
У короткому інтерв’ю Лариса Жигун, радник з питань захисту прав дітей організації СОС Дитячі містечка, розповідає як разом з командою УФБ запускала перший Рейтинг
1. Ларисо, Ви стояли біля витоків Національного рейтингу благодійників. Розкажіть, звідки взялася ідея, хто або що надихнуло?
Місією Українського форуму благодійників завжди було і буде – сприяти розвитку відповідального, прозорого та підзвітного благодійництва в Україні. Відповідну цінність Форум прагнув розповсюдити серед благодійних організацій в Україні. Ідея започаткування Національного рейтингу благодійників полягала в тому, щоб заохотити якомога більше благодійних організацій розповісти про свою діяльність, а саме, на які сфери соціального життя в Україні спрямовуються кошти і благодійні пожертви. Бути прозорими та підзвітними – це світовий тренд благодійності.
Перший Національний рейтинг благодійників було проведено у 2013 році. Ми бачили, що це можливість для маловідомих благодійних організацій з усіх населених пунктів України популяризувати свою діяльність про сфери, які потребують участі благодійників. В Україні більше 8000 благодійних організацій, але тих, що дійсно здійснюють свою діяльність набагато менше. Рейтинг – це додатковий інформаційний канал розповсюдження інформації про прозорі та підзвітні благодійні організації. Великим плюсом проведення Рейтингу є партнерство з відомими ЗМІ, які публікують результати рейтингу і розповідають про благодійні організації. Це допомагає благодійним організаціям долучати нові можливості для отримання благодійних пожертв на свою діяльність.
На сьогоднішній день у Рейтингу бере участь більше організацій, що, безумовно, свідчить про його актуальність та розвиток.
3. Тепер, коли Ви працюєте у БО "СОС Дитячі містечка", будучи вже в команді не організаторів, а учасників і спостерігаючи за Рейтингом під іншим кутом, якось змінилося сприйняття цього конкурсу?
Не змінилося. Оскільки я добре знаю ідею започаткування Рейтингу і знаю, що результатам можна довіряти, оскільки оцінка учасників об’єктивна і оцінюється за результатами поданих документів. Рейтинг – це не змагання у сфері благодійництва. Це додатковий механізм донести до суспільства важливість участі у благодійництві, розповісти і державним партнерам про проблеми, які є у соціальній сфері і на вирішення яких не вистачає коштів в державному бюджеті. Особливо болючі сфери життя, які сьогодні не захищені в повній мірі – це соціальне забезпечення дітей –сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; онкозахворювання у дітей та дорослих; інші важкі захворювання, які потребують дорого вартісного лікування; соціальне забезпечення осіб з інвалідністю, а також розвиток спорту, культури, освіти та інших важливих сфер суспільного життя.
4. Нова команда знала про Рейтинг, коли Ви до них приєдналися, чи Ви презентували для них цю можливість? І як команда прийняла рішення брати участь?
Команда «СОС Дитячі Містечка» України звичайно була обізнана про Національний рейтинг благодійників, однак пріоритети були інші. Організація була сконцентрована на реалізації головного завдання – захистити права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в Україні, а також, працюючи у Луганській області, зменшити вплив конфлікту на життя вразливих дітей та їх сімей/прийомних сімей, переконавшись в тому, що діти захищені в сімейному середовищі і взмозі продовжувати розвиватися в Луганській області. На інформаційні кампанії про діяльність організації не було ані часу, ані фінансування.
Ідею взяти участь у Рейтингу сприйняли позитивно. Оскільки ми добре розуміємо, що повинні розповісти суспільству про діяльність нашої організації та про проблеми, які ми вирішуємо в Україні. І ми також потребуємо участі благодійників у наших благодійних програмах «Укріплення сім’ї», «Розвиток сімейних форм виховання» та «Надзвичайного реагування».
5. І наостанок, на Вашу думку, чи Рейтинг справді потрібний Україні і сектору зокрема? В чому його цінність?
На мою думку, інформація про учасників Рейтингу надзвичайно корисна для людей, які тільки обмірковують – долучатися до благодійності чи ні. Зайшовши на сайт Рейтингу, ви отримуєте доступ до звітної інформації про організацію, про керівний склад, напрямки діяльності організації, локації, де працює організація, що допоможе у виборі благодійної організації до якої долучитися у якості благодійника.