
SMS-благодійність в Україні – готове рішення для масового збору пожертв
11 червня 2015 р., 11.15
Український кризовий медіа-центр
(Український дім, Київ, вул. Хрещатик, 2)
• SMS-благодійність дозволяє бути благодійником кожному: 5 грн на добру справу знайдеться навіть у телефоні пенсіонера чи школяра
• Мобільні пожертви – це можливість швидко і без ризиків збирати великі суми
• В Україні благодійні SMS не працюють через високі податки: 45% з кожної пожертви йдуть у Пенсійний фонд, вираховуються ПДВ та податок на прибуток
• Благодійні фонди та мобільні оператори зареєстрували спільні законопроекти, які звільняють SMS-благодійність від оподаткування і зобов’язують звітувати про цільове використання пожертв
• Кабінет Міністрів проти звільнення благодійних голосових і текстових повідомлень від податків
• Якщо узаконити безподаткову SMS-благодійність, то будуть врятовані багато життів і мінімальними затратами вирішено багато соціальних проблем
SMS-благодійність у світі – ефективний інструмент збору пожертв. Наприклад, після землетрусу на Гаїті 2010 р. було зібрано $43 млн мобільних пожертв. Дієвість доведена і в Україні: для своєї армії українці вже відправили понад 38 млн гривень на короткий номер 565. Це швидко, просто, безпечно і конфіденційно. Однак 565 – єдиний короткий номер, звільнений урядом від податків у ручному режимі. Детально про використання пожертв держава не звітує, тому українці надсилають дедалі менше есемесок на 565 (у травні 2015 р. люди пожертвували у 28 разів менше, ніж у цей же період рік тому).
Уся інша мобільна благодійність оподатковується на 45%:
7,5% – збір до Пенсійного фонду
20% – ПДВ-зобов’язання
18% – податок на прибуток
Так, після сплати податків і зборів із кожних 5 грн тільки 3,22 грн лишається власне на благодійність.
Український форум благодійників (професійна асоціація благодійних фондів та організацій) за підтримки народних депутатів з усіх фракцій коаліції разом із провідними мобільними операторами зареєстрували спільні законопроекти, які звільняють SMS-благодійність від оподаткування, передбачають механізм проведення благодійних есемесок та контролю за цільовим використанням пожертв. Однак Кабінет Міністрів проти ухвалення законопроектів: мовляв, це скоротить надходження до бюджету. Водночас саме через податки SMS-благодійність в Украні не працює і не вирішує соціальних проблем. Благодійники переконують Кабмін переглянути свій висновок, працюють із профільними комітетами Верховної Ради і просять народних депутатів дати зелене світло SMS-благодійності. Адже це не тільки фандрейзинг, а й інструмент соціальної мобілізації, щеплення від небайдужості. Про це розповіла Леся Ярошенко, інформаційний менеджер Українського форуму благодійників.
«У законодавчому полі України відсутній механізм надання благодійних пожертв за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку. А сплата податків із таких пожертв гальмує розвиток благодійництва в Україні. Зареєстровано законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення сприятливих умов для впровадження благодійного голосового та текстового повідомлення» (реєстр.№ 2297-1 від 19.03.2015) і «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо створення сприятливих умов для впровадження благодійного голосового та текстового повідомлення)» (реєстр. № 2440 від 19.03.2015). Вони забезпечать перерахування на благодійні цілі всієї суми, заявленої абонентом телекомунікаційного зв‘язку. Власники мобільного телефону просто і зручно в будь-який час і в будь-якому місці зможуть підтримати добру справу, усвідомлюючи, що вся сума надійде на благодійні цілі», – розповіла Тетяна Острікова, народний депутат, автор законопроекту про SMS-благодійність.
"Я беру на себе зобов’язання зробити все можливе, щоб наші законопроекти про SMS-благодійність були винесені на розгляд іще цієї сесії. Щоб Верховна Рада прийняла їх за основу в першому читанні у липні, і вже восени ми могли надсилати благодійні SMS без податків", – пообіцяла народний депутат Ганна Гопко.
«Для масштабного впровадження благодійних SMS необхідний лише прогресивний механізм, який давно використовується у світі під назвою «благодійне замовлення». Пожертви – це кошти з доходів людей, які виділяються добровільно, тож їх необхідно звільнити від оподаткування», – прокоментував законопроекти один із їх співавторів народний депутат Гліб Загорій.
«Київстар» завжди стояв на захисті можливостей та інтересів своїх абонентів, будучи прикладом соціально відповідального бізнесу. Ми щиро раді, що після довгих років зволікань та дискусій питання благодійництва через СМС може стати реальністю вже найближчим часом», – сказав Андрій Осадчук, директор з регуляторно-правового забезпечення «Київстар».
«Наша країна рухається в європейському напрямку, тому не варто винаходити велосипед, достатньо вивчити європейський досвід і адаптувати його до українських реалій. Плюс законопроекту в тому, що він враховує кращі практики країн із сильними традиціями і культурою благодійності. Ще однією його сильною стороною є те, що в розробці брали участь донори, одержувачі допомоги, оператори зв’язку, представники держорганів, юристи, податківці, фінансисти. Залучення широкого кола експертів дозволило підійти до завдання комплексно і розробити прозорий механізм збору та перерахування коштів одержувачам. Якщо закон буде прийнятий, Україна отримає готовий інструмент, який не просто залишиться на папері, а буде працювати», – вважає Вікторія Рубан, керівник відділу зв’язків з громадськістю «МТС Україна».
«У нинішніх складних для країни умовах благодійність набула особливого значення в житті українського суспільства. Як соціально відповідальна компанія, оператор life:) щиро підтримує проекти розвитку благодійної діяльності в Україні. І, безумовно, ми вітаємо ініціативи, спрямовані на спрощення SMS благодійності, що може стати потужним поштовхом для ще більшого залучення громадськості до корисних і потрібних справ», – зазначив Дмитро Фурман, директор із корпоративних регуляторних та юридичних відносин life:)
«За 2014 благодійні фонди оплатили більше операцій за кордоном, які не проводяться в Україні, ніж держава. Така ж тенденція спостерігається і цього року. Для того, щоб фонди могли ефективно і вчасно допомагати людям, нам необхідні найрізноманітніші канали для збору пожертв. Благодійні SMS вже довели свою ефективність в усьому світі, і зараз в Україні просто необхідна ця послуга. Адже це дозволить допомагати ще більшій кількості українців», – наполягає Ольга Кудиненко, засновник Фонду "Таблеточки".
«Якщо запустимо SMS-благодійність, ми зможемо повернути надходження у великі волонтерські фонди на рівень часів Донецького аеропорту та Дебальцево. Замість того, щоб чекати на нові загострення і смерті», – переконаний Віталій Дейнега, голова правління Благодійного фонду «Повернись живим».
Контактна особа:
Леся Ярошенко, інформаційний менеджер Українського форуму благодійників
066 737 83 18
lesya.yaroshenko@ufb.org.ua