
В Україні з’явилася нова мода — роздавати земельні ділянки благодійним фондам. Іще не вщух скандал довкола маєтків президента в Межигір’ї, частину яких, за документами, записано на благодійний фонд «Відродження України», як у Львові розгорівся новий. Минулого тижня депутати Львівської міської ради віддали ділянку площею 0,25 га поблизу Стрийського парку в оренду благодійному фонду «Нова Галичина». Призначення — будівництво медичного та діагностичного центру. При цьому ділянку, вартість якої оцінюють у три мільйони гривень, депутати віддали безоплатно, тобто задарма (!). Юристи стверджують: своїм рішенням обранці порушили закон.
Історія однієї ділянки
Бажання отримати ділянку на вулиці Івана Франка, 157-157-б фонд висловив іще 2008 року. Цей шматок землі є доволі ласим, адже йдеться про 25 соток неподалік центру міста, а точніше — відразу за міським палацом урочистих подій. Представники «Нової Галичини» неодноразово зверталися до міської ради про виділення цієї ділянки. Однак і посадовці, й депутати попередньої каденції не бачили жодних підстав для задоволення прохань.
Про діяльність привілейованого віднедавна фонду посадовці можуть сказати лише те, що він уже тривалий час домагається від міського голови виділення ділянки на вул. І. Франка під будівництво медичного центру… і більше нічого
— Це престижний район й, очевидно, земля коштувала б кілька мільйонів гривень. Приватна організація просила, щоб цю територію надали в оренду для будівництва медичного центру. Звернення розглядали довго. Жодних підстав для отримання цієї території в оренду фонд не має, — сказав у коментарі «Газеті» Андрій Білоус, депутат Львівської міської ради попереднього та нинішнього скликань.
Після змін до Земельного кодексу, які передбачають, що вільні земельні ділянки можна продавати лише на аукціонах, ділянка на вулиці І. Франка потрапила в перелік тих, які мають піти з молотка. Не погодившись із рішенням посадовців, фонд вирішив домогтися свого через суд.
— Відбулися два судові розгляди. Один — щодо зобов’язання управління архітектури департаменту містобудування видати висновок щодо відведення земельної ділянки для будівництва. Рішення суду було виконано. Такий висновок надали, але це не землевпорядна документація, а лише попередній документ. Розглядали також іншу судову справу — за позовом фонду до міської ради стосовно визнання незаконною нашої ухвали, якою ми внесли згадану земельну ділянку до переліку тих, що підлягають продажу з аукціону. Сихівський районний суд залишив цю заяву без розгляду, — розповідає Гелена Пайонкевич, начальник юридичного управління ЛМР.
Там, де не допоміг суд, посприяли… нові депутати. Цьогоріч у червні вони змінили рішення від 21 травня 2009 року, тим самим забравши зазначену ділянку з переліку призначених для продажу на аукціоні. Відбулося це з подачі двох постійних депутатських комісій — комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища та комісії землекористування.
Очевидно, рішення ухвалювали з перспективою передачі землі саме фонду «Нова Галичина». Адже у вересні ті самі комісії зобов’язали виконавчі органи підготувати ухвалу про передачу земельної ділянки на вулиці І. Франка, 157-157-б в оренду благодійному фонду. Більшість у цих комісіях, як і в раді загалом, мають представники ВО «Свобода».
На цьому лобіювання питання не припинилося. Маючи проект ухвали, свободівці декілька разів намагалися внести його в порядок денний сесій. На заваді їм стали, мабуть, суперечки з міським головою, який формує перелік питань до розгляду, і конфлікт з яким останнім часом особливо загострився. Тож минулого четверга, під час пленарного засідання сесії міської ради, підготований проект ухвали з голосу вніс секретар міської ради (теж представник ВО «Свобода») Василь Павлюк. У підсумку 51 депутат проголосував за відведення земельної ділянки та бажане рішення ухвалили. Цікаво, що «за» голосували лише депутати-свободівці.
— Коли фонд уперше звернувся до міської ради 2008 року, закон дозволяв виділяти землю під такі об’єкти, — пояснює «Газеті» свою наполегливість В. Павлюк. — Виконавчі органи відмовили йому з подачі мера. Тепер представники фонду звернулися до мене як секретаря ради та до комісій. Ми не маємо права не розглядати таких питань.
Не зупинило міських обранців і те, що своїм рішенням вони фактично порушують закон і добре про це знають. Адже проект ухвали було підписано та роздано депутатам із зауваженнями відразу від семи з 12 осіб, які візують такі документи. У всіх зауваженнях ішлося про одне: рішення суперечить Земельному кодексу, оскільки, незалежно від того, що було три роки тому, нині вільні земельні ділянки мають віддавати у власність чи оренду лише через аукціон.
Ціна питання: заробіток чи благодійність?
Виникає запитання: чим заслужив фонд такої милості детупатів? «Газета» поцікавилась у міській раді, зокрема в профільних управліннях із роботи з громадськістю, що вони знають про благодійний фонд «Нова Галичина». Як виявилося, про діяльність привілейованого віднедавна фонду посадовці можуть сказати лише те, що він уже тривалий час домагається від міського голови виділення ділянки на вул. І. Франка під будівництво медичного центру… і більше нічого.
Якщо вірити сайту, свою діяльність фонд розпочав наприкінці 1990-х років. Спектр його діяльності дуже широкий: проблеми екології, питання збереження культурної спадщини та здоров’я людей. Однією з найбільш розпіарених акцій фонду є та, яку він провів торік разом із міською «Свободою» на День Миколая у Винниківській санаторній загальноосвітній школі-інтернаті.
Фонд суттєво активізував свою діяльність в останні два-три роки. Тоді ж почав домагатися виділення земельної ділянки. «Протягом останніх чотирьох років фонд проводить активну роботу з підготовки до реалізації свого наймасштабнішого проекту — створення медичного центру діагностики та реабілітації, що дуже необхідно для запобігання захворюванням і збереження здоров’я людей», — написано на сайті організації. По коментар «Газета» звернулася до Віталія Копчуня, президента благодійного фонду «Нова Галичина».
— За допомогою німецько-американського фонду ми побудуємо медичний центр діагностики та реабілітації для потребуючих. Вони зможуть безкоштовно пройти там обстеження. Гроші виділяють для зведення й обслуговування закладу. Спорудити центр плануємо за рік. Вартість будівництва становитиме 750 доларів за квадратний метр. Загалом площа установи становитиме три тисячі квадратних метрів, це буде шестиповерхова споруда. Нині завершують містобудівне обґрунтування. Документи вже давно в міській раді, але Андрій Садовий хотів побудувати там спарені котеджі. Для нього головне — гроші, а ми пропонуємо соціальний проект для міста, — розповів пан Копчунь.
Щоправда, в благодійність майбутнього центру, здається, вірять лише свободівці.
— Цей центр нічим не відрізняється від інших приватних клінік. Якби місто вважало, що там треба побудувати медичну установу, це можна було би зробити умовою аукціону. А тут із незрозумілих причин одна організація отримує цінну ділянку в центрі Львова. Не можу зрозуміти логіки такого рішення, — зазначає Андрій Білоус.
Сумніви щодо благодійності проекту висловив й інший депутат: Михайло Хміль сказав, що теж може за день зареєструвати благодійний фонд і претендувати на землю в місті без конкурсу.
Наразі історія з ділянкою завершилася вето міського голови на ухвалу депутатів. Отож уже під час наступного засідання міські обранці ще раз розглядатимуть це питання. «Не знаю, може, ми зробили неправильно. Це дискусійне питання. Оскільки є вето, можливо, пропонуватимемо іншу ділянку», — сказав «Газеті» Василь Павлюк.
Фото: Олександр Молодий
"Львівська газета", 23 листопада 2011