
У Давосі назвали ключовий тренд філантропії: інтернет та інформаційні технології
На 5-му круглому столі з філантропії, який відбувся 26 січня 2012 р. в Давосі, обговорювали, як за допомогою інтернету докорінно змінити благодійну діяльність у світі. Зробити її більш ефективною і прозорою, залучити до неї якомога більше людей.
"Інтернет революціонізує філантропію"! – Це твердження стало "червона ниткою" круглого столу з питань благодійності в Давосі, який вже вп’яте організовує Фонд Віктора Пінчука.
У дискусії про інформаційні технології у сфері благодійності взяли участь нове покоління філантропів – інтернет-бізнесмени Ерік Шмідт, Google і Шон Паркер директор, співзасновник Facebook, Plaxo і а також Napster.
Російським досвідом благодійності з використанням Інтернету поділився росіянин, засновник інвестиційного фонду Digital Sky Technologies (DST) Юрій Мільнер.
А американським – старший радник з інновацій Державного секретаря США Алек Росс. Він розповів про ефективні інструменти державних благодійних організацій. А ось у модератора круглого столу Челсі Клінтон, дочки 42-го президента США Білла Клінтона, є багатий досвід приватної філантропії – вона активно працює в заснованих її батьком Біллом Клінтоном фонді Клінтона і в Глобальній ініціативі Клінтона.
65% американців жертвують через онлайн
Сьогодні інтернет стає ключовим трендом у благодійній сфері, вважає Челсі Клінтон. На підтвердження своїх слів Челсі Клінтон привела такі цифри: 2001 на рік всього 4% американців жертвували через онлайн, а в в 2011 році – 65%.
Після подій вересня всього 1 з 11 10 пожертвувань робилося через інтернет, а після цунамі в Японії в минулому році – 40% внесків.
40% людей, які збираються пожертвувати гроші на благодійність, шукають напрями та проекти благодійної допомоги саме в соціальних мережах.
З тим, що Інтернет, проникнувши у філантропію, дійсно робить її більш масовою і більш демократичною, погодився і Алек Росс, старший радник з інновацій держсекретаря США. І цей тренд уже діє: на масштабні значущі проекти збирають десятки мільйонів доларів саме через інтернет і масові мережі. При цьому кожен окремий внесок невеликий – це сума: п’ять, десять, двадцять доларів.
В Україні стартував сайт Біржі благодійності
Український бізнесмен Віктор Пінчук, засновник інвестиційно-консалтингової групи EastOne та Фонду Віктора Пінчука, відзначив роль Інтернету в підвищенні ефективності благодійності, а також залучення до неї дедалі більшої кількості людей.
Для цього його фонд ініціював створення "Української біржі благодійності" і саме сьогодні, в день роботи круглого столу, була запущена бета-версія проекту. Це одна з перших соціальних інвестицій Фонд Віктора Пінчука у сфері онлайн-філантропії.
На сайті Біржі вже представлені 30 благодійних проектів громадських організацій, які шукають потенційних донорів, як приватних, так і корпоративних.
Причому, 100% пожертвувань донорів будуть спрямовуватися на цілі проектів. А витрати на утримання інфраструктури Біржі на даному етапі покриваються грантом Фонду Віктора Пінчука.
Нові філантропи з інтернет-бізнесу про народний контроль
Представник молодого покоління філантропів-інтернетників Шон Паркер, відомий не тільки як співзасновник Facebook, але і як творець Causes. Це одна з найбільших у світі мереж для соціальних проектів та громадських ініціатив.
Шон Паркер довів на ділі, що Інтернет забезпечує синергію соціальної активності окремих людей. "Ключова ідея Causes – підсилювати кожну людини в її прагненнях. Це більше, ніж просто збирати гроші на благодійність. У соціальних мережах міститься величезний потенціал залучення людей, які можуть досягти чогось разом".
Іще один "плюс" онлайн-філантропії назвав Ерік Шмідт, головний керуючий директор Google. Це – більша довіра до благодійної діяльності взагалі. В інтернеті люди самі мають можливість створювати системи контролю за витрачанням пожертв і вони виявляються дуже ефективними». Це кращий механізм, який не дає втратити гроші, який протистоїть будь-якій корупції. Адже немає кращого регулятора, ніж власна совість", – наголосив глава Google.
Алек Росс зазначив ще й такий факт: важливий зв’язок Інтернету з глибинними соціальними змінами у світі, які ми спостерігаємо сьогодні, а саме – перехід влади в глобальних масштабах від ієрархій – однією з яких є держава – до індивідуумів і мереж індивідуумів. На даний момент завданням держави є не нашкодити розвитку громадянського сектору і в тому числі – філантропії.
Круглий стіл з питань благодійності Фонду Віктора Пінчука в Давосі проводиться протягом 5 років. З 2007 року в його роботі взяли участь Тоні Блер, Річард Бренсон, Джиммі Уельс, Білл та Мелінда Гейтс, Білл Клінтон, Джет Лі, Шимон Перес, Джордж Сорос, Мухаммед Юнус, Її Світлість Шейха Аль-Маясса бинт Хамад бін Халіфа Аль-Тані , Пауло Коельо та ін.
Фото Сергія Ільїна, надано Пінчук Арт Центр.