
Фонд допомоги українській армії "Повернись живим", який закуповує і доставляє бійцям АТО тепловізори, засоби зв’язку, кровоспинні препарати та інші речі, необхідні військовим у зоні конфлікту. Фонд зібрав уже понад 58 млн грн. "Повернись живим" показує свою бухгалтерію: скільки коштів і від кого надійшло, скільки і на що витрачено. "Ми у відкриту пишемо, що ми купуємо і кому передаємо. Робимо фото, намагаючись не здати позиції і підопічних. Це робота на межі фолу. Але щоб збирати гроші в промислових масштабах, нам потрібно бути відкритими", – пояснюють у БФ "Повернись живим".
Однак учора організація анонсувала нові, закриті, проекти. Про закупівлю і відправлення окремих речей звітуватимуть лише безпосередньо тими, хто допоміг із їх придбанням. Ідеться про засоби, походження і призначення яких "світити" не можна в інтересах української армії. Наводяться приклади: система зв’язку для ГВС "Арти" (це система управління артилерійським вогнем), виробництво бронебійних патронів під Barrett, дистанційні радіовзривателя для саперів або комплектація особливих підопічних.
"Це покупки, які ми ніяк не можемо світити у своїй відкритій бухгалтерії. Тому що видаючи прилади та моделі, ми видамо їх походження, канали постачання можуть загорнутися. А у кур’єрів виникнуть проблеми, – аргументують у фонді. – Іноді ці проекти порушують все, що можна, крім національних інтересів України, зате вони зможуть змінити лінію фронту і хід цієї війни. Вони пов’язані з кращими людьми в нашій армії. Про щось розповімо після перемоги, про деякі ніхто крім вас ніколи не дізнається".
Тим, хто бажає стати таємним благодійником, пропонують зателефонували за номером: 068 5008800. Протягом місяця з бажаючим взяти участь у загадковій допомозі зустрінуся особисто і розкажуть, до чого можна приєднатися.
Цікаво, інтригує, напевне приверте увагу "першої хвилі мобілізації спонсорів", як називають потенційних благодійників у фонді. Однак, напевне, не лише їхню увагу.
Як ви ставитеся до такої ідеї? Чи виправдана сіра благодійність? Чи можуть бути винятки зі стандартів благодійної діяльності? Які ризики створює напіввідкритість для фонду, благодійника, неприбуткового сектору в цілому? Пишіть у коментарях тут або на нашій сторінці у Фейсбуку.