
11
Вересень 2015
Карітас України провів унікальний тренінг з травматерапії для психологів та волонтерів психологічних служб
Наприкінці серпня у Дніпропетровську пройшов базовий тренінг з травматерапії для спеціалістів, які надають психологічну допомогу людям, які постраждали внаслідок конфлікту на Сході України та в Криму (вимушено переселеним, родинам загиблих, військовим, які повернулися з АТО, їхнім сім’ям та ін.) Тренінг організовувався під егідою EMDR Europe HAP – A European Community EMDR Response to Psychological Trauma та проводився Благодійним фондом "Карітас України" в партнерстві з EMDR Україна.
Тренінг є відповіддю на високу необхідність психологічної підтримки сьогодні в Україні. На прохання наших колег у Нідерландах, двоє тренерів погодилися приїхати та поділитися своїм досвідом.
Європейські тренери
Джоані Спірінгс – психолог і психотерапевт, працює у сфері психічного здоров’я більше 30 років і спеціалізується на роботі з комплексною травмою і ускладнених періодах горювання. Вона є співзасновником Асоціації EMDR Europe, засновником Нідерландської Асоціації EMDR і віце-президентом програми з надання гуманітарної допомоги HAP-Europe.
Шеф Бірендсен – клінічний психолог і психотерапевт, директор інституту Психотравми (Нідерланди), тренер з методиці EMDR, супервізор Асоціації Когнітивно-поведінкової терапії та асоціації EMDR в Нідерландах. Лікує людей з посттравматичним розладом, надає першу допомогу людям, які постраждали від екстремальних подій, і дає поради організаціям під час кризових ситуацій.
Чого навчили психологи
Під час тренінгу психологи відділу надзвичайних ситуацій Карітасу та психологи-волонтери різних громадських організацій з усієї України дізналися про різновиди стресу, особливості роботи з травмою, етапи терапії (стабілізацію, конфронтацію з травмою та закріплення), процес проживання втрати, запобігання власному вигоранню, отримали навички надання індивідуальних консультації після пережиття травмуючих подій, проведення груп взаємопідтримки, ведення етапу стабілізації. Спеціалісти зможуть застосовувати у своїй діяльності велику кількість нових практичних методик, які вони за допомогою тренерів навчилися проводити.
Усі учасники відзначити високий професіоналізм нідерландських спеціалістів та потрібність здобутих знань та навичок. Окрему подяку організатори висловлюють Євгенії Татковій та Олегу Чабаненку за налагодження контакту між Нідерландами та Україною, через який цей захід став можливий.
Що далі
В подальшому передбачається продовження співпраці з нідерландськими тренерами. Вони є спеціалістами методу EMDR, ефективність якого підтверджена сотнями опублікованих звітів, а також більш ніж двадцятьма контрольованими дослідженнями. У 2013 році Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно рекомендувала EMDR як найбільш ефективну терапію пост-травматичного стресу. EMDR (Eye Movement Desensibilization and Reprocessing) – перекладається як десенсибілізація та репроцесуалізація (опрацювання травми) рухом очей. Це метод психотерапії, від початку розроблений для полегшення дистресу, пов’язаного з травматичними спогадами. Він успішно працює з такими наслідками травмуючих подій, як депресія, тривога, фобії, гостре пережиття горя, соматичні розлади і залежності. Метод добре інтегрується в терапевтичний процес різних напрямків та є короткостроковим.
В реаліях України розвиток цього методу є вкрай важливим. Тому в подальшому наступним кроком після тренінгу з травматерапії є навчання українських спеціалістів методу EMDR, що зможе сприяти наданню якісної та швидкої допомоги людям, які її потребують.