
Твори Ігоря Стравінського прозвучали на луцькій сцені під час відкриття одинадцятого міжнародного фестивалю «Стравінський та Україна», який традиційно проходить у місті за підтримки благодійного фонду «Фонд Ігоря Палиці – Новий Луцьк».
Свято відомого композитора дарував лучанам гість із Німеччини – відомий диригент Ігор Блажков, академічні симфонічний та камерний оркестри Чернівецької філармонії.
У першому відділі для глядачів звучали твори Ігоря Стравінського для хору без супроводу, серед них – два духовних пісне співи, антем «Спускаючись, голуб розтинає повітря», «Богородице Дево, радуйся» та «Отче наш».
Під час другого відділу концерту Академічний симфонічний оркестр Чернівецької обласної філармонії під диригуванням Ігоря Блажкова виконав симфонії духових інструментів «Пам’яті Клода-Ашіля Дебюссі», «Як гриби на війну збиралися».
Кульмінацією вечора високої музики стало виконання «Requiem Canticles» («Заупокійних піснеспівів») Ігоря Стравінського. Роботу над твором композитор завершив у 1966 році. Ігор Блажков вперше виконав цей твір в СРСР у 1981 році у концерті до десятиріччя від дня смерті композитора. Виконання відбулося за партитурою з авторським автографом, яку Стравінський передав Блажкову у 1970 році. Музичною мовою твору стала серійна техніка композиції, до якої Ігор Стравінський звертався протягом останніх двадцяти років свого життя. На запитання, чи потрібно бути віруючим, щоб писати реквієм, композитор відповідав, що потрібно вірити не просто в символічні образи, а в особистість Господа, особистість диявола та чудеса церкви.
Директор фестивалю Сергій Єфіменко зазначив, що волиняни мали щасливу нагоду побачити феномен витонченого спілкування між двома музичними геніями, які добре знали один одного – маестро Стравінським та маестро Блажковим.
«Ще 15 років тому на Волині музику Стравінського ніхто грати не хотів, називаючи її незрозумілою і складною, але десять фестивалів зробили свою справу і сьогодні Стравінського виконують, починаючи із музичної школи. Виявляється, що Стравінський дуже сучасний, його загострені мелодії і розірвані ритми дуже влучно відображають сьогодення, коли українська нація фізично бореться за свою незалежність, коли український народ майже щодня ховає своїх героїв. Настає час патріотів – патріота Стравінського, який в далекій Швейцарії писав, що він козацького роду, патріота Блажкова, який з Німеччини привіз у Луцьк «Реквієм», патріота Ігоря Палиці, який у далекій Одещині продовжує підтримувати наш фестиваль, так само, як підтримує українську армію», – звернувся до глядачів директор фестивалю.
Почесні дипломи фестивалю Сергій Єфіменко вручив художньому керівнику Академічного симфонічного оркестру Чернівецької обласної філармонії Йосипу Созанському, художньому керівнику Академічного камерного оркестру Чернівецької обласної філармонії Павлу Чеботову, художньому керівнику та диригенту Академічного камерного хору «Чернівці» Надії Селезньовій та народному артисту України диригенту Ігорю Блажкову.
Зауважимо, за двадцять років з моменту заснування фестивалю, Луцьк та Устилуг відвідали десятки національних та академічних симфонічних оркестрів, хорових капел, камерних оркестрів, балетних труп, солістів-піаністів, скрипалів, вокалістів, виконали понад 50 творів композитора різних жанрів та форм.
У рамках фестивалю 7 червня відбудеться показ мультфільму Уолта Діснея «Фантазія», де слухачі впізнають музику Ігоря Стравінського та фільму Тоні Палмера «Бенджамін Бріттен». 10 червня у Палаці культури міста твори відомого композитора виконає симфонічний оркестр Хмельницької обласної філармонії.