
За підтримки Реанімаційний Пакет Реформ у партнерстві з Українським форумом благодійників та Українським незалежним центром політичних досліджень виступає за впровадження СМС-благодійності в Україні.
Протягом трьох років провідні благодійні фонди та організації, що працюють системно, прозоро та підзвітні (Український форум благодійників, МБФ «Українська Біржа Благодійності», МБФ «Таблеточки», БФ «Відкриті серця України», МБФ «Запорука» та інші провідні благодійні інституції) у співпраці з експертами та консультаційним залученням представників операторів телекомунікаційних послуг розробляли механізм впровадження СМС-благодійності в Україні. Це потужний інструмент для збору благодійних пожертв для вирішення гострих соціальних проблем, в тому числі допомога армії, хворим дітям та дорослим, внутрішньо переміщеним особам та іншим нужденним.
Причина відсутності в Україні СМС-благодійності – це податкове навантаження, зокрема, з кожного благодійного повідомлення або дзвінка має бути сплачено 20% ПДВ та 7,5 % збору до Пенсійного фонду України.
Щоб запустити інноваційну технологію, благодійники спільно з фахівцями правової сфери та податкового законодавства компанії «EY в Україні», Київського офісу «Baker & McKenzie», а також за консультаційної участі представників мобільних операторів вивчили міжнародний досвід і розробили необхідні законодавчі зміни, які викладені у законопроектах (реєстр. номери 2297, 2297-1 та 3467) та спрямовані на створення сприятливих умов для впровадження СМС-благодійності в Україні.
17 червня 2015 року альтернативні законопроекти №2297 та 2297-1 щодо благодійних пожертв, перерахованих через повідомлення та дзвінки на короткі номери, були розглянуті на засіданні головного Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України.
У результаті обговорення положень обох законопроектів Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України визначитися щодо проектів Законів № 2297 і № 2297-1 шляхом голосування.
У процесі консультацій із народними депутатами, юристами мобільних операторів та представниками благодійної спільноти прийнято рішення підтримати в першому читанні і прийняти за основу законопроект № 2297.
Основний аргумент на підтримку проекту закону 2297
Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення сприятливих умов для впровадження благодійних текстових повідомлень" (реєстр. № 2297 від 03.03.2015) охоплює значно ширше коло питань щодо законодавчого врегулювання впровадження СМС-благодійності в Україні, а саме, врегульовує скасування стягнення збору до Пенсійного Фонду України. Під час представлення законопроекту для голосування в сесійній залі ВРУ будуть зачитані положення (норми) із проекту № 2297-1, які мають бути враховані в спільному проекті, підготовленому до другого читання. Зокрема, положення щодо визначення поняття «благодійне телекомунікаційне повідомлення», порядку використання коштів, зібраних за допомогою благодійних повідомлень і дзвінків та інші положення.
Як працюватиме СМС-благодійність
Модель, що має на меті впровадження СМС-благодійності, передбачатиме відмову користувача-абонента від телекомунікаційних послуг із дорученням мобільному оператору на переведення коштів, сплачених за ці послуги, на благодійність. Законопроекти передбачають можливість проведення коригування податків, які оператори сплачують на наступний день після поповнення рахунку абонентом, що дає можливість операторам повністю перерахувати усю суму вартості благодійного повідомлення/дзвінка за цільовим благодійним призначенням.
СМС-благодійність – гарантія захисту від шахрайства
Дана схема передбачає направлення коштів на благодійні цілі у повному обсязі, що було окремо погоджено із операторами.
Важливою позитивною складовою законопроектів є врегулювання правовідносин між оператором телекомунікацій та благодійною організацією, зокрема, укладення договору, публікація звітів, перевірка використання коштів за цільовим призначенням, а також обов’язкове використання благодійною організацією зібраних коштів виключно за цільовим призначенням (жодних адміністративних чи інших витрат).
Благодійна спільнота виступає за:
1) Прийняття в першому читанні за основу проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення сприятливих умов для впровадження благодійних текстових повідомлень» (реєстр. №2297 від 03.03.2015) з урахуванням до другого читання положень законопроекту 2297-1;
2) Прийняття за основу і в цілому проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо створення сприятливих умов для впровадження благодійних телекомунікаційних повідомлень)» (реєстр. №3467 від 12.11.2015).