
СМС-благодійність і податкові пільги – стимули для доброчинності
Сьогодні в сесійній залі, кулуарах та комітетах Верховної Ради говорили не лише про майбутнє парламентської коаліції, безвізовий режим, енергетичну незалежність, а й про законопроекти, які стимулюють благодійну діяльність в Україні.
У день відкриття фотовиставки «Благодійність крізь призму об’єктива» у Верховній Раді України команда Українського форуму благодійників спілкувалася з народними депутатами, їхніми помічниками і представниками ЗМІ про те, що доброчинність в Україні існує, незважаючи на політичні та економічні кризи. І завдання парламенту – об’єднатися і дати людям європейські інструменти реалізації добрих справ.
Українська благодійність у міжнародному рейтингу
31-е місце у світі посіла Україна в Індексі філантропічної свободи (2015 рік, 64 країни, Центр дослідження глобального добробуту Інституту Хадсона, Вашингтон). Ця позиція обумовлена, з одного боку, прогресивним законодавством щодо створення благодійних організацій, їх функціонуванням, невтручанням держави у їхню діяльність. Піднятися на вищі щаблі заважає несприятливе податкове середовище для розвитку благодійності.
СМС-благодійність
Сьогодні в Україні не працюють податкові стимули, які б заохочували бізнес та приватних осіб активно і відкрито підтримувати філантропічні ініціативи. Також чинне законодавство не сприяє інноваційним технологіям у благодійності, які роблять участь у добрих справах доступною для всіх. Один із найуспішніших і випробуваних у світі інструментів збору допомоги є благодійні СМС. Свіжий доказ ефективності благодійних СМС нещодавно надав Карітас Польщі: через пожертви на короткі номери упродовж кількох годин було зібрано еквівалент 8 млн грн, необхідних дитині для термінової хірургічної операції.
В Україні ж благодійні SMS – відсутні! У законодавстві відсутнє таке поняття, тому благодійні SMS оподатковуються, як комерційні (20% ПДВ і 7,5% – збір до Пенсійного фонду). Український форум благодійників спільно з мобільними операторами, юристами і народними депутатами розробив законопроекти для впровадження СМС-благодійності. Директор Українського форуму благодійників Анна Гулевська-Черниш озвучила вимоги благодійної спільноти:
1) прийняти за основу в першому читанні проекту №2297 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення сприятливих умов для впровадження благодійних текстових повідомлень» з подальшим доопрацюванням до другого читання з урахуванням окремих норм з 2297-1;
2) внести до порядку денного Податкового комітету та розглянути на найближчому засіданні законопроект 3467 (зміни до Податкового кодексу, в частині звільнення від ПДВ благодійних СМС);
3) внести до порядку денного сесії та прийняття пакету законопроектів 2297 і 3467 у першому читанні за основу.
Податкові пільги для благодійників
Одна із найважливіших перспектив для приватних і корпоративних благодійників – це Проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сприяння розвитку громадської та благодійної діяльності в Україні», ініційований головою Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Миколою Княжицьким. Мета законопроекту – надати податкові пільги при здійсненні пожертв та благодійних внесків, щоб підтримка благодійних організацій стала масовою серед населення та бізнес-сектору.
Проект Закону передбачає внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення бази оподаткування на суму коштів, майна, товарів, наданих послуг або виконаних робіт на користь неприбуткових організацій, у тому числі, благодійних у розмірі до 10% суми загального оподатковуваного доходу/прибутку. Проект направлено на розгляд Комітету з питань податкової та митної політики та чекає свого розгляду.