
НАПЕРЕДОДНІ ОСТАННЬОГО ПЛЕНАРНОГО ЗАСІДАННЯ IV СЕСІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ ГРОМАДСЬКІСТЬ ЗАКЛИКАЛА ДЕПУТАТІВ СКАСУВАТИ ПОДАТОК НА МИЛОСЕРДЯ
У четвер, 7-го серпня, відбулася прес-конференція на тему «Чи відмінить Верховна Рада податок на милосердя?».
Сьогодні діяльність благодійних організацій обкладена непосильними податками. Законопроекти № 4172а, № 4173а, № 4176а, які розроблені громадськими активістами та спрямовані на вирішення питань оподаткування благодійної допомоги пораненим, біженцям, армії, сім’ям загиблих і зниклих безвісти, а також волонтерів, які збирають пожертви на власні картки, мали бути ухвалені парламентарями ще в липні, але в останній момент були заблоковані. Тож і надалі ті, кому потрібна допомога, щодня не дораховуються десятків тисяч гривень, які йдуть на податки.
Про стан оподаткування благодійної допомоги, поточні обсяги благодійної допомоги та шляхи виходу з ситуації говорили учасники прес-конференції: Анна Гулевська-Черниш, директор Українського форуму благодійників; Ірина Гуцал, директор Української біржі благодійності; Наталія Воронкова, виконавчий директор громадської платформи «Волонтерська сотня»; Раїса Гриценко, директор Міжнародного благодійного фонду «Єврейський Хесед «Бней Азріель».
За їхніми словами, за кожен протез, який благодійники передають до шпиталів на користь поранених під час АТО українських військових, держава вимагає податок у розмірі 17% від його вартості. Ще більше – за надання реабілітаційних послуг: 52%!
Кожен волонтер, який збирає на картку благодійні пожертви на допомогу пораненим, біженцям, армії, змушений сплатити податок на прибуток у розмірі 17%.
Кожна сім’я Героя Небесної Сотні або військо службовця, який загинув під час АТО, якщо збирає благодійну допомогу, має також сплатити податок на дохід у розмірі 17%.
Сьогодні благодійники та благоотримувачі опинились в умовах подвійного оподаткування. Лише протягом січня-червня вже було сплачено понад 12 млн. грн. благодійних пожертв у державний бюджет у вигляді податків.
Як повідомила директор Українського форуму благодійників Анна Гулевська-Черниш, на зустрічі з волонтерами, що відбулася 6 серпня 2014 року, Президент України Петро Порошенко наголосив, що звертається до всіх урядовців та керівників областей щодо створення сприятливих умов для роботи волонтерів та благодійників, які залучені до оснащення армії, а також лікування та реабілітації поранених.
«Саме врегулювання питання оподаткування благодійної допомоги на законодавчому рівні є одним із найважливіших чинників для створення таких сприятливих умов для роботи волонтерів та благодійників. Наступний тиждень, з 12 до 15 серпня, буде останнім пленарним у роботі ІV сесії Верховної Ради України. А тому для всіх волонтерів та благодійників ці дні є останнім шансом вплинути на те, щоб народні депутати проявили політичну волю та ухвалили необхідні зміни до чинного законодавства, – сказала Анна Гулевська-Черниш. – Таким чином вони можуть конкретними діями, а не лише на словах, продемонструвати готовність захистити права та доброчинну діяльність сотень тисяч людей, які сьогодні рятують Україну».
«На сьогоднішній день вартість благодійних послуг особам похилого віку та інвалідам, якими опікується наша організація, становить приблизно 16 млн грн. Це послуги, на які по законам України не поширюються пільги та які обкладаються податком, при цьому, складова частина податку з цієї суми становить приблизно 1,5 млн грн. Середня вартість обслуговування людей, що потребують допомоги складає 2450 грн в рік. Якщо розділити 1,5 млн грн податку на цю суму, то ми отримаємо приблизно 615 чоловік, які недоотримали благодійну допомогу. В умовах низьких пенсій, складних умов проживання літніх людей – це істотна кількість і суттєва допомога, яка допомогла б зняти соціальну напругу для цієї категорії і допомогти вижити в досить нелегких умовах.
У зв’язку з важкою ситуацією в країні спільно з Центром «Джоінт» ми також надаємо допомогу біженцям. Нашою організацією була надана сумарна сума допомоги в грошовому еквіваленті в розмірі 83 530 грн, податок на дохід фізичної особи з цієї сум склав 12 530 грн. Ця сума яку недоотримали біженці та їхні діти, а враховуючи постійне наростання прибуття біженців – це допомога, яку могли б отримати люди, які щодня приїздять до Києва і щодня звертаються до нас» – прокоментувала ситуацію, в якій опинились благодійні фонди, Раїса Гриценко, директор Міжнародного благодійного фонду «Єврейський Хесед «Бней Азріель»
«Волонтерська сотня» ділиться на три категорії: допомога в зону АТО, допомога пораненим і допомога переселенцям. Допомога в зону АТО – це і постачання медикаментів, продуктів харчування та засобів гігієни, але найголовніше – це технічні засоби захисту, ті які необхідні, ті які самі дорогі. Це і генератори, і засоби зв’язку, броніжилети, келуарові каски, тепловізори та інше. Всі гроші на ці закупівлі збираються на приватні картки волонтерів. І саме вони опинились під загрозою оподаткування. Іншою проблемо, яка постане – це оподаткування родичів і самих поранених, які збирають благодійні пожертви на власні картки. Йдеться про поранених з ампутованими кінцівками, важких спинальних хворих тощо» – відмітила Наталія Воронкова, виконавчий директор Громадської платформи «Волонтерська сотня».
«Україна зараз, нажаль, знаходиться у стані «неоголошеної війни». Ми переживаємо важки часи, але саме вони об’єднали українське суспільство навколо реалізації багатьох благодійних ініціатив, в тому числі допомога із екіпіровкою військовослужбовців, допомога переселенцям, родинам загиблим, пораненим тощо. Зараз старі правила та норми, особливо у благодійній сфері, вже не діють, навіть навпаки заважають діяти. Тож ми звертаємося до влади із проханням посприяти у системному вирішенню цієї проблеми та створити сприятливі умови аби суспільство разом з владою змогло оперативно та ефективно вирішувати найгостріші соціальні проблеми. Аби подолати сучасну кризу та відповісти на існуючи загрози, ми маємо діяти єдиним фронтом: влада – суспільство – економіка. Тож у нашій єдності – наша перемога», – зазначила Ірина Гуцал, директор Української біржі благодійності.