
4 листопада 2015 р. робочий день співробітників Міністерства фінансів України розпочався зі споглядання акції протесту "Милиці для Яресько". Під будівлею Мінфіну, оточеною високим парканом, впадала в око банка з червоною рідиною і написом "Кров", милиці, пачки ліків і підгузники. Усе це учасники пікету прагнули передати Міністрові фінансів Наталії Яресько. "Припиніть тиск на громадські та благодійні ініціативи!" – лунало з мегафона активістів. Перебіг акції ретельно фільмували журналісти.
Навіщо міністрові кров і милиці?
Акція мала дві цілі. По-перше, витягнути на світло намагання уряду отримати диктаторські повноваження стосовно неприбуткових організацій. По-друге, добитися створення робочої групи при Мінфіні, до якої увійдуть представники НПО – щоб при розробці правових норм, які регулюють благодійну діяльність, чули позицію благодійних фондів та організацій.
"Подарунки" для міністра фінансів символізували ті речі першої необхідності, які сьогодні надають нужденним благодійники – і при цьому ще й сплачуюють податки і ризикують бути оштрафованими.
Проти чого протестували
Без консультацій із благодійницькою громадськістю нині триває розробка змін до Податкового кодексу та положення про Реєстр неприбуткових організацій. Якщо не врахують позицію громадянського суспільства, то відбуватимуться щонайменше 4 неприємні речі, які заганятимуть благодійність у тінь:
1. Податок на адресну благодійну допомогу залишиться дуже високим, на рівні 20%.
2. Обсяг допомоги, за яку не потрібно платити податок, залишиться мізерним – 1710 грн на рік.
3. Благодійні організації будуть безпідставно позбавлятися статусу неприбуткових і платити податки і штрафи.
4. Чи надавати статус неприбутковості, чиновники визначатимуть упродовж 30 робочих днів, що блокуватиме роботу БО.
Складні проблеми – простими словами
Лариса Жигун, Український форум благодійників:
"Український форум благодійників вимагає: 1) знизити податок на благодійну допомогу до 5% – 10% з 15% – 20% ( які є на сьогоднішній день); 2) підвищити неоподатковуваний мінімум благодійної допомоги, який сьогодні складає 1710 на РІК. Ми прагнемо, щоб обсяг неоподатковуваної благодійності сягнув принаймні прожиткового мінімуму – 1330 грн. на МІСЯЦЬ. Це дозволить збільшити обсяги благодійної допомоги для більшої кількості людей.
Чиновникам мало високих податків на благодійну допомогу – вони ще хочуть створити механізм маніпуляцій Реєстром неприбуткових організацій. Ми також вимагаємо затвердити чіткий перелік підстав, на яких організацію можуть виключити з реєстру. Інакше влада зможе завласною примхою позбавити благодійну організацію статусу неприбутковості. Іншими словами, знищити її".
Ірина Гуцал, Українська біржа благодійності:
"Ми вимагаємо чітких правил для всіх благодійних організацій. У правилах дорожнього руху написано, що на червоне переходити дорогу не можна, а на зелене – можна. І це для всіх. У секторі благодійності повинно бути так само".
Анастасія Красносільська, УНЦПД:
"Існує загроза того, що за рахунок громадських та благодійних ініціатив просто планують закривати дірки в новому бюджеті".
Максим Лациба, УНЦПД:
"Для нас готують найжадібніший податковий кодекс у Європі щодо організацій громадянського суспільства. Коли потрібно рятувати дітей, військових, переселенців – усі чекають на волонтерів і благодійників. А коли самі доброчинці звертаються до уряду і парламенту з проханням полегшити життя сектору благодійників – у відповідь звучить "Не на часі".
Видовищно і результативно
Пікет минув не марно. Учасників акції протесту запросили на переговори до Міністерства фінансів. Однак пройти дозволили тільки двом делегатам. Це не влаштувало активістів, тож вони запросили представників Мінфіну до себе, на урок вуличної демократії.
До протестувальників вийшов Микола Чмерук, директор «податкового» департаменту Мінфіну. Він посоромився брати підгузник від активістів – на пам’ять про те, що нині сироти, незаможні і хоспісні хворі мусять платити високі податки навіть за допомогу "памперсами". Однак уважно вислухав усі претензії учасників пікету і погодився на створення при Мінфіні робочої групи. До неї вже делеговано представників громадського сектору, в тому числі від Українського форуму благодійників.