
Хто, як і скільки виплачуватиме загиблим і пораненим волонтерам
19 серпня 2015 р. Кабмін затвердив порядок та розміри виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, бойових дій та збройного конфлікту.
Державні виплати волонтерам АТО гарантує Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо волонтерської діяльності» №246-VIII, ухвалений іще 5 березня 2015 р. Це саме той закон, який активно просував Український форум благодійників за підтримки широких кіл громадського сектору. Документ офіційно закріпив поняття «волонтер АТО», надав соціальні гарантії для тих, хто оформив свою добровольчу діяльність на користь Збройних Сил, родин бійців, мешканців зони АТО і вимушених переселенців у Реєстрі волонтерів АТО. Новий закон про волонтерство передбачив розміри виплат у разі загибелі чи набуття інвалідності волонтером.
Скільки виплатять пораненому волонтерові АТО або його родині (в разі загибелі)
Уряд встановив одноразову грошову допомогу у разі загибелі волонтера в розмірі 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. На сьогодні ця сума становить 609 тис. грн. Допомога виплачується членам сім’ї, батькам та утриманцям загиблого в рівних частинах.
У разі набуття інвалідності І групи буде виплачено 250 прожиткових мінімумів, ІІ групи – 200 і ІІІ групи – 150 відповідно.
«Розмір допомоги обчислюватиметься на дату смерті, зазначену в свідоцтві, чи на дату, зазначену в довідці медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності. Рішення про призначення допомоги буде прийматися Міжвідомчою комісією, яка утворена у Державній службі ветеранів війни та учасників антитерористичної операції», – повідомляє Урядовий портал.
Що сказав Міністр соціальної політики, і як відреагував народ
«Без волонтерського руху сьогодні вже важко уявити суспільне життя нашої держави. Але варто визнати ще й інший факт: волонтерська діяльність як правило супроводжується реальним ризиком для життя і здоров’я волонтерів. З іншого боку, ті люди, які самі здійснюють величезну кількість соціальних проектів були абсолютно соціально незахищені внаслідок виникнення загроз їх життю і здоров’ю», – зазначив павло Розенко на своїй Фейсбук-сторінці 19 серпня, в день затвердження порядку виплат волонтерам.
Повідомлення про те, що закон про волонтерство нарешті буде імплементований у частині виплат, зустріло різні реакції аудиторії. Частина людей вважає, що це необхідно і справедливо, адже волонтер свідомо йде на ризик, однак на ризик заради держави. Часто зустрічаються побажання до уряду швидше розробляти і запроваджувати механізми реалізації важливих законів (зокрема, на цей Порядок виплат чекали майже півроку). Скептики переконані, що постанови уряду не виконуються навіть стосовно вiйськових (у бюджетi просто немає на це грошей), тож волонтерам не варто сподіватися на щедрість держави. А люди, які мислять фактами, а не емоціями, просять у Павла Розенка якнайшвидшого звіту про перші соціальні виплати волонтерам АТО.