
Майже 150 осіб щодня безкоштовно харчуються в благодійній їдальні Карітасу Івано-Франківськ
Ми живемо в м. Івано-Франківськ, родичів не маємо, постійної роботи також. Кожного разу приходиться думати, де взяти гроші на харчі, не говорю вже про проблеми з одягом та взуттям. Родина, через алкогольну залежність дружини, перебуває на обліку у службі у справах дітей як асоціальна, діти навчаються в спеціалізованій школі-садочку. Докладаю великих зусиль, щоб забезпечити дітей всім необхідним, і щоб нас з дружиною не позбавили батьківських прав. Завдяки Карітасу маємо щодня смачні страви, приготовлені дбайливими руками кухарів».
Про нещодавній ремонт у благодійній їдальні, інші діючі проекти та плани на майбутнє ми спілкувались із виконавчим директором Карітасу Івано-Франківськ УГКЦ Наталею Козакевич.
Наталю, розкажіть про діючі проекти Карітасу в Івано-Франківськ.
Нашому Карітасу вже 22 роки. Карітас Івано-Франківськ УГКЦ засновано в 1992 році діяльністю благодійної їдальні та пункту розподілу гуманітарної допомоги. Сьогодні Івано-Франківський Карітас реалізовує проекти:
- Благодійна їдальня
- Домашня опіка для одиноких важкохворих людей похилого віку
- Навчання догляду та опіка за хворими людьми для родичів, опікунів, доглядальників
- Допомога для багатодітних родин, дітей та молоді, які опинились в складних життєвих обставинах
- Опіка для розумово неповносправною молоддю
- Робота з дітьми трудових мігрантів
- Запобігання торгівлі людьми та допомога жертвам торгівлі людьми
- Допомога при надзвичайних ситуаціях
- Надання гуманітарної допомоги
- Низка благодійних акцій та інше
А благодійна їдальня – відколи діє, для кого функціонує?
Благодійна їдальня – це те, з чого Карітас, власне, починав роботу в Івано-Франківську, себто їй саме 22 роки. Це єдиний заклад в місті, де гарячий обід щодня можуть отримати малозабезпечені івано-франківці.
Мета діяльності їдалень – забезпечення разовим гарячим харчуванням представників малозабезпечених верств населення (одиноких перестарілих, інвалідів, осіб без місця проживання, багатодітні та малозабезпечені сімї).
Завдання, що реалізуються в ході діяльності їдалень – це а) надання щоденних соціально-побутових послуг у вигляді комплексного обіду для представників малозабезпечених верств населення; б) забезпечення одягом та взуттям набувачів проекту, які опинились у кризовій ситуації; в) надання інформаційних та консультаційних послуг та пере направлення їх до соціальних служб м. Івано-Франківська.
Щодня тут харчуються 120-150 потребуючих людей.
У Вас нещодавно відбувався ремонт їдальні – за чий кошти, як довго? Чи дозволило це розширити роботу?
Так, нещодавно проводились капітальні ремонти харчоблоку. Оновлення кухні Карітас потребував терміново, оскільки санстанція двічі надавали припис про закриття закладу.адже ремонту не було майже 20 років, а приміщення активно використовується. Відтепер умови їдальні значно покращились, здійснено ремонт, закуплено нове обладнання.
Нову їдальню освятив Митрополит Івано-Франківський Володимир Війтишин. Разом з підопічними Карітасу владика офіційно відкрив заклад.
Після ремонту харчоблоку сподіваємося також на оновлення залу, де харчуються люди та фасаду приміщення. Для цього знову шукаємо ще меценатів. Загалом на євроремонт витрачено понад 200 тисяч.
До розмови долучається о. Володимир Чорній, директор місцевого Карітасу:
Господь допускає біду і дає людей, які допомагають її подолати. Такою людиною для Карітасу та для 150 підопічних благодійної їдальні Карітас Івано-Франківськ УГКЦ став, зокрема, місцевий підприємець Олександр Шевченко. Завдяки його підтримці ми розпочали капітальний ремонт в приміщеннях кухні, мийки столового посуду. За ці гроші вдалося повністю замінити каналізацію, електропровідні та опалювальні системи.
Милосердя п. Олександра – підтвердження його активної громадської позиції, соціальної відповідальності перед самотніми, хворими та потребуючими громадянами нашого міста. Хотілось би побільше таких друзів для Карітасу, бо потреба є величезна!
Хто є підопічними благодійної їдальні?
Кожна людина, яка приходить до їдальні – окрема історія, сумна, іноді трагічна. Для багатьох людей – це єдина можливість спожити гарячий обід, поспілкуватися, відчути затишок, погрітись у люті морози. Інші приходять сюди, бо мізерні доходи не дозволять прогодувати сім’ю, а щоденний благодійний обід є неабиякою підтримкою для родини. Таких людей ми отримуємо за скеруванням від місцевої влади, наших партнерських організацій, а також велика кількість – це наші багаторічні підопічні, яких ми добре знаємо і намагаємось усіляко зігріти.
Ось знайомтесь – одна із наших підопічних. (Нас підводять до жінки, якій на вигляд 45-50 років, скромно вбраної і з глибоко засмученими очима, але приязними манерами):
«Понад десять років приходжу я до Карітасу в благодійну їдальню, – каже п. Наталія. Чоловік часто випивав. Будучи п’яним, влаштовував скандали, фізично та психологічно травмував дітей та мене. Одного разу вирішила, що з нас досить і подала на розлучення. Проте це не вирішило наших проблем, бо хоч із чоловіком розлучені ми, але проживаємо в одній квартирі. Через три роки після розлучення з чоловіком сталась трагедія, і тепер він – інвалід, який потребує постійного догляду.
Отак і живу, доглядаю його та самотужки виховую чотирьох дітей. Без жодних пільг, на одну зарплату важко прогодувати сім’ю і вивчити дітей. Якби не Карітас, не знаю, що б робила. Кожного дня забираю благодійні обіди додому, при потребі маю можливість отримати гуманітарніу допомогу у вигляді одягу та взуття».