
Реформа громадянського суспільства: «соціальні послуги без благодійних організацій»
Важливим питання реформування системи соціальних послуг в Україні є залучення благодійних організацій до надання соціальних послуг за бюджетні кошти. Реформа громадянського суспільства, яка разом з пенсійною, податковою та іншими реформами, активно здійснюється в Україні, призвела до значних змін законодавства, що стосуються фінансування діяльності благодійних організацій за рахунок бюджетних коштів. Наразі існує значне протиріччя між нормативно-правовими актами, що повинні регулювати закупівлю соціальних послуг за бюджетні кошти у недержавних надавачів, та нормативно-правовими актами, що регулюють фінансову підтримку діяльності об’єднань громадян в реалізації державної та регіональної політики. Не враховуючи, що 75% організацій що надають соціальні послуги уразливим групам є благодійними, нове законодавство не передбачає отримання благодійними організаціями бюджетних коштів. Наприклад, З 2014 року стаття 91 БКУ за рахунок місцевих коштів передбачає лише «фінансову підтримку громадських організації в реалізації регіональної політики».
15 січня 2013року в Центрі перспективних соціальних досліджень Міністерства соціальної політики України та НАН України пройшло засідання представників всеукраїнських благодійних організацій та фахівців Центру.
В засіданні прийняли участь фахівці благодійних організацій, які надають соціальні послуги уразливим групам по всієї Україні. Метою зустрічі було вироблення пропозицій щодо необхідних змін нормативно-правового поля задля забезпечення фінансування, за рахунок бюджетних коштів, соціальних послуг, що надають благодійні організації.
Основним питаннями для обговорення були наступні:
– яким чином буде впроваджуватися роздержавлення соціальних послуг?;
– як соціальні послуги будуть закуповуватись у благодійних організацій, за рахунок бюджетних коштів?;
– яким чином на місцевому рівні будуть підтримуватися благодійні організації що надають послуги бездомним, звільненим з місць позбавлення волі, уразливим соціальним групам до соціально-небезпечних хвороб?.
Учасники засідання визначились в необхідності широкого обговорення та вироблення єдиної позиції благодійних організацій з приводу таких дискримінаційних норм.
Залишається незрозумілим, яким чином забезпечити участь благодійних організацій в отриманні бюджетних коштів (внесення змін в БКУ щодо фінансування соціальних послуг та соціального замовлення; перереєстрація благодійних організацій в громадські організації чи спілки)
Ці питання будуть винесені для обговорення на засіданні Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики (КЕР) при Центрі перспективних соціальних досліджень, які відбудеться 22 січня 2013 року. Членами КЕР є всеукраїнські та міжнародні благодійні організації, МБФ «Карітас України», ВБФ «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій», Всеукраїнська мережа ЛЖВ, Соціальна служба ВІФАНІЯ, Всеукраїнський рух «Подолання».
В засіданні також приймуть участь голови громадських рад при Міністерстві охорони Здоров’я та Міністерстві соціальної політики, представники влади, міжнародних програм та проектів котрі працюють в сфері надання соціальних послуг.