
У Макарівському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді волонтерську діяльність започатковано давно. До її роботи залучені педагоги, медики, студенти, учні та пенсіонери. Волонтерський рух діє за напрямами «Репродуктивне здоров’я та статеве виховання», «Соціальна підтримка дітей з функціональними обмеженнями», «Профілактика негативних явищ, формування цінностей здорового способу життя у дитячому та підлітковому середовищі».
Наразі працює у нас одинадцять волонтерів. Вони беруть участь у роботі Центру, в акціях, заходах з ресоціалізації правопорушників і профілактики злочинів, негативних явищ; проводять відеолекторії, вікторини з питань запобігання наркоманії, алкоголізму, тютюнокуріння, ВІЛ/СНІДу серед підлітків та молоді. Не лишаються поза їх увагою благодійні акції, конкурси творчості. Вони є активними учасниками всеукраїнських заходів.
Ніщо так не об’єднує, якживе спілкування, завдякиякому пізнаємо один одного, знаходимо нових друзів, розуміємо власну соціальну значимість, генеруємо нові ідеї. Тож індивідуальна та групова робота з підлітками, які перебувають на обліку служби у справах дітей та відділу кримінальної міліції, лекційно-тренінгові заняття з питань правового та сімейного виховання, зустрічі з питань удосконалення форм роботи з молоддю, яка повернулася з місць позбавлення волі,особливо ефективні.
Нам приємно усвідомлювати, що волонтерський рух поширюється, зусилля його членів у справі розвитку руху як організації людей, що мають бажання займатися соціальною роботою на громадських засадах, міцніють.
Основна мета діяльності ЦСССДМ та волонтерів — надання соціальної допомоги та послуг, захист прав та інтересів підлітків і молоді, пропаганда здорового способу життя в молодіжному середовищі, надання інформації. Соціальні працівники виявили, що молоді люди мають значні прогалини в знаннях про статеве життя, що може стати передумовою поширення інфекції; про наслідки ранньої вагітності, абортів. Для підвищення рівня обізнаності молоді та посилення інформаційно-просвітницької, профілактичної роботи зі школярами ми обрали інтерактивну форму — індивідуальне консультування; розповсюджуються листівки з соціальною рекламою, плакати тощо.
Нас часто запитують: як залучаємо до волонтерського руху нових людей, як надихаємо на нові справи тих, хто вже давно працює, що рухає волонтерами, що необхідно враховувати при виборі добровільних помічників?
Було б помилково вважати, що єдиною характеристикою добровольців є чистийальтруїзм, і що ті, хто виявляє бажання бути волонтерами,не можуть бути безпосередньо зацікавленими в результатах своїх дій. Добровільність грунтується не лише на доброті душі. У ній завжди є певна частка особистих інтересів. Більшість бажають набути досвіду, чогось навчитися. Інші — шукають визнання, відчуття незалежності, відволікання від своїх проблем, розширення кола знайомств. Дехто хоче приносити користь, довести самому собі, що на щось здатний, знайти сенс життя. Добровольці при залученні до волонтерського руху мають мотивацію, сутність якої можна виразити через п’ять основних потреб: мати, бути, робити, любити, рости. Якщо ці потреби будуть задоволені, то людина відбулась як волонтер. Розвиваючи цей напрям, ми залучаємо таких людей, які розумом і серцем сприймають болі, труднощі, радощі й печалі інших. Волонтерство — це прекрасний стан душі.
Руслана ТКАЧУК, головний спеціаліст Макарівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Газета "Рідні Обрії", 30 листопада 2011 р., №3 (3)