
У звіті «Благодійність у США» мало хороших новин, але є перспективи
Вийшов у світ звіт «Благодійність у США» (Giving USA). До нього увійшли дані за 2011 рік, які відображають надто повільне і практично невідчутне, але все-таки зростання пожертвувань. Так чи інакше, це вселяє деяку надію адже поліпшення відбувається в важливий для американського сектору філантропії період, коли федеральне, регіональне та місцеве фінансування скорочується.
Вже другий рік поспіль (і вперше з початку рецесії) показники пожертвувань у США поліпшуються, але процес протікає дуже повільно. Більше того, в даний момент опубліковані лише попередні дані, які ще будуть переглядатися. Зараз спеціалісти фіксують незначне підвищення – на 4%, а з урахуванням інфляції – всього на 0,9%. Якщо згадати про те, що показники за 2009 і 2010 рр.. в результаті підсумкової обробки змінилися у бік пониження, то після повторної перевірки даних за 2011 рік від зафіксованого підвищення може не залишитися і сліду. Крім того, оцінюючи втрати від рецесії, експерти враховують фактор часу. Якщо темпи зростання пожертвувань (у грошовому вираженні) збережуться, то процес повернення на позиції 2007 року може розтягнутися на довгі роки. Раніше повне відновлення очікувалося до 2016 року, а тепер йдеться вже про 2022-ий рік.
Згідно зі звітом, загальна сума пожертвувань в 2011 році склала 298,4 млрд. доларів, з яких близько 70% (217,8 млрд.) традиційно становили благодійні внески американських громадян. Практично всі джерела благодійної допомоги не показали збільшення або (з урахуванням інфляції) залишилися на тому самому рівні. Проте обсяг пожертвувань за заповітами збільшився на 9% і склав майже 25 млрд. доларів. Консультант з фандрайзингу з Мемфіса Роберт Шарп (Robert Sharpe) зазначив, що у часи Великої депресії (в 1930-х) заповіти теж були найпоширенішою моделлю благодійності.
В цілому, у 2011 році менше за всіх пощастило фондам і релігійним організаціям. Фонди отримали 25,8 млрд. доларів – на 9% менше, ніж у 2010 році. Але при цьому заможні приватні особи активно поповнювали іменні фонди. Даний факт пояснюється тим, що благодійна пожертва значної суми до іменного фонду дозволяє донору відразу скористатися податковими пільгами; і лише потім фонд приступає до розподілу коштів серед неприбуткових організацій.
Що стосується релігійних організацій, то звіт зафіксував найзначніше зниження показників – на 5%. Однак Євангелійський рада (The Evangelical Council) має у своєму розпорядженні інші дані. Ґрунтуючись на результатах недавнього дослідження, Рада повідомила про те, що сума пожертвувань, наданих 1600 церквам, в 2011 році збільшилася майже на 1%.
Цифри, що характеризують стан справ в інших сферах теж неоднозначні. Наприклад, у сфері мистецтва спостерігався підйом, але якщо із загальної суми виключити великий грант для музею в Арканзасі (800 млн. доларів), то вийде, що обсяг допомоги скоротився і в цій області.
Фактично, поліпшенню ситуації може порадіти тільки міжнародна сфера. Також, в загальній картині добре проглядаються організації, процвітаючі навіть в умовах економічного спаду, але тим помітніше погіршення для всіх інших. Особливо важко довелося тим, хто спирається на середній клас. На цьому тлі скорочення обсягу корпоративних пожертвувань на 3% (до 14,6 млрд. доларів) і підтримки з боку корпоративних фондів (на 1,3%, 41,7 млрд.) можна розцінити як ще одну неприємну новину.
Слід зазначити, що методологія дослідження та презентації результатів викликає питання у експертного співтовариства. Зокрема, благодійні внески в іменні фонди з боку заможних людей віднесені до категорії «пожертвування фондам», а в які до неприбуткових організацій в підсумку надійшли кошти, залишається незрозумілим. У зв’язку з цим виникають сумніви щодо точності картини пожертвувань за типами неприбуткових організацій і за сферами діяльності.
Джерела:
Nonprofit Quarterly, http://nonprofitquarterly.org/philant…