
Учора в Кризовому медіа-центрі відбувся брифінг волонтерів у Кризовому медіа-центрі.
Інформаційні атаки на волонтерів: кому вони вигідні
Останнім часом активізувалися інформаційні атаки ЗМІ на волонтерський рух. Таку заяву зробив Георгій Тука, голова Комітету захисту волонтерів Асоціації народних волонтерів України, голова ГО «Народний тил» під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. «Одне з повідомлень говорить, що волонтери привласнили 300 мільйонів гривень. Проте у статтях, передрукованих кількома виданнями, немає конкретних фактів», – пояснив волонтер. За словами Георгія Туки, волонтери вважають, що замовниками таких матеріалів є представники колишньої влади. Атака на лідерів рейтингу довіри серед суспільства, якими є волонтери, дуже негативно відображається не лише на волонтерській діяльності, а й на політичній ситуації в цілому.
«За нашою інформацією, відкриті кримінальні провадження в Одесі, Харкові, Києві, Тернополі. У всіх цих кримінальних справах загальна сума збитків становить близько 25 – 30 тисяч доларів», – зазначив Георгій Тука. Дмитро Топоренко, координатор Комітету захисту волонтерів АНВУ, розповідає, що у країні дійсно зустрічаються псевдоволонтери, шахраї, і комітет працює над перевірками таких фактів. Дмитро Єфремов, голова правління благодійного фонду “Блага надія” додав, що вже створена робоча група при комітеті, що розслідуватиме випадки наклепу на волонтерів з боку журналістів.
Позитивом волонтери назвали запровадження змін до закону України «Про волонтерську діяльність»
«У випадках смерті волонтера сума виплати, яка передбачена членам сімей загиблого, дорівнює тій, що виплачується для військовослужбовців, тобто 609 тисяч гривень. Також передбачені виплати у випадку отримання інвалідності внаслідок волонтерської діяльності у зоні АТО», – пояснила Ірина Лоюк, президент та член правління ГО «Юридична сотня». Пані Лоюк додала, що при отриманні травм, що не пов’язані з інвалідністю, для волонтерів, на відміну від військових, грошова допомога не передбачена. Також були прийняті зміни до закону «Про статус ветеранів війни», згідно якого волонтери, у випадку отримання інвалідності у зоні АТО, отримують статус інваліда війни, що передбачає певні соціальні пільги.
Щодо питань пільгового оподаткування волонтерської діяльності, самі волонтери позитивно оцінюють крок влади, але проблеми можуть виникати у питанні виконання норм закону. «Вимога до волонтерів – це ведення усієї первинної документації з отриманих коштів та їхнього використання. Від правильного ведення документації залежатиме чи підпадає діяльність під пільгове оподаткування», – констатує Денис Осмоловський, керівник «Єдиної служби правової допомоги». Документообіг вимагає від волонтера майже половини усього часу і, відповідно, потребує залучення допоміжних засобів. За словами пана Осмоловського, заяви на адресу волонтерів щодо неправильного чи нецільового використання грошей можуть стати приводом для перевірки діяльності волонтерів. І це може бути засобом навмисного компрометування діяльності волонтера. «Де є пільги з оподаткування, є ризик того, що будуть використовуватись тіньові потоки. Це відповідно може «кинути тінь» на добросовісних волонтерів», – зазначив фахівець.
Тому, на думку Дениса Осмоловского, до Державної фіскальної служби слід запросити представників громадськості – для контролю за діяльністю цього органу.
Про перші результати співпраці волонтерів, військових та влади
Богдан Ковальов, член волонтерського десанту Міністерства оборони України, заявив, що є перші результати співпраці волонтерів, військових та влади. «Виконані заявки відвантаження вантажів, що коштують кілька мільйонів гривень, на один підрозділ. Приміром, півтори тисячі комплектів військової форми або пар чобіт», – зазначив він. Система взаємодії з волонтерським десантом у Міністерстві оборони проста: надсилається фото офіційної заявки, яку військові відправляють по своїй вертикалі у службу тилу, для відстеження, на якому етапі гальмується справа забезпечення їхнього підрозділу.
Джерело: Ukraine Crisis Media Center