
2007 року Asus Eee PC 701 буквально підірвав ринок портативних комп’ютерів. Але не всі знають, що ідеологічним прабатьком нетбуків слід вважати непоказне (і не особливо популярне) дітище благодійного проекту “Лептоп кожній дитині” (One Laptop Per Child – OLPC) – XO-1. Незважаючи на те, що перший комерційний нетбук ближчий до розробки Intel – Classmate PC – платформі, пізнішій версії якої (Intel Netbook) ми завдячуємо назвою нового класу пристроїв.
Трохи історії
Діючий прототип «лептопа за 100 доларів» був представлений у рамках проекту “Лептоп кожній дитині” 16 листопада 2005 на світовому Симпозіумі інформаційного суспільства (WSIS) в Тунісі. Потім у країнах-учасниках програми поширювалися бета-версії машин, і, нарешті, в листопаді 2007 року, почалося масове виробництво XO-1, вартість якого зросла до 200 доларів. У цей же час була запущена програма Give 1 Get 1. Купуючи один комп’ютер за 400 доларів, користувач субсидував покупку другої машини для дитини із країн, які розвиваються. Ще один проект недорогих ноутбуків для освіти, Intel Classmate PC (який можна вважати технічним «прабатьком» знаменитого EeePC 701), став відповіддю корпорації на благодійну ініціативу. Небувалий для галузі випадок – комерційні пристрої створили пізніше. Були й інші подібні розробки, але розповісти про них в одній короткій замітці не вийде.
Випускаючи нетбуки, про африканських діточок провідні виробники тактовно не згадували. Воно й зрозуміло: бідний європейський студент – куди більш привабливий покупець. Призначені для країн, що розвиваються, новинки припали до смаку користувачам у Європі та Америці. А попит, як відомо, народжує пропозицію. І ось неабияк розповнілі в сенсі конфігурації і ціни «стодоларові» ноутбуки з’явилися на прилавках магазинів. Бум нетбуків, втім, тривав недовго: незабаром ринок запропонував покупцям нову «фішку» – планшетні комп’ютери.
Сучасність. Чудес не буває
Повертаючись до проекту OLPC, можна констатувати, що всі його ініціативи провалилися. Довгий час творці займалися благодійними розпродажами вдосконалених версій XO-1 (втім, досить сильно змінених – в них уже використовувалася інша апаратна платформа) і регулярно радували мережеву громадськість анонсами. До виробництва красиві концепти не доходили. Однак на виставці CES2012 був представлений діючий планшет XO-3, що створювався з 2009 року. Технічні характеристики планшета не особливо вражають. У опціонально захисному кожусі (спочатку передбачалося, що планшет буде герметичним, з індуктивним зарядним пристроєм без дротів) поміщаються сонячні батареї і додаткові акумулятори. У штатну комплектацію замість нього входить гнучка кришка. Доступна і ручна динамо-машина – відразу видно, що девайс призначений для дикої місцевості.
Старт продажів очікується в кінці року, а вартість планшета при масовому виробництві складе менше 100 доларів. Шкода, звичайно, але особливого успіху ці пристрої чи доб’ються – для користувачів у Європі та Америці конфігурація слабенька, а країнам, що розвиваються, мабуть, не до того. Але проект живий, і це добре – значить, не все в нашому світі вимірюється грошима.
Повна версія: “Компьютерра. Блоги”