
У ФАПі, в якому замерзала вода,тепер тепло і затишно
ФАП у Кульчині Турійського району, що на Волині, можна сміливо назвати осередком здоров’я трьох сіл: Кульчина, Ставка, Мировичів. Тут завджи людно. Хтось приходить на процедури, інші – тиск поміряти, а ще хтось просто поспілкуватися. Та холодне приміщення медпункту унеможливлювало надання якісної, кваліфікованою медичної допомоги в зимовий період.
Завідувачка ФАПу Ольга Луцюк розповідає, що приміщення опалювалося обігрівачем. Попри це, температурний режим не відповідав санітарним нормам. Тепло не затримувалося у приміщенні через старі дерев’яні вікна, двері, підлогу. Адже ремонт у приміщенні ФАПу не робився понад десять років.
· Через низьку температуру порушувався графік профілактичних щеплень, було не можливо проводити щомісячні профілактичні огляди немовлят, медичні маніпуляції та процедури, – пригадує Ольга Луцюк.
· Коли у 2015 році я стала сільським головою, то просто була вражена, що ФАП працює в таких умовах. Взимку в відрах, навіть вода замерзала, – розповідає Любов Лисиця. На території нашої сільської ради 754 людини, багато маленьких діток. Молодь, не виїжджає, залишається жити тут. То ж ФАП у селі обов’язково має бути.
Самим з такими масштабними роботами громаді було справитися зась. То ж вирішили заручитися підтримкоюФонду Ігоря Палиці «Тільки разом». На умовах співфінансування громади, сільської та районної рад, Фонду відремонтували приміщення, придбали меблі та обігрівачі, холодильник, пральну машину.
На перший погляд, все просто: профінансували – зробили. Насправді ж справа просувалася дуже повільно. Робили стелю – посипалися стіни, відремонтували стіни – мусили й підлогу до ладу привести. Працювали дружньо, часто до півночі. Та все-таки отримали бажаний результат.
На відкриття оновленого ФАПу зібралося чимало місцевих жителів. Люди пишаються тим, що вдалося зробити. Бо ж всі пам’ятають і старі дошки, і воду замерзлу.
· Я майже кожен день приходжу сюди. Бо в мене хворіє мама. Їй уже 92 роки, – ділиться мешканка Кульчина Надія Сарахман. – І дівчата безвідмовні працюють тут. Завжди приходять на виклик, лікують. Нам медпункт необхідний. Куди ж в такому віці та такій дорозі та бабця поїде в Турійськ? Вона й у лікарні ніколи не була.
Це другий проект, що його реалізувала кульчинська громада спільно з Фондом. На умовах співфінансування закупили озвучувальну техніку в школу. Ще один проект (сценічні костюми для школярів) реалізовували разом з Будинком культури сусіднього Растова.
· Я зробила для себе такий висновок, що проекти можна розділити на 2 категорії: дуже цікаві, які цікаво розпочинати і завершувати, та ті, що конче необхідні для громади – пов’язані зі здоров’ям людини. Цей проект саме такий, – каже його куратор, представник Фонду Олена Мазурак. – Коли я вперше зайшла на ФАП, то я була негативно здивована: старі вікна, покриття… Та люди об’єдналися і вирішили проблему.