
Напередодні світлого свята Великодня в Арт-галереї Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» – особлива творча атмосфера. Учні 5-Б класу Луцького навчально-реабілітаційного центру натхненно декорують великодні яйця. Майстер-класи з писанкарства для особливих дітей проводить член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Андрій Бондарук.
Традиції виготовлення великодніх писанок сягають глибини віків. Разом з тим, Андрій Бондарук зауважує, що про волинську писанку відомо дуже мало. Колекція давніх писанок, що її експонували у краєзнавчому музеї, під час війни зникла. За радянських часів писанкарство занепало, і тільки в останні десятиліття воно активно відроджується та набуває популярності.
– Найпоширенішими орнаментами, якими розписували яйце у нашому краї, є ті, що символізують дерева. Адже Волинь – край лісів. Волинська писанка, порівняно з іншими регіонами, простіша в кольорі та символах. Але ці символи є більш архаїчними, – розповідає писанкар.
Андрій Бондарук вправляється у писанкарстві понад десять років. Стільки ж навчає цього виду мистецтва всіх охочих. Адже переконаний: потрібно цінувати традиції наших предків, передавати їх із покоління в покоління.
– Останні роки писанка йде наввипередки з новими видами великодніх яєць. З одного боку, все більше майстрів малюють традиційні писанки, проводять майстер-класи, видають багато відповідних посібників. З іншого – набувають популярності нетрадиційні способи декорування яєць. Звичайно, це добре, що людина виявляє творчість, проте найважливіше на Великдень – не забувати про традиції, – переконаний пан Андрій.
Такі майстер-класи в Арт-галереї уже стали традиційними. Участь у них можуть взяти і діти, і дорослі.
– Майстер-клас із писанкарства відбувається у рамках виставки студентських робіт «Ми і місто», яка наразі експонується в Арт-галереї. Ми бачимо, що діти виконують завдання та отримують задоволення від процесу, – зазначив керівник проекту Фонду «Арт-галерея» Дмитро Зінько. – Також у цій виставковій залі волинські майстри проводять майстер-класи з інших видів народного мистецтва – ліплення з глини, техніки образотворчого мистецтва тощо. Участь у них можуть взяти усі охочі, попередньо записавшись у працівників Арт-галереї.
Понад годину учасники майстер-класу натхненно розписують великодні яйця. Кожен старанно виводить писачком контури орнаменту, обирає колір для своєї писанки. У кого не виходить – допомагають батьки чи майстер. В кінці майстер-класу на столі з’являються різнокольорові яйця. Квіточки, крапочки, листочки, сердечка… Разом з тим, є в них і дещо спільне – в кожну писанку вкладено найщиріші дитячі емоції та почуття.