
На Київщині перепоховали 72 воїна, загиблих в 1941-1943 роках.
9 травня 2013 року на території Спасо-Преображенської обителі милосердя, що формується в урочищі «Суха» (Вишгородський район, Київська область), з військовими почестями та за православним обрядом відбулося перепоховання 72 бійців і командирів Червоної Армії, загиблих смертю хоробрих у 1941-1943 роках в боях за Київ та прилеглі території.
Останки воїнів були знайдені на місцях боїв на Ясногородському плацдармі пошуковцями Українського благодійного фонду пошуку «Пам’ять». Фахівцям вдалося встановити особу червоноармійця Буряченко Семена, призваного зі Сталінградської області. Родичів відшукати не вдалося.
Олександр Тарасюк,
Заступник голови Українського благодійного фонду пошуку «Пам’ять»
«З кожним роком все складніше стає відшукувати останки героїв Великої Вітчизняної війни. Збільшується шар ґрунту, відчувається брак архівних документів, відсутня спеціальна техніка, не вистачає коштів на проведення пошукових робіт та організацію перепоховання. Все будується на добровільних засадах. Ми взяли відповідальність за цю частину історичної пам’яті, як обов’язок перед нашим героїчним минулим. Ми раді, що кілька років поспіль нас активно підтримує Вишгородська районна державна адміністрація, і те, що в наші ряди вливається молодь – отже, справа пошуку триває».
Віддати почесті героям приїхали ветерани Великої Вітчизняної війни та праці, військовослужбовці, представники МНС, Знаменна група та Стрілецький взвод, представники влади обласного та районного рівнів, громадські організації, служителі церкви та місцеві жителі.
Анатолій Паламарчук
Генерал-майор, воїн-інтернаціоналіст
«Це свято має об’єднувати старші, нинішні та майбутні покоління. Тому що весь світ знає, що таке фашизм, і ми ціною великих втрат здобули перемогу в цій війні. Перемогли це світове зло. Якщо про це не говорити, то з роками все забудеться. Ветерани відходять і цю пам’ять, з часом, буде складно відродити. А такі заходи допомагають її зберегти. Адже, кажуть, що війна не закінчена, поки не буде похований останній загиблий на ній солдат».
Перепоховання в Спасько-Преображенській обителі милосердя відбулося увосьме. Відтепер, у братній могилі, завдяки роботі пошукових груп, знайшли упокій 359 солдатів і офіцерів, загиблих у роки Великої Вітчизняної війни на Ясногородському, Лютізькому і Букринському плацдармах.
Вікторія Івченко,
Керівник «Фонду духовного відродження громадян «Виховання», сестра милосердя
«Наша обитель покликана зберегти історію духовного подвигу нашого народу у період Великої Вітчизняної війни. Перезахоронюючи останки воїнів, ми виконуємо свій християнський обов’язок перед минулими поколіннями героїв в ім’я виховання і морального становлення дітей та молоді, котрі в майбутньому будуть зберігати пам’ять і вдячність за дар свободи і незалежності, омиті кров’ю, за дар спасіння, в жертву якого люди, віддавали свої життя. Щодня ми з вдячністю молимося за душі воїнів, чиї останки поховані на території Спасо-Преображенської обителі милосердя, за радість життя і віри».
Руслан Бахтиєв,
Куратор Всеукраїнського благодійного фонду «Зоряна мрія»
«Велика Вітчизняна війна була виграна завдяки силі і єдності, патріотизму і інтернаціоналізму народів колишнього Радянського Союзу. За кожну п’ядь землі було віддано людське життя: наші діди і прадіди не зрадили нас і майбутні покоління. Тепер і ми повинні виправдати їх подвиг, не дозволивши піднімати голову тим, хто сіє расизм і ксенофобію в нашому суспільстві, хто прагне внести в нашу свідомість ідеї ненависті до людей. Є спільна пам’ять та загальнолюдські цінності, зруйнувати які ми не дозволимо нікому».
Урочище «Суха» є частиною Ясногородського плацдарму – місця жорстоких боїв за Дніпро в 1943 році, з яких почалося звільнення Києва. Урочище 7 разів переходило з рук в руки: обидві сторони докладали максимум зусиль для того, щоб закріпитися на цих висотах. Як наслідок, вони зазнали значних людських втрат. У складній бойовій обстановці не завжди вдавалося винести й поховати загиблих, тому до цих пір щороку пошукові групи знаходять в цьому районі залишених на полі бою і з військовими почестями передають їх землі.
Організатори заходу: Український благодійний фонд пошуку «Пам’ять», Благодійна організація «Фонд духовного відродження громадян «Виховання», Київська громадська організація «Товариство ветеранів розвідки ВМФ», Громадська організація «Київське військово-історичне товариство», Київська обласна громадська організація «Цитадель», Всеукраїнський благодійний фонд «Зоряна мрія», Київська обласна державна адміністрація, Вишгородська міська рада, Вишгородська районна державна адміністрація.
Фотограф заходу – Еміль Бахтиєв.