
Українські суди не дають шансів благодійним організаціям на повернення коштів
Як благодійні організації намагаються повернути втрачені внаслідок «банкопаду» кошти через суд? Міжнародний благодійний фонд "Добробут Громад" поділився власним досвідом.
У попередній публікації «Убиті банки – покалічена благодійність» ми розповідали, що внаслідок ліквідації банківських установ провідні благодійні організації змушені зупинити свою статутну діяльність.
$700 тисяч благодійних коштів – ціна «банкопаду» для «Добробуту громад»
Однією з найбільших організацій, яка постраждала від державної політики очищення банківської сфери став Міжнародний благодійний фонд "Добробут Громад". Після запровадження Тимчасової Адміністрації та наступної ліквідації ПАТ "КБ "Хрещатик" фонд втратив суму, еквівалентну понад 700 тис. доларів США. Гроші були отримані відповідно до Угоди між Урядом України і Урядом Сполучених Штатів Америки про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво від 07.05.1992 року.
Що втрачено разом із коштами
У рамках даної Угоди було затверджено благодійний проект (програму): Партнерство заради інновацій: «Розвиток сімейних ферм, об’єднаних в сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи». Донор програми – Уряд США через Агентство США з Міжнародного розвитку. Основна мета проекту (програми) – зміцнення ланцюжка доданої вартості виробництва молочних продуктів у дев’яти областях України шляхом створення сімейних ферм та забезпечення дрібних фермерських господарств можливістю користування резервуарами-охолоджувачами, проведення тренінгів з питань виробництва молока для представників існуючих кооперативів.
Відповідно до цієї та інших програм Фонду вже було підтримано 80 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, понад 23 000 родин отримали допомогу, відкрито 64 сімейні ферми та надана інша благодійна допомога.
Судові тяганини і тягарі: навіть за спробу повернути благодійні кошти держава вимагає плату
МБФ «Добробут громад» був змушений звернутись до Господарського суду м. Києва з позовом про стягнення коштів. Однак, за подачу позову МБФ «Добробут громад», відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір» потрібно сплатити судовий збір в розмірі 206 250 грн. Проте Фонд не має права витрачати отримані від донорів суми не за цільовим призначенням: благодійна організація не отримує прибутків від своєї діяльності, а всі наявні на рахунках кошти перебувають на рахунках у ПАТ «КБ «Хрещатик». Фонд не може розпорядитися навіть тими коштами, які призначені для здійснення його адміністративних витрат.
Таким чином, МБФ «Добробут громад», зважаючи на складне матеріальне становище, звернувся до Господарського суду м. Києва із заявою про звільнення від сплати судового збору в порядку ст.8 Закону України "Про судовий збір". Суд відмовив. Позовну заяву було повернуто без розгляду на підставі, що вона не оплачена судовим збором.
Не погоджуючись із таким рішенням суду, Фонд оскаржив ухвалу в апеляційному порядку. Київський апеляційний господарський суд відмовив у задоволенні скарги.
Як зазначили суди першої та апеляційної інстанції, МБФ «Добробут громад» не навів достатніх підстав, які свідчать про неможливість сплати судового збору в сумі 206 250 грн.
МБФ «Добробут громад» звернувся з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, однак і там судді не взяли до уваги жодних аргументів: ані щодо тяжкого майнового стану Фонду, ані про втрату іміджу України в очах міжнародних партнерів, ані про зупинку фінансування програм розвитку сільських громад, ані про втрату робочих місць працівниками Фонду та фермерських господарств.
Українському уряду і суду байдуже – Фонд іде до міжнародної спільноти
Кабінет Міністрів України проігнорував це засідання Вищого господарського суду України. Дві гілки влади виявили байдужість і бездіяльність до проблем благодійної організації та її підопічних, які спричинила сама ж держава.
Наступним кроком МБФ «Добробут громад» буде звернення до дипломатичних установ та подання позову до Європейського суду. Імідж Держави України в очах міжнародної спільноти вкрай критичний.