
Як благодійним організаціям повернути заморожені внаслідок ліквідації банків кошти і не стати жертвами політики Нацбанку надалі? Благодійні фонди зустрілися з народним депутатом Іваном Крульком, членом бюджетного комітету Верховної Ради, щоб знайти законодавчі шляхи "розмороження" ситуації.
Унаслідок ліквідації банківських установ постраждали не лише громадяни і бізнеси, а й благодійні організації. Значна кількість благодійних програм була призупинена, працівники благодійних організацій звільнені. Зарубіжні грантодавці, представники української діаспори і звичайні українські громадяни припинили надавати благодійну допомогу постраждалим організаціям після того, як гроші стали недоступними, а перспективи їх повернення – туманними.
Сьома черга – це м’який синонім смертного вироку, за який іще й доплачувати доводиться
Благодійні організації, як і решта юридичних осіб, опинились у сьомій черзі на повернення вкладів. Великі організації тримали в банках не один мільйон благодійних коштів. Повернути принаймні частину благодійники за теперішнього законодавства зможуть лише після задоволення всіх вимог усіх фізичних і юридичних осіб, які стоять у черзі перед ними. Процедура ліквідації та продажу банківських активів може забрати до 8 років. Отже, кошти БО, як і довіра до цивілізованої благодійності, або не повернуться ніколи, або будуть "з’їдені" інфляцією і бюрократією за роки процедур повернення.
Юристи благодійних організацій позивалися до банків, до Фонду гарантування вкладів, до НБУ. Однак стало очевидним те, що суди не схильні шукати винних у банківській сфері і вирізняти благодійників з-поміж тисяч інших позивачів. Більше того, судова тяганина виявилась іще й занадто дорогим задоволенням для благодійних організацій. Так, фонд «Добробут громад» зобов’язаний сплатити понад 200 тисяч грн. судового збору, і суди стягують це мито з благодійних організацій на рівні з рештою юридичних осіб.
Які перспективи відкрила зустріч із народним депутатом
13 жовтня 2016 р. у стінах парламентського бюджетного комітету народний депутат Іван Крулько прийняв делегацію у складі Українського форуму благодійників, Українського жіночого фонду, БФ «Дитячий світ», «Отчий дім» та «Добробут громад», щоб із перших вуст дізнатися про їхні фінансові втрати внаслідок «банкопаду» і бачення того, як можна змінити критичну ситуацію.
Раніше Український форум благодійників закликав постраждалі фонди не мовчати і розповісти про свої втрати, щоб разом пошукати шляхів виходу із обставин і запобігання фінансовим ошуканням і трагедіям у майбутньому. На сьогодні вже отримано звернення та скарги щодо втрати своїх вкладів у ліквідованих банків та неможливість продовження своєї статутної діяльності від Благодійного фонду Богдана Гаврилишина, Всеукраїнського благодійного фонду «Хесед Ар’є», Хмельницького благодійного фонду «Щедрість», Благодійного фонду "Фонд громад "РІДНЯ", Громадської організації «Асоціація «Ренесанс Одеси», Всеукраїнського Фонду відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини імені Олеся Гончара.
Під час дискусії юристи, керівники благодійних організацій та Іван Крулько обговорили кілька ідей, зокрема:
– підняти благодійні організації вище у черзі на повернення вкладів та операційних коштів;
– створити фонд гарантування вкладів благодійних організацій;
– перетворити кошти БО, переведені із ліквідованих банків до інших, на ендаументи;
– зобов’язати банки в подальшому не заморожувати кошти благодійних інституцій та міжнародних гуманітарних місій.
Єдиний реалістичний шлях повернути благодійні кошти і не втрачати надалі – це адвокація
Український форум благодійників узяв на себе координацію зусилля благодійних фондів із розробки законодавчих пропозицій у сфері запобігання втратам благодійних пожертв та коштів міжнародної технічної допомоги. Народний депутат Іван Крулько пообіцяв стати рупором благодійників у Верховній Раді і просувати законопроект, який буде зареєстрований уже найближчими днями.
Якщо ви досі не відгукнулися і не розповіли про свої банківські втрати – час іще є. Пишіть на larysa.zhygun@gmail.com:
– назву вашої благодійної організації,
– суму вкладу, яку було втрачено;
– назву банківської установи;
– якими були ваші спроби з’ясування ситуації і яка реакція банку;
– які законодавчі шляхи вирішення проблеми ви бачите.
Скільки б зручних механізмів ми не створювали для залучення благодійних пожертв з метою здійснення благодійної діяльності та вирішення гострих соціальних проблем, все буде марно, якщо ми не матимемо гарантій їх збереження.
Не мовчіть! Долучайтесь до захисту своїх прав та адвокації!