
У Німеччині меценатство не можна назвати традицією, що пішла в минуле. Особливо у східній частині країни покровителі мистецтв виявляють активність. Без їхньої допомоги багато пам’ятників старовини були б безповоротно втрачені.
Покоління підприємців, які розбагатіли на економічному підйомі післявоєнної Німеччини, поступово йде з життя. Величезні гроші, накопичені за 60 років, переходять у спадок. Утворюється новий шар дуже багатих людей. Деякі з них вирішують залишити свій слід в історії, виділяючи суми, які обчислюються мільйонами євро, на благодійні цілі.
Експерти говорять про відродження традицій меценатства в Німеччині. Громадяни виявляють дедалі більшу активність у всіх сферах життя. Це пояснює і поява численних фондів. Діяльність меценатів особливо помітна в культурному ландшафті східної частини Німеччини. Без їхньої допомоги відновлення багатьох об’єктів архітектури, що являють культурну та історичну цінність, було б немислимим.
Адреси меценатства
Дрезден, Вісмар, Потсдам – найбільш відомі адреси німецького меценатства. Наприклад, відновлення перлини бароко, церкви Фрауенкірхе в Дрездені стало можливим виключно завдяки приватній ініціативі. Понад 75 відсотків загальної суми (на реконструкцію було витрачено близько 250 мільйонів євро) пожертвували щедрі покровителі мистецтв. Найбільший внесок був зроблений американським біохіміком німецького походження, лауреатом Нобелівської премії в галузі медицини Гюнтером Блобелем (Günter Blobel).
Нещодавно помер засновник поштової торгової мережі ”Отто” Вернер Отто (Werner Otto), відомий своєю благодійною діяльністю, він вклав кошти у реставрацію палацу Бельведер на пагорбі Пфінгстберг в Потсдамі. Прекрасний зразок Північної архітектури готична церква Святого Георгія в ганзейському місті Вісмарі і багато інших пам’яток старовини також були відновлені за підтримки благодійних фондів і приватних осіб.
Міський палац у Потсдамі
Слава благодійника закріпилась і за одним із засновників компанії-виробника програмного забезпечення SAP Хассе Платнером (Hasso Plattner). Він входить до переліку найбагатших людей Німеччини. Хассе Платнер, якого з Потсдамом пов’язують ранні спогади дитинства, взяв участь у найграндіознішому відновному проекті останніх десятиліть – реконструкції Потсдамського міського палацу.
Міський палац у центрі Потсдама був побудований в середині 17-го століття. Століття по тому він був перебудований відповідно до художніх уподобань Фрідріха Великого (Friedrich der Große) в стилі рококо і довгі роки залишався зимовою резиденцією курфюрстів та королів Бранденбурга-Пруссії. Навесні 1945 року в нього влучила бомба, зайнялася пожежа, перетворивши палац на руїну.
У 50-х роках руїни знесли. Палац, очевидець розквіту прусського королівського дому, краху монархії і проголошення Веймарської республіки, з точки зору ідейних батьків НДР не являв великої історичної цінності. Після возз’єднання дмухнув вітер змін. Було вирішено відновити палац і таким чином внести пожвавлення в центр Потсдама.
Проте на обговорення планів відновлення та пошук грошей на здійснення такого масштабного проекту пішли десятки років. Лише на початку 2000-х хід справі дала Федеральна садова виставка Bundesgartenschau. Спеціально до її проведення були відновлені Ворота Фортуни, що служили головним входом до палацу. Реконструкція пройшла не без участі меценатів, один із яких – найпопулярніший у Німеччині телеведучий Гюнтер Яух (Günther Jauch).
Хассе Платнер приєднався до проекту повномасштабної реконструкції палацу пізніше. Він запропонував узяти на себе витрати з відновлення фасаду і даху будівлі. За планами будівництво має завершитися до 2013 року. У будівлі розмістяться земельний парламент Бранденбурга, кілька бібліотек, музеїв, а також освітній і виставковий центр Humboldtforum.