
Стрімке зростання фондів громад по всьому світу обумовило необхідність введення чітких характеристик цієї моделі благодійності. Основними причинами для цього стали популяризація бренду фонду громади, відмежування саме цієї моделі від інших моделей локальної філантропії, мотивація та заохочення усіх зацікавлених сторін для створення таких організацій. Крім того, наявність визначення та основних характеристик сприяє зниженню рівня зловживань та спекуляцій на цій моделі.
Як вже було зазначено вище, для проведення аналізу було обрано низку існуючих визначень та характеристик: три з них належать організаціям, які займаються підтримкою розвитку фондів громад (WINGS, Світовий Банк, Європейська мережа фондів громад), шість — це визначення, які діють на рівні окремих країн (США, Канада, Австралія, Чехія, Росія). Приклади цих визначень наведені у додатку 3 до цього документу. Крім цього до уваги також приймалися розроблені стандарти діяльності фондів громад, які вже запроваджені у США, Великобританії, Німеччині, Словаччині.
На першому етапі порівняльного аналізу пропонується розглянути визначення фондів громад, що наведені у таблиці.
Країна / Організація | Визначення |
WINGS | Незалежна, неприбуткова, благодійна організація, що працює на певній географічній території , яка з часом створює за рахунок пожертв багатьох донорів громади власний цільовий капітал (ендаумент). |
Світовий банк | Фонди громади є місцевими організаціями, які мобілізують місцеві благодійні пожертви задля підтримки низки проектів із розвитку через надання ґрантів. |
Європейська мережа ф. г. | Фонд громади є місцевою організацією-ґрантодавцем, яка працює на певній географічній території та надає послуги донорам. |
Канада | Фонд громади є благодійною організацією, що приділяє головну увагу накопиченню ендаументу задля розв’язання довготермінових проблем та задоволення поточних потреб. |
США | Фонд громади є неприбутковою, автономною, нерелігійною благодійною організацією, яка підтримується громадськістю і є звільненою від сплати податків, довготерміновою метою якої є накопичення постійних фондів, заснованих окремими донорами для досягнення своїх благодійних цілей, а також для загального блага жителів визначеної географічної території, яка, як правило, не перевищує за розміром один штат. |
Австралія | Фонд громади – це незалежна, благодійна організація, яка працює на певний географічній територій та з часом накопичує ендаумент за допомогою пожертв від багатьох донорів у громаді. Він надає послуги громаді і своїм донорам, виділяє ґранти та відіграє роль лідера і партнера в громаді задля задоволення широкого діапазону потреб на своїй території. |
Словаччина | Фонд громади — незалежна, недержавна, неприбуткова, неконфесійна філантропічна інституція, що підтримується громадськістю. Довгострокова мета фонду громади – створення ендаументу та управління фінансовими ресурсами, наданими багатьма різноманітними донорами задля широкої благодійної підтримки жителів визначеної географічної території. |
Великобрита-нія | Благодійна організація-грантодавець, заснована для зміцнення місцевих громад, створення можливостей та вирішення проблем непривілейованих груп. Також надає послуги індивідуальним і корпоративним донорам. |
Огляд наведених визначень свідчить про те, що існує низка спільних рис між усіма цими дефініціями, а саме:
1. Фонд громади є незалежною організацією. Це положення міститься майже в усіх наведених визначеннях та означає, що не може існувати жодної компанії, жодної приватної особи, жодної державної інституції, яка б претендувала на роль власника фонду громади. Фонд громади створюється мешканцями громади, і всі активи, що накопичуються фондом, належать всій громаді, а не окремим юридичним чи приватним особам з числа засновників або членів Правління чи дирекції фонду.
2. Фонд громади є благодійною організацією. Активи фонду створюються за рахунок благодійних пожертв та витрачаються на благодійні цілі.
3. Фонд громади діє на певній географічній території. Це положення також характерно для всіх наведених визначень та означає, що всі програми фонду здійснюються виключно на обмеженій географічній місцевості (наприклад, на рівні міста, району, області тощо). Також в окремих визначеннях (США, Словаччина) робиться додатковий акцент на те, що термін “громада” розуміється саме як географічний термін, а не як релігійна громада, або громада певних меншин.
4. Мета діяльності фонду громади — накопичення ендаументу. У п’яти з восьми визначень зазначено, що основною метою діяльності фонду громади є розвиток фондів/цільового капіталу/ендаументу фонду. Оскільки фонд громади є власністю громади, то його основною метою діяльності визначається саме розвиток активів фонду, які можна було б спрямовувати на вирішення проблем громади. Деякі визначення (WINGS, Австралія, Словаччина) роблять окремий наголос на тому, що створення ендаументу є довгостроковим процесом, що відбувається у відповідності до розвитку фонду.
5. Фонд громади — організація-ґрантодавець. У чьотирьох з восьми визначень зазначено, що здійснення програм фонду відбувається через надання ґрантів, а не через реалізацію власних операційних програм. Крім того, частина визначень вказує, що однією з основних форм діяльності фондів громад є надання послуг своїм донорам.
6. Результат діяльності фонду громади — розв’язання місцевих проблем. Більшість визначень також зазначає, що вся основна діяльність фонду (розвиток активів/цільового капіталу та надання ґрантів) спрямовані на зміцнення громади та задоволення потреб її мешканців.
Як можна бачити, спільним для всіх визначень є те, що фонд громади є незалежною, благодійною організацією, яка діє на певній географічній території. Більшість визначень містять мету діяльності фондів громад (накопичення цільового капіталу), форми діяльності — надання ґрантів та надання послуг донорам, а також основний результат своєї діяльності — розв’язання проблем громади.
Наступним кроком є проведення порівняльного аналізу основних характеристик фондів громад, які зазвичай є другою та невід’ємною складовою визначень, оскільки містять в собі тлумаченням окремих положень, наведених у дефініціях.
Аналіз основних характеристик фондів громад свідчить про те, що вони охоплюють п’ять вагомих складових діяльності фондів громад, а саме:
· базові засади діяльності фонду громади (місія та мета);
· управління фондом громад;
· залучення ресурсів / формування ендаументу;
· програми;
· звітність.
Розглянемо кожну з цих складових окремо.
Базові засади діяльності фонду громади (місія та мета).
Стандарти фондів громад США, Великобританії, Словаччини, Німеччини, а також основні характеристики фондів громад Світового Банку та WINGS визначають необхідність існування чітко визначеної місії фонду громади та мети її діяльності.
Зазвичай місія орієнтована на довготерміновий результат, який фонд громади хоче досягнути. Світовий банк і WINGS визначають в своїх характеристиках місію фонду громади відповідно як “поліпшення життя в громаді” та “поліпшення якості життя всіх жителів певної географічної території”.
Як вже було зазначено вище, окремі країни (США, Австралія) винесли визначення місії фонду громаду у його визначення, що також орієнтовані на вирішення актуальних проблем громади.
Поруч з тим на рівні місії стандарти фондів громад США визначають те, що “фонд громади працює виключно в інтересах самої громади”.
Мета діяльності фондів громад переважно сформульована у його визначенні – розвиток фондів/цільового капіталу/ендаументу фонду громади (WINGS, Канада, США, Австралія, Словаччина).
Управління фондом громади.
Всі без виключення стандарти та національні характеристики фондів громад визначають, що основним керівним органом фонду громади є правління, члени якого репрезентують різні локальні групи/сектори громади, а також живуть і працюють у громаді. Лише у визначенні Чехії зазначено, що члени правління не обов’язково мають жити та працювати у визначеній громаді, але мають мати з нею відповідний потужний зв’язок.
Згідно із стандартами фондів громад США, Словаччини та Великобританії до основних функцій правління належать наступні:
– правління несе відповідальність за місію, стратегічні напрями роботи та політики організації;
– правління забезпечує наявність адекватних людських ресурсів у фонді;
– правління розробляє та моніторинг всі положення стосовно етичної діяльності організації;
– правління працює на волонтерських засадах без отримання фінансової винагороди;
– правління не контролюється жодною другою неприбутковою організацією чи приватною особою, компанією, державною установою тощо;
– правління відповідальне за фінансове здоров’я та сталий розвиток фонду;
– правління затверджує всі ґранти.
NB. Оскільки вагомою функцією правління фонду громади є залучення ресурсів для забезпечення фінансового здоров’я організації, то міжнародні експерти рекомендують, що до складу правління мають входити у значній кількості люди, які мають досвід роботи з фінансами, а не з соціальними проблемами. Також до поточного керуванням фондом громади краще долучати людей, які мають більше досвіду залучення фінансових ресурсів та їхнім управлінням, ніж фахівців з реалізації різноманітних соціальних програм.
Залучення ресурсів / формування ендаументу.
Як вже було зазначено вище, у міжнародній практиці накопичення ресурсів є основною метою діяльності фонду громади. Це відбувається, як зазначено у всіх без виключення стандартах та основних характеристиках, за рахунок внесків від великої кількістю різноманітних приватних, корпоративних, державних донорів, інших фондів та неурядових організацій. Окремі характеристики (Світовий банк, Росія) роблять спеціальний наголос на том, що фонди громад залучають благодійні внески переважно з середини самої громади.
NB. За твердженням міжнародних експертів основна відмінність фондів громад від інших типів благодійних організацій полягає в тому, що вони приймають пожертви лише у вигляді фінансових ресурсів або подарунків, які пізніше перетворюються шляхом продажу або інших процедур на фінансові ресурси. На відміну від звичайних благодійних організацій, фонди громади не збирають та не перерозподіляють одяг, продукти, ліки тощо. Це пов’язано, в першу чергу з тим, що за своєю концепцією фонди громади орієнтовані на стратегічну філантропію, що спрямована на вирішення причин, а не наслідків проблем громади. Тоді як одяг, продукти, ліки мають на меті задовольнити поточні потреби людей.
Питання створення ендаументу викликає велику полеміку в середовищі міжнародних експертів. Звичайно, в таких країнах з розвинутими традиціями благодійності як США, Канад