
6 жовтня 2016 року Верховна Рада ухвалила законопроекти 2297 і 3467, які запроваджують благодійні текстові та голосові повідомлення в Україні і звільняють їх від податків. З чого все починалося? Як відбувалась адвокація? Які наступні кроки потрібні, щоб СМС-благодійність запрацювала?
Від ідеї до законопроекту
У березні 2013 року Український форум благодійників організував зустріч представників найбільших мобільних операторів: МТС Україна (нині Vodafone Ukraine), lifecell, Київстар. Так почалося дослідження можливості впровадження СМС-благодійності в Україні.
25 квітня 2013р. УФБ провів круглий стіл «Звільнення благодійного СМС від ПДВ та впровадження єдиної системи залучення благодійних пожертв через текстові повідомленні: міжнародний досвід», щоб представити досвід країн Європи та світу щодо проведення подібних адвокасі-кампаній та механізмів впровадження відповідних змін. Детально презентовали досвід Болгарії, яка впровадила єдину систему перерахування благодійних пожертв через СМС (DMS система, яка передбачає існування єдиного номеру для перерахування СМС, незалежно від мобільного оператора, http://www.dmsbg.com/): міжсекторне партнерство мобільних операторів, контент-провайдерів, благодійних організацій та розподілення ролей між ними; адміністрування системи; переваги та недоліки; управління ризиками та запобігання зловживанням.
Протягом 2013 – 2014 років представники мобільних операторів, юристи міжнародних компаній E&Y, Baker&McKenzie, а також експерти з питань благодійництва провели низку засідань робочих груп, щоб розробити законодавчі зміни, які б запровадили механізми збору благодійних пожертв за допомогою благодійних повідомлень та дзвінків.
6 червня 2014 року Український форум благодійників провів публічне обговорення пакету змін до Податкового кодексу України та до деяких законодавчих актів щодо впровадження СМС-благодійності в Україні.
Згодом до дослідження проблематики відсутності в Україні СМС-благодійності долучилася і Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ).
11 грудня 2014 року УФБ спільно з Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, провів круглий стіл «Запровадження на телекомунікаційних мережах України благодійних СМС-повідомлень», під час якого була презентована ідея та можливі механізми роботи СМС-благодійності в Україні. В цьому обговоренні взяли участь представники Кабінету Міністрів України, Державної фіскальної служби України, Міністерства фінансів України, Пенсійного фонду України, Національного банку України, Члени Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, фахівці Vodafone Ukraine, lifecell, Київстар, PwC, Baker & McKenzie, директори вітчизняних та міжнародних благодійних фондів та організацій.
Парламентські сходинки законопроектів
У березні 2015 року проекти законів №№ 2297 і 2297-1 були зареєстровані в Українському Парламенті та в подальшому об’єднані в один консолідований проект № 2297, який передбачає запровадження у законодавство поняття "благодійне телекомунікаційне повідомлення" і звільнення голосових та СМС-пожертв від збору до Пенсійного фонду у розмірі 7,5%. В листопаді 2015 року був зареєстрований проект № 3467 щодо скасування сплати ПДВ у розмірі 20% за благодійні телекомунікаційні повідомлення.
18 травня 2016 року законопроекти №2297 і 3467 в пакеті прийняті Верховною Радою в першому читанні, а 6 жовтня 2016 р. – в цілому.

Від законопроектів до законів та їх впровадження: наступні кроки
Наразі ми чекаємо на підпис Президента України під законопроектами та їх опублікування і вступу в законну силу. Після чого Кабінет Міністрів України упродовж трьох місяців має прийняти нормативно-правові акти, що забезпечать впровадження механізму здійснення благодійної діяльності за допомогою благодійних повідомлень і дзвінків.
Детальний механізм порядку здійснення СМС-благодійництва буде роз’яснено додатково відповідно до прийнятих нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України.
Кому завдячуємо появою СМС-благодійності в Україні
Найбільше підтримували, сприяли проходженню законопроектів у Верховній Раді народні депутати Світлана Войцеховська, Ірина Єфремова, Олександр Кірш, Микола Княжицький (Фракція Політичної партії "Народний фронт"), Гліб Загорій, Ніна Южаніна (Фракція Партії "Блок Петра Порошенка"), Іван Крулько (Фракція Всеукраїнського об’єднання "Батьківщина"), проводили роботу зі своєю фракцією щодо підтримки проектів під час голосування у Верховній Раді Ігор Попов, Оксана Корчинська (Фракція Радикальної партії Олега Ляшка), Олександр Долженков (Фракція Політичної партії "Опозиційний блок"), Ганна Гопко (позафракційна).
Над розробкою законопроектів працювали Вікторія Рубан, Тамара Кідрук, Томас Миколюк, Людмила Цейтліна, Вадим Бершадский (Vodafone Ukraine), Людмила Стеценко, Леся Чуйко, Микола Мінєєв, Юрій Заграй (lifecell), Олександр Лоза (Київстар), Андрій Каленський («Укртелеком»), Іван Мустанєн (EY Ukraine), Юрій Залуський (Київський офіс Baker & McKenzie), Тимур Крюков (юрист).
Підтримували ідею впровадження і допомагали адвокатувати: Ростислав Павленко (Адміністрація Президента України), Роман Греба і Олександр Ярема (Кабінет Міністрів України), Юрій Романюк (Міністерство фінансів України); Петро Чернишов (Київстар), Ірина Гуцал (Українська Біржа Благодійності), Андрій Чупріков (БФ «СОС Дитяче містечко»), Оксана Гуляєва (БФ «Можемо Разом»), Вікторія Чередниченко (МБФ лікаря Берсєнєва), Ольга Кудіненко, Ірина Литовченко (МБФ «Таблеточки»), Максим Лациба (УНЦПД), Анастасія Красносільська (Центр протидії корупції), Ярослав Юрчишин (Transparency International Україна), Юрій Юзич (Ініціатива «Реанімаційний Пакет Реформ»), Аліна Мякенька, Христина Сударенко, Олена Табакова, Леся Тарновецька (Верховна Рада України), Наталія Ємченко (СКМ), Ролан Ковач, Ірина Білоус (PACT Ukraine).
Ми дякуємо кожному, хто інвестував свій час, знання, професіоналізм та можливості у впровадження СМС-благодійності в Україні.