
Що сказали банки про “антишахрайський” законопроект Антона Геращенка
Законопроект №3215 «Про внесення змін до законів України щодо протидії зловживання у сфері благодійництва» викликав багато запитань як у середовищі благодійних фондів, так і в банківському секторі. Однак перемовини тривають, і є перші кроки до порозуміння.
З моменту реєстрації Антоном Геращенком "антишахрайського" законопроекту № 3215 минуло вже майже 4 місяці. Жодного руху всередині парламенту для просування документу ще не відбулося. Проте він активно відбувається поза межами найвищої законодавчої інституції України.
Про що дискутують
За ці чотири місяці відбулося кілька публічних дискусій як на підтримку, так і на визначення кількох суттєвих недоліків даного законопроекту. Найслабше місце законопроекту – це неузгодженість запропонованих механізмів із основними стейкхолдерами: благодійниками, фінансовими установами, структурами МВС.
Основна проблема даного документу — це те, що він ускладнює життя порядним благодійникам – і при цьому не пропонує ефективних запобіжників поширення шахрайства у благодійному середовищі.
До чого домовилися з банківським сектором
Завдяки зусиллям багатьох благодійних організацій та волонтерів було досягнуто домовленостей із командою народного депутата Антона Грещенка про необхідність доопрацювання даного законопроекту за кожним із напрямків.
Як результат, 5 лютого відбулася зустріч представників А. Геращенка, Українського форуму благодійників, Асоціації благодійників України, Українського незалежного центру політичних досліджень, Всеукраїнського благодійного фонду "Серце до серця" та Charity Tuner із представниками Незалежної асоціації банків України. Основна мета зустрічі — вислухати позицію банків щодо їхньої ролі у запобіганні шахрайства в благодійній сфері.
Одностайна позиція банківських установ, що була висловлена під час зустрічі, – законопроект потребує доопрацювання. Адже запропоновані в ньому функції контролю не притаманні для банківського сектору.
Проте банки мають низку інструментів та послуг, зокрема електронних, які можуть бути застосовані благодійниками для мінімізації шахрайства.
У ході зустрічі сторони дійшли згоди про необхідність створення робочої групи, до складу якої увійдуть представники автора законопроекту, Незалежної асоціації банків України та благодійної спільноти. Всі напрацьовані пропозиції до проекту № 3215 в подальшому будуть опубліковані на сайті Українського форуму благодійників для публічного обговорення та пропозицій.