готовності.
Тому школа насамперед тільки виховує усвідомлення важливості добровільної доброчинної допомоги. Всерйоз же ідеєю практичного волонтерства молоді люди переймаються вже в стінах власного вишу. Прикладом є досвід Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара.
«Ми залучаємо студентів до різної роботи, це – навчання школярів і своїх однолітків, творчі студії для розвитку їхніх талантів, дружня допомога. Поєднуючи навчання і волонтерство, молоді люди можуть відчути себе в ролі лідерів, здобути нові навички та паралельно допомогти іншим», – розповідає Зоя Бондаренко, директор Центру соціальних ініціатив і волонтерства при університеті.
Але кожна ініціатива потребує сприяння. Щоб більш активно залучати і об’єднувати молодь, регіональним представникам цього руху треба тісніше співпрацювати між собою. Також важливо для них – подолати перешкоду у вигляді недостатнього фінансування, що заважає готувати волонтерів у належних умовах. Для цього організації волонтерів постійно шукають кошти в неурядовому секторі, і при цьому наголошують, що їм би зовсім не завадила ще й державна підтримка.
Ціна небайдужості
Небайдужі не замислюються над тим, скільки коштують їхні час, увага, знання. Своїм прикладом вони доводять, що такий внесок у розбудову здорового суспільства – безцінний. Безоплатна добровільна соціальна допомога стала популярною не тільки серед школярів та студентів, а й перетворилася на справжній громадський рух, до якого приєдналися люди різного статусу, віку, професій.
Доброчинність часто викликає скептичне ставлення: чи дійсно вона така безкорислива? Насправді – ні, але користь від волонтерства не є матеріальною. Більшість волонтерів допомагають людям задля отримання нових знань. Така діяльність дає можливість здобути професійні навички, знайти друзів та побачити світ. Адже багато волонтерів є учасниками міжнародних соціальних програм.
І незаперечним є факт, що люди, які реалізувались у свій час в наданні безкорисливої допомоги ближньому, згодом стали успішними фахівцями своєї справи. Отже, користь у волонтерстві є: від нього люди стають добрішими, а світ – кращим.
Цікаві факти
– У Європі лідерами волонтерства є Скандинавські країни – близько 60% людей там займаються волонтерською діяльністю.
– Найпопулярнішими віковими категоріями на території Євросоюзу є групи від 18 до 30 років та люди після 50 років.
– 5 грудня – День волонтера. У школах Європи цього дня відбуваються заходи, які сприяють поширенню ініціатив волонтерства.
– У Великобританії стрімко розвивається «корпоративне волонтерство», як відображення концепції соціально відповідального бізнесу.
Волонтерство на Євро-2012
Андрій Банцер, начальник відділу по роботі з волонтерами, Місцевий організаційний комітет «Євро-2012 Україна»: «Влітку на сайті uefa.com можна буде зареєструватися та заповнити анкету для того, щоб стати офіційним волонтером в рамках Євро-2012. Відібрані кандидати будуть запрошені на інтерв’ю та до нового, 2012 року будуть підтверджені. Потім їх чекає навчання. Вимогами є повноліття, впевнена розмовна англійська мова та усвідомлення важливості роботи на такій значущій події».
Школяреві на замітку. Волонтером стати просто
Ти навчаєшся в школі, у тебе безліч ідей, які могли б допомогти іншим людям, але ти все ж не уявляєш, як їх втілити в життя? Тоді спробуй стати волонтером. По-перше, це шанс розвинути свої організаторські здібності, по-друге, зробити когось трохи щасливішим, і врешті-решт – це можливість знайти нових друзів та однодумців. У кожному великому місті є школа волонтерів. Попроси дізнатися про неї у батьків чи скористайся можливостями пошуку потрібної інформації через Інтернет. Якщо ж ти відчуваєш у собі відповідний організаторський хист, просто порадься з учителями та однокласниками, зберіть власну, хай і невелику спочатку, групу волонтерів та сміливо творіть добрі справи!