
Мільярдер без мільярдів: творець duty free витратив усі гроші на благодійність
Фіні можна назвати Джеймсом Бондом благодійності. За останні 30 років він об’їздив весь світ, провертаючи приховану операцію з рятування від капіталу в $ 7,5 млрд. Він нажив його, торгуючи коньяком, духами і сигаретами в своїй імперії магазинів duty free. Його благодійний фонд The Atlantic Philanthropies вклав $ 6,2 млрд в освіту, науку, охорону здоров’я, захист громадянських прав і утримання будинків престарілих в США, Австралії, В’єтнамі, Південній Африці, на Бермудських островах і в Ірландії. Мало хто з наших сучасників робив пожертвування такого масштабу, і ніхто з людей з таким станом, як у нього, не вкладав у благодійність весь свій капітал за життя.
Решту $ 1,3 млрд будуть витрачені до 2016 року, і до 2020-го діяльність фонду буде завершена. У той час як титани світового бізнесу готові на все, лише б ще більше розбагатіти, Фіні з подвоєною віддачею працює над власним розоренням. Він не чекає смерті, щоб віддати те, що йому належить. Білл Гейтс каже: «Фіні – ідеальний зразок для наслідування і кращий приклад того, як можна робити добро при житті».
The Atlantic Philanthropies багато в чому є попередником фонду Гейтса. Він займається «високомаржинальною» благодійністю, де з кожного пожертвуваного долара витягується максимальна користь, будь то допомога потерпілим при землетрусі на Гаїті ($ 250 000) або будівництво нового медичного кампусу Університету Каліфорнії ($ 290 млн).
Фіні робить так, щоб благодійні установи змагалися за його пожертвування, вимагаючи від них докладних і чітких бізнес-планів. Якщо в проекті щось іде не за планом, Фіні урізає фінансування. Обіцяючи значні пожертви, він примушує державу та інших жертводавців не відставати від нього. До прикладу, у 1997 році Фіні запропонував вкласти $ 100 млн у розвиток університетів Ірландії, але тільки за умови, що уряд теж інвестує значні кошти. І все вийшло: вкладення The Atlantic Philanthropies, $ 226 млн, принесли системі університетської освіти $ 1,3 млрд державних грошей.
У Фіні немає власної машини, хоча він зізнається, що живучи в Гонконзі недовго володів б/у-шним Jaguar. Яхти у нього теж немає, тому що, як каже благодійник, має морску хворобу. Фіні носить годинник Casio на гумовому ремінці, тому що він ходить як Rolex. Його колишня дружина і п’ятеро дітей, щоправда, живуть в маєтках, що коштували багато мільйонів доларів: вони розділили між собою $ 140 млн від продажу Duty Free Shoppers. Але сам Фіні живе в квартирах, що належать The Atlantic Philanthropies, в Дубліні, Брісбені і Сан-Франциско.
Особливість способу мислення Фіні виявляються навіть у тому, як він платить податки. Він намагався піти від їх сплати з того моменту, як заснував бізнес в Ліхтенштейні і оформив свою холдингову компанію на Бермудах на ім’я своєї дружини-француженки, при цьому його турбувала зовсім не особиста вигода: просто, заощадивши на податках, можна більше віддати на благодійність.
Фіні так формулює головне правило для благодійників: щоб жертвувати гроші, не потрібно чекати, поки ти постарієш. Краще зроби це зараз, поки ти повний енергії і можеш щось змінити. «У багатьох є певні зобов’язання. – Говорить Фіні. – Я не можу за них вирішити, куди подіти гроші, але моя вам порада: витрачайте їх з розумом».
6 вересня кожен університет Ірландії урочисто присудив йому почесний докторський ступінь у галузі права: така нагорода вручається вперше в історії. А скоро у Фіні, завдяки Голлівуду, з’явиться можливість оголосити про свої ідеї всьому світу. Джорджа Клуні зацікавила історія його життя, і він обмірковує зйомки фільму. На питання про те, який актор міг би зіграти його, Фіні після довгих роздумів відповів: «Ну, напевно, Денні Де Віто».
За матеріалами http://www.forbes.ru