
Профілактика дитячого алкоголізму в сільських громадах Волині
21 серпня 2012 року у Луцьку Митрополити, Єпископи та духовенство всіх конфесій Волині благословили діяльність Фонду «Європейський вектор» і Фундації імені князів-благодійників Острозьких з профілактики дитячого алкоголізму в сільських громадах. До заходу, що підтриманий Аропромгурпою «Пан Курчак» долучились представники Управління у справах сім’ї, молоді та спорту; Управління освіти; сільських рад (голови, секретарі, депутати), районних та Волинської обласної рад і державних адміністрацій, громадські організації, ЗМІ.
Учасники круглого столу спільно шукали шляхи для обмеження вживання алкоголю дітьми та сім’ями в сільських громадах Волинської області та виробляли систему профілактики і соціальних послуг з безалкогольного життя. Захід відбувся в межах благодійної програми «Підвищуємо добробут громад» Фонду «Європейський вектор».
«Алкоголізм у дітей не з’являється нізвідки, його породжують своєю поведінкою дорослі, адже діти беруть з них приклад, вони, як губка, вбирають в себе все, що бачать навколо, і як би це печально не було, але переймають вони не завжди хороше. Тому найперше, що повинен зробити кожен з нас – поводити себе гідним чином, аби підростаюче покоління достойно прийняло естафету тверезого життя. Дай Боже, щоб наша спільна блага справа була плідною і запобігла великому лиху, яким є алкоголізм,» – дав своє благословення добрій справі Митрополит УПЦ Нифонт.
«Я щиро радію, що усі небайдужі зібралися разом для того, щоб поговорити про проблему, яка з дня у день все більше вражає наше суспільство. Але говорити мало, потрібно проявляти ініціативу, вкладати кошти і діяти для того, щоб разом запобігти цьому лихові. Дуже добре, що є такі люди як пан Мартиняк, яким небайдуже майбутнє нашої молоді і нашої держави, і які поводять себе як істині християни й допомагають викоріняти те зло, яке знищує нашу душу та тіло. Я радий, що є такі програми і проекти, які створюють для дітей альтернативу для проведення часу і направляють їх на правильну дорогу. Ми, зі сторони церкви, підтримуватимемо діяльність Сергія Васильовича у цьому напрямку і бажаємо йому Божого благословення у цій справі,» – виразив свою підтримку Митрополит УПЦ Михаїл.
«Ми як батьки і як майбутні батьки повинні запобігти тому, щоб наші діти страждали від алкоголізму, адже те які будуть, батьки, які будуть діти, яка буде держава – це все залежить від нас. Тому нехай сьогоднішня зустріч буде не тільки для розмов, але й для усвідомлення проблеми, для її розуміння, для дії і для початку змін. Тому бажаю, щоб у нас всіх не забракло того доброго натхнення, щоб ми старалися для добра церкви, для добра держави і для добра наших ближніх,» – закликав Римо-Католицький отець Едуард.
«Для того, щоб в нашому суспільстві не було таких явищ як алкоголізм, тим паче, дитячий алкоголізм, люди повинні більше пізнати Бога і пізнати себе. Христос сказав: «Пізнайте правду, а вона вас зробить вільними». Це пізнання зробить вільними від небезпечної залежності нас і наших дітей. Алкоголізм у дітей – це не причина, це наслідок неправильної побудови духовного життя нашого суспільства. Я вірю, що з Божою допомогою ми разом справимося з цією проблемою, навчимося жити правильно, жити у вірі і гармонії з Богом і з самими собою. Хочу подякувати Пану Мартиняку, який дуже вчасно підняв питання дитячого пияцтва, адже це явище неймовірно швидкими темпами заражає наше суспільство, вбиває нас і наших дітей,» – сказав голова Волинського об’єднання церков християн віри Євангельської, Єпископ Михайло Близнюк.
Сергій Мартиняк, депутат Волинської обласної ради, першим із Волинських обранців підняв проблему вживання алкоголю дітьми та не обмежився лише словами, а на ділі засвідчив готовність підтримувати ті починання, які сприятимуть попередженню виникнення алкоголізму у дітей і став ініціатором регіональної та національної програм «Профілактика дитячого алкоголізму у селах та шахтарських містечках».
«Вирішувати найгостріші соціальні проблеми, до яких, безсумнівно, належить і дитячий алкоголізм, громада самотужки не в силі. Тому ми як її обранці зобов’язані прикладати максимум зусиль аби покращити ситуацію. Сам факт існування такого явища як дитячий алкоголізм примушує задуматись про стан нашого суспільства і про його майбутнє. А про яке майбутнє можна говорити, якщо наші діти замість того, щоб розвивати свої таланти, гублять свій організм зеленим змієм? Чи нормально те, що майбутні вчені, лікарі, інженери фактично спиваються, так і не розкривши свій потенціал? Попереджуючи алкоголізм у дітей, ми попереджуємо деградацію нашої нації.
Це наша спільна біда, яку долати теж потрібно спільними зусиллями. На мою думку, впровадивши регіональну та національну програми «Профілактика дитячого алкоголізму у селах та шахтарських містечках», ми закладемо основи для формування покоління людей здорових фізично і психологічно. Зі свого боку я готовий всіляко сприяти створенню цих програм та допомагати усілякій діяльності, спрямованій на попередження та подолання дитячого пияцтва» – сказав пан Мартиняк.
Щоб надати фінансову підтримку найкращим ініціативам на попередження дитячого алкоголізму, Фонд «Європейський вектор» за підтримки Агропромгрупи «Пан Курчак» та за адміністрування Фундації імені князів-благодійників Острозьких оголосили конкурс грантів для вирішення проблем дитячого алкоголізму в сільських громадах Волині. Конкурс має на меті обмежити зростаюче вживання алкоголю дітьми та сім’ями в сільських громадах 5 пілотних районів Волинської області (Луцькому, Турійському, Рожищенському, Горохівському та Локачинському) шляхом започаткування системи профілактики та соціальних послуг з безалкогольного дозвілля.
Взявши участь у конкурсі, громади цих районів отримають змогу залучити фінансування для втілення своїх ініціатив, спрямованих на попередження виникнення дитячого пияцтва та боротьбу із його проявами.
«Алкоголізм – це хвороба, а дитячий алкоголізм – особливо важка її форма,» – говорить Руслан Краплич – керівник проектів Фонду «Європейський вектор», – «Ключ до лікування суспільства полягає в усвідомленні хвороби, якщо це розуміння приходить, то ми можемо зцілитися, якщо ж будемо замовчувати хворобу – вона прогресуватиме і врешті-решт нас погубить. Дитячий алкоголізм – це не проблема не тільки Волинської області, вона актуальна для більшості регіонів України, тобто це загальнодержавна проблема. Однак, надіятись на якісь дії зі сторони держави не варто. Державні служби говорять, що робота у цьому напрямку вестись не може, бо немає державної програми, а значить, кошти із бюджету на це не виділяються. Тому ми поставили за ціль створити програму, яка забезпечить державну підтримку для подолання спільної біди. Починати варто із програми регіональної, що дасть змогу закласти підвалини для прийняття національної програми «Профілактика дитячого алкоголізму у селах та шахтарських містечках».
Сумну статистику навів Сергій Подолинний голова Львівської громадської організації «Життя без залежності»:
«В Україні кожного року від наслідків алкоголізму щорічно помирає 40 тисяч людей. А за 10 років війни в Афганістані загинуло 30 тисяч жителів колишнього радянського Союзу. Та Радянський Союз був країною, де налічувалось понад 200 мільйонів населення, Україна є менша в 5 разів. При цьому за рік ми втрачаємо більше людей, ніж померло за 10 років під час війни – нам не потрібен ворог, ми самі себе знищуємо. За статистичними даними, кожного року 8 тисяч людей помирає від отруєння неякісним спиртним, майже стільки ж від серцево-судинних хвороб, які загострились внаслідок зловживання алкоголю, решта – приблизно 24 тисячі – внаслідок ДТП, утоплень, причиною яких було алкогольне сп’яніння. Такої кількості людей як від алкоголізму не гине ні від раку, ні від СНІДу. Ситуація із вживання алкоголю дітьми доходить до критичної точки, тому ми дуже вчасно підняли це питання,» – висловлює свою думку громадський діяч зі Львова.
У сільській місцевості дитячий алкоголізм розвивається набагато швидше, ніж у містах, тому що можливості проведення дозвілля для підлітків тут обмежені. Тому учасники заходу зійшлися на думці, що попередити це явище можна шляхом створення альтернативи для проведення вільного часу, виховуючи інтерес до здорового способу життя. Експертна комісія Фонду «Європейський вектор» визначить найкращі із місцевих ініціатив, які спрямовані на попередження дитячого алкоголізму та забезпечить фінансову підтримку їх впровадження.
До слова, серед 41 країни, де проводилось дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна зайняла перше місце по рівню дитячого алкоголізму. А що стосується дорослого населення, то 30% українців від 25 до 50 років – знаходяться на різних стадіях алкоголізму за медичним визначенням.
В результаті круглого столу учасники, під керівництвом доцента Національного університету Києво-Могилянська Академія Сергія Панциря, розібралися в деталях створення регіональної та державної програми. А також отримали відповіді на питання щодо підготовки проектів на конкурс «Профілактика дитячого алкоголізму в сільських громадах Волині», оголошеного Фондом «Європейський вектор» і Фундацією імені князів-благодійників Острозьких за підтримки Агропромгрупи «Пан Курчак».