
15 лютого 2013 року в місті Ялта в Будинку-музеї Антона Павловича Чехова («Біла Дача») відбулася перша презентація проекту «Обрані діти», а також дискусія на тему: «Соціалізація людей з обмеженими можливостями: чи готові мешканці міста робити своє місто комфортним та доступним для людей з інвалідністю».
Руслан Бахтиєв
Куратор ВБФ «Зоряна мрія», м. Київ
«В основі проекту «Обрані діти» – дві складові: перша знаходиться у конкретній площині – це втілення мрії Антона Морозова. Публікація книги стала для нього важливою подією у житті. Це джерело оптимізму та підвищення самооцінки, яка дуже важлива для людей з обмеженими можливостями. Друга складова проекту суспільна – вона спрямована на усіх нас. Ми хочемо донести ідею, що кожен з нас здатен змінити дійсність в кращу сторону! А для цього є простий рецепт: зроби щось корисне для людей, особливо для тих, кому ця допомога надзвичайно потрібна. Ми це показали на прикладі Антона, опублікували зусиллями фонду і наших друзів його фантастичну повість «Обрані діти». Назва цієї книги стала назвою нашого проекту, який ми вирішили найперше презентувати в Ялті, місті, де живе Антон, а тепер ми продовжимо його у Києві, де живемо і працюємо ми. Наш фонд щиро вдячний жителям Ялти за теплий і душевний прийом.
«Обрані діти» надихнув на нову ідею, яка отримала назву «Місто надії». Це ідея створення рівних умов доступу для усіх, це повернення людей з інвалідністю в наше з вами життя, у всій повноті та різноманітті. Таким «Містом надії» може стати будь-яке місто України. А для початку, щоб зрозуміти важливість ідеї, ми пропонуємо кожному уявити себе в інвалідному візку і подумати про перешкоди, які можуть виникнути на вашому шляху: від виходу із квартири до життєвих перспектив і можливостей. Думаю, багатьох почне бентежити величезна кількість проблем, які від народження доводиться вирішувати далеко не здоровим людям та їх рідним. А так живе більше 20% наших співвітчизників. Друзі! Ми шукаємо однодумців, які підтримають цю ідею і зроблять її своєю, хто стане з нами в один ряд і усвідомить необхідність своєї особистої участі. Проблема інвалідності повинна вийти за рамки сім’ї!».
В рамках проекту відбулася презентація книги талановитого молодого хлопця з Ялти Антона Гальченя (псевдонім Морозов) «Обрані діти». Антон написав книгу в 13 років, коли хвороба прикувала його до інвалідного візка. На презентацію хлопець приїхав разом з друзями. Без допомоги він самотужки не може вийти з дому.
Антон Гальченя (Морозов)
Автор книги «Обрані діти», м. Ялта
«Я безмежно радий, що в цей особливий для мене день, поряд зі мною рідні і друзі! Нарешті здійснилася моя мрія. Я йшов до неї 8 років. Я – щасливий! Я хочу побажати молодим людям з обмеженими можливостями жити відкрито і від душі, ніколи не вважати себе відстороненими. Я завжди вважав, що я такий як і всі. Просто я зі своєю родзинкою. Потрібно пробувати різне, прагнути до цілі, експериментувати над собою і над усім, бути відкрити, тягнутися до людей і тоді люди потягнуться до вас».
Антона Морозова в Ялті знають і люблять. Його називають хлопцем гідним наслідування.
Ольга Белевцова
Директор центру «Червоні вітрила», м. Ялта
«У серпні минулого року Ялтинська міська рада створила центр «Червоні вітрила», щоб він став «вітрилами надії» для усіх особливих молодих людей. Проблема доступності актуальна як для дітей і молодих людей з обмеженими фізичними можливостями, так і для молоді з ментальними і поведінковими порушеннями. У центрі ми об’єднали всіх. Ми готові допомогти кожному, хто до нас звернеться і кого ми знайдемо. Ми готові допомогти нашим дітям досягти успіху. За цей період роботи у нас з’явилися свої зірки, серед них і Антон. Незважаючи на свій стан здоров’я, діти прагнуть до цілі і можуть стати прикладом для тих, хто ще тільки на шляху становлення. Завдання нашого центру, завдання нашого міста – показати усім, що обмежені можливості – це не проблема, це спосіб життя і нам усім необхідно навчитися бачити дітей, молодих людей, їх сім’ї, і приймати їх такими, якими вони є. Тоді суспільство стане кращим і щасливішим. Дрібними кроками, наше місто стане найбільш доступним, найбільш приймаючим, найщасливішим у всіх розуміннях. Для цього у нас є все. Потрібно тільки відкрити душу і всіх прийняти».
Жанна Кислиця,
Директор Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, м. Ялта
«Усі, хто працює у соціальній сфері – люди особливі. Вони творять. Ми легко розуміємо один одного, так як живемо однаковими ідеями і втілюємо їх. У цій сфері немає випадкових людей. Сподвижники – люди з великим серцем і доброю душею. За роки роботи я переконалась, що результат буде тільки тоді, коли ти з повагою будеш ставитися до роботи твоїх партнерів. І не важливо, чи вони працюють у державних структурах, в бізнесі чи на громадських засадах, коли ти бачиш їх роботу, коли ти ставишся до нього з повагою, тоді проявиться командна робота, те, що ми називаємо між-секторальним співробітництвом. Запорукою нашого успіху є те, що кожен з нас бачить не тільки проблеми міста в цілому, але й бачить особистість, бачить сім’ю. І разом ми працюємо й вирішуємо питання, щоб подолати складні життєві ситуації. Сьогодні приводом був Антон. У нього сьогодні був День щастя. Коли ти розумієш, що спільна робота благодійних фондів, громадських організацій та держави принесла успіх, ти бачиш щасливі очі людини і бачиш, як це важливо для неї, то усвідомлюєш, наскільки і для тебе це важливо, і так само радієш з людьми. Ми звикли добре робити роботу і сьогодні у нас точно все вдалося. Моє чітке переконання: озирнись, подивися, що відбувається довкола, простягни руку і до тебе обов’язково відгукнеться і душа, і серце, і тобі простягнуть руку назустріч».
Проект «Обрані діти» спрямований на активізацію українського бізнесу та окремих людей, благодійних фондів та громадських організацій для підтримки людей з обмеженими можливостями та забезпечення їм рівних умов життя та розвитку.
Юлія Богинська
Керівник центру вищої освіти інвалідів, м. Ялта
«10 років тому ми створили центр вищої освіти інвалідів в Масандрі на базі інституту педагогіки, психології та інклюзивної освіти, оскільки зрозуміли, що вища освіта необхідна і допоможе реалізовуватися дітям з обмеженими можливостями. Спочатку ми думали, що неможливо зробити всі корпуси доступними. Але за підтримки благодійників ми створили «безбар’єрне» середовище: встановили пандуси, прибрали пороги, розширили входи, закупили необхідні меблі. І в цьому році вперше зарахували на навчання молодого хлопця на інвалідному візку. Але, незважаючи на доступність навчального закладу для людей з обмеженими можливостями, ми не можемо створити умови, щоб наші студенти безперешкодно діставалися з Ялти в Масандру. На жаль, в місті немає необхідного транспорту. І ми маємо велику потребу в допомозі благодійників для покупки автомобіля, який би зміг привозити наших студентів на заняття. А доти їх, за будь-якої погоди, привозять на навчання друзі».
Проект «Обрані діти» продовжиться у Києві.
Організатори заходу: Ялтинська міська рада, Всеукраїнський благодійний фонд «Зоряна мрія», Кримська регіональна організація «Дім-музей А. П. Чехова в Ялті».
Всеукраїнський благодійний фонд «Зоряна мрія» заснований у 2004 році, як громадська ініціатива вихователів, педагогів та благодійників, які добровільно з 1999 року надавали допомогу дітям-сиротам та дітям, які потрапили в складні життєві обставини. Місія фонду полягає в подоланні соціального сирітства в Україні, наданні допомоги дитячим будинкам та розвитку культури благодійності. Для популяризації ідей добра ВБФ «Зоряна мрія» активно співпрацює з державними та громадськими організаціями, компаніями, приватними особами та волонтерами. Щорічно фонд, самостійно і в партнерстві, організовує низку благодійних заходів, які відповідають місії та сприяють досягненню поставлених перед організацією цілей.