
«Сей праздник память сохранит, останется потомству»
Слово «бал» завжди визиває позитивні асоціації. Бал – це гарна музика, граціозні рухи, нарядні жінки та поважні чоловіки. В той же час бал може бути не тільки розважальним заходом та місцем спілкування.
Словосполучення «благодійний бал» поступово повертається в наше сьогодення. В Російській імперії бали стали популярними ще з часів Петра І. В той же час традиція проведення благодійних балів започаткована лише в середині 19 ст. Саме тоді бали стали набувати благодійного характеру. Називались публічними балами та проводилися на користь лікарень, вдів, сиріт, поранених військовослужбовців, тощо. Благодійним товариствам був потрібний дозвіл Уряду для проведення такого балу, також товариства могли дати не більше одного благодійного балу на рік. Перша світова війна та революція не залишили місця для благодійних балів. Але з часом традиція стала відроджуватися. Спочатку в еміграції, а потім вже й безпосередньо в Україні та Росії. І зараз вже майже в кожній області можна знайти приклад проведення благодійного балу.
Під час peer learning event «Як організувати благодійний бал: досвід практиків», який пройшов 19 листопада 2012 р. в рамках Форуму з організаційного розвитку, досвідом проведення благодійних балів поділилися чотири організації.
Вікторія Бальцер розповіла про благодійний бал, проведений в жовтні 2012 р. з метою підтримки нової благодійної програми Фонду громади Вознесенська «Моя школа», яка спрямована на впровадження інноваційних освітніх практик і поліпшення умов навчання дітей в школах міста. Для збору коштів під час благодійного балу були проведені благодійний аукціон та лотерея. Серед лотів – роботи, зроблені дитячими руками – різноманітні малюнки, картини зі шкіри, вироби з бісеру, глини, шкіри. Ще одним лотом став сертифікат на 10 уроків англійської від американського волонтера Наталі Легранд. Боротьба розгорнулася між патріотами міста за придбання фотороботи з зображенням історичної пам’ятки – Вознесенської ротонди. Кульмінацією аукціону став продаж картини Ніни Кибрік «Весна». Справжньою інтригою став таємний лот – такий собі «кіт в мішку». Учасники аукціону піднімали свої картки і боролися за нього, до самого останнього моменту не знаючи, що ж вони придбають. Ним виявився сувенір з утилізованих грошових купюр номіналом 100 і 50 грн. на загальну суму 100 000 грн., наданий Національним Банком України. У результаті, завдяки проведеному аукціону та лотереї вдалося зібрати 11 175 грн., 2520 грн. були передані авторам, що надали свої роботи на аукціон, 8655 грн спрямовано на фінансування благодійної програми «Моя школа».
Наталія Губенко, заступник директора БФ «Патріот Запоріжжя» розповіла про досвід проведення фондом благодійних балів. Минулого року бал відвідало більше 1000 чоловік. На зібрані кошти було придбане обладнання для дитячої лікарні. Особливість балу БФ «Патріот Запоріжжя» в тому, що засновники мають можливість виділити певний стартовий капітал на проведення благодійного балу. Серед головних складових успішного балу Наталія виділила:
- Зрозуміла, масштабна і в той же час досяжна мета; візуалізація мети.
- Широке анонсування з використанням максимальної кількості каналів комунікації.
- Залучення «лідерів думок» – бізнесменів, громадських діячів, політиків, представників шоу-бізнесу.
- Публічний звіт – через ЗМІ – про зібрані кошти, звернення до учасників балу з вдячністю, звіт про використання зібраних коштів.
Юлія Леванда презентувала досвід Харківського обласного благодійного фонду «Соціальна служба допомоги», який вже декілька разів проводив благодійні бали з метою привернення уваги до проблем дітей-сиріт, а також популяризації благодійності.
В рамках підготовки до балу проводиться «Соціальна школа танцю» – спосіб привернути увагу молоді до заходу, а також дати їм можливість навчитися азам танцю. Така школа дозволяє забезпечити достатню кількість танцюючих не професійно пар на паркеті, що позитивно впливає на атмосферу балу.
Одним з напрямків діяльності фонду є також соціальна та юридична допомога мігрантам та біженцям. І, організовуючи бал, ХОБФ «Соціальна служба допомоги» намагалася поєднати свою діяльність з благодійною ініціативою. Під час останнього балу – «Коли збуваються мрії» – подією вечора стало відкриття молодіжної виставки «We–Peace» про права та історії біженців в Україні, а також відкриття виставки «Разом», підготовленої Конгресом національних громад України за підтримки «Будинку Анни Франк».
«Незважаючи на те, що під час балу нам вдалося зібрати тільки 7820 грн, ми вважаємо, що головні цілі балу все ж були досягнуті. У нас вийшло об’єднати представників різних народів і культур навколо благородної і потрібної ідеї допомоги дітям-сиротам і дітям, які залишилися без батьківської опіки і які потребують участі та підтримки» – зазначила Юлія Леванда.
Завдяки наполегливості та вірі організаторів в добру справу, постійним партнером проведення балу став готель «Харків Палас», який надає для проведення бальний зал. 18 травня 2013 р. – дата наступного балу в Харкові. Підготовку вже розпочато.
Анастасія Попсуй з Фонду громади Приірпіння розповіла про бал, проведений на початку 2012 р. задля привернення уваги до благодійності в культурі. Громада виступила з пропозицією підтримати розвиток культури в регіоні й долучила небайдужих людей до цього. Під час заходу відбувалося нагородження «Благодійник року Приірпіння 2011». На балу працювали волонтери-аніматори зі «Школи лідерства, менеджменту та самоврядування», які допомагали організаційно, збирали відгуки гостей, пропонували святкову лотерею, проводили благодійний продаж сувенірів, зроблених ірпінськими дітками-інвалідами та ГО «Оберіг». Бал благодійництва дозволив зібрати благодійні кошти для часткового оновлення матеріально-технічної бази Центрального будинку культури та для Мистецького центру «Камертон».
Юлія Павленко, ведуча Першого національного, кореспондент CNN, організатор першого благодійного балу-рауту "Даруючи надію – подаруй життя!" до Дня захисту дітей в Національній філармонії України, яка виступала експертом заходу, наголосила на важливості залучення ЗМІ до висвітлення такої події як благодійний бал, завдяки чому захід стане більш публічним та дозволить зібрати більше коштів на благодійні проекти. Крім того, дуже важливим, на думку експерта, є залучення відомих осіб.
Проведення благодійного балу потребує значних організаційних зусиль, вдумливого складання програми, грамотного PR супроводу. Але якщо організатори захоплені ідеєю та винахідливі, громада проявляє активність та зацікавленість, бізнес іде на зустріч та виступає спонсором, учасники готові до добрих справ – благодійний бал перетворюється на яскраве дійство, яке розвиває благодійні традиції красиво та душевно, і залишає в учасників бажання повернутися.