
4 липня 2012 в Херсонському прес-клубі «Новий день» пройшла прес-конференція на тему «Наскільки молодь Херсонщини готова брати участь у позитивних перетвореннях суспільства і допомагати Херсонським медичним установам».
Ініціатором проведення прес-конференції є Херсонський обласний благодійний фонд «Об’єднання» в партнерстві з Британською Радою в Україні.
«Протягом декількох місяців ми досліджували готовність молоді бути соціально активною, брати участь у позитивних змінах суспільства і допомагати тим, хто потребує підтримки. Модель роботи з молоддю була запозичена фондом у програми «Активні громадяни» Британської Ради в Україні, випускником якої я є», – зазначає Юрій Антощук, виконавчий директор ХОБФ «Об’єднання».
Для зацікавленої молоді кафедри соціальних працівників Херсонського державного університету та Херсонського медичного коледжу проводилися тренінги на теми: діалог і комунікація, робота в команді, робота з конфліктами, проектний менеджмент; організовували зустрічі студентів з медперсоналом та екскурсії до медзакладів. Завданням навчальної програми було навчити молодь виділяти проблеми в суспільстві і перетворювати їх на цілі власних соціальних ініціатив.
«Чому ми обрали молодь кафедри соціальних працівників Херсонського державного університету та Херсонського медичного коледжу? – продовжує Юрій Антощук. – Ці студенти надалі будуть працювати в медичній і соціальній сферах. Взаємодія з медичними установами міста та участь у їхніх справах уже зараз – це прекрасний досвід і можливості для молоді».
Проте варто зазначити, що з потоку студентів в 500 молодих людей, для яких проводилися лекції та презентації щодо програми навчання в Херсоні, виявили бажання пройти таке навчання трохи більше 30, а взяло участь усього десятеро. Питання мотивації? Однак перед молоддю насправді стоїть чималий вибір можливостей: дедалі більше міжнародних фондів запрошує соціально активну молодь на тренінги, стажування за кордон, до участі в міжнародних проектів. Питання в тому, чому молодь не використовує ці можливості?
До відома, в Англії 50% молоді займається волонтерством у соціальних програмах. Це залучає в країну додатково 21 мільярд фунтів стерлінгів інвестицій щорічно.
За даними Українського національного інституту стратегічних досліджень [1] громадські організації та об’єднання громадян створюють 3-9% ВВП розвинених країн світу. В Україні ж цей показник становить 0,73%.
У країнах Центрально-Східної Європи громадські організації залучають втричі більше внутрішніх і зовнішніх інвестицій у соціальну сферу, ніж державні та комунальні заклади соціального спрямування.
На жаль, у нашій країні волонтерство та участь молодих людей у позитивних змінах суспільства поки не так сильно розвинене, як в інших країнах. І хочеться відзначити той факт, що є студенти (і їх немало), які не бачать себе і не хочуть працювати в тій сфері, яку вибрали зараз. Багато хто не готовий витрачати свій час на соціальну активність і саморозвиток. Але це не означає, що активної молоді мало.
Ті студенти, які пройшли навчання у програмі «Соціально активна позиція» Фонду, розробляли і реалізовували свої соціальні проекти.
Жанна Еберт, голова правління ХОБФ «Об’єднання» розповідає: «Студенти провели благодійну акцію зі збору пожертв у реанімаційне відділення Херсонської дитячої обласної клінічної лікарні. Було зібрано 978 грн. Це перша їхня соціальна участь, залученість цих студентів у сферу благодійності.
Крім того, до Херсонської обласної лікарні «Хоспіс» були замовлені 5 тумбочок за дуже низькими цінами. Бізнесмен, який побажав залишитися невідомим для громадськості, знизив ціну більш ніж утричі».
Інеса Чамлай, головний лікар Херсонської обласної лікарні «Хоспіс» зазначає: «Херсонський хоспіс дуже потребує волонтерів і соціальних працівників. Навіть просто почитати книгу пацієнтові, поговорити з ним або ж вивести на прогулянку – це значуща справа. Державне фінансування не в змозі покрити всі потреби лікарні, тому допомога благодійних фондів дуже важлива для нас».
В’ячеслав Козин, завідувач відділенням анестезіології та реанімації з палатою інтенсивної терапії для новонароджених Херсонської дитячої обласної клінічної лікарні розповів про своє відділення. «У палатах відділення перебувають недоношені новонароджені з критичною масою від 500 грамів. Безумовно, лікарня потребує багато чого, і ми раді будь-якій допомозі і вдячні фонду «Об’єднання».
Наш фонд і далі буде працювати з молоддю в цьому напрямку. Не можна побудувати суспільство без залучення громадськості. Важливо, щоб молодь це розуміла, і брала участь у соціальних роботах. Ми хочемо побачити молодь, яка розвиває свої громади. І як тільки кількість такої молоді виросте, позитивні зміни в суспільстві довго чекати себе не змусять.
—-
[1] – «Доповідь про стан розвитку громадянського суспільства в Україні», 2012