
Політики витрачають мільйони на благодійність, піднімаючи свій рейтинг
За декілька років роботи благодійного фонду політика його виборчий рейтинг може збільшитись на 10%.
Українські політики і представники великого бізнесу активно створюють благодійні фонди, щоб заручитися підтримкою виборців. В кінці березня 2012 року було засновано фонд Сергія Тігіпка. До кінця року на розвиток соціальної сфери політик має намір витратити 1,2 млн грн, пише "Фокус".
Влітку 2011 року свої фонди також організували старший син президента Олександр Янукович та нардеп-регіонал Валерій Бондик. Активізував благодійну діяльність і Борис Колесніков, фонд котрого за перше півріччя 2012 року витратив більше 14 млн грн. – на 3 млн більше, ніж за весь 2011 рік.
"Ставки вітчизняних філантропів збільшуються. Якщо раніше мова йшла про мільйони гривень на рік, то зараз – про десятки. Нормальний показник – приблизно 10% від легальних доходів", – наголошує на новій тенденції політолог Вадим Карасьов. Окрім долучення до вузького кола меценатів, подібна щедрість гарантує власникам фондів і довгострокові дивіденди у вигляді рейтингу. За підрахунками Карасьова, фонд із бюджетом до 100 млн грн на рік гарантує своєму власнику 5-10 додаткових відсотків через 2-3 роки активної діяльності.
Наприклад, філантропічна діяльність, згідно з декларацією Петра Порошенка за 2011 рік, істотно вдаряє по його гаманцю: при заробітку 87 млн грн. 21,5 млн грн. використано на благочинність. За перший квартал 2012 року Порошенко на благодійність витратив 3 млн грн, у той час як Колесніков за той же період витратив у 5 разів більше. За ці гроші, на думку політолога Віктора Небоженка, обидва міністри отримали відчутні дивіденди. Порошенко, після відкриття фонтанів у Вінниці заробив гарантований мандат нардепа від рідного мажоритарного округу на наступних парламентських виборах. Головне, обидва вони закріпилися у компанії великих меценатів, а не просто олігархів, віддавши велику частину задекларованих доходів на благодійність: Порошенко- 28%, Колесников -7%.
У той же час колишній міністр економіки Богдан Данилишин, який імігрував до Чехії, упевнений, що благодійність не треба виставляти на показ. "В Європі діючі політики фондів не створюють. Такі ініціативи тут жорстко критикують і розглядають як спробу підкупу виборців", – наголосив Данилишин.