
Головлікар миколаївської лікарні розповів про скандальне обладнання для Олександри Попової
Головлікар миколаївської лікарні швидкої медичної допомоги Олександр Дем’яненко розповів "Сегодня.ua" про обладнання, яке привезли німецький меценат і мати загиблої Оксани Макар.
Нагадаємо, що 19 квітня Тетяна Суровицька і власник газети «Berliner TagesZeitung» Рейко Опітц привезли в ЛШМД два енцефалографи. Через декілька днів місцеві миколаївські ЗМІ повідомили, що подароване обладнання не використовується, оскільки на нього у лікарні немає необхідних документів. Про те, як дійсно йде справа з енцефалографами і чи легально вони ввезені в Україну, розповів головлікар лікарні.
– Як це обладнання потрапило в Україну, зокрема в лікарню швидкої медичної допомоги?
– Два енцефалографи подарувала лікарні мама Оксани Макар і німецький меценат Рейко Опітц. Він його привіз в Україну за допомогою дипломатичних каналів. Розмитнити його дійсно треба, для того щоб ми могли взяти його на баланс лікарні. Цих документів дійсно немає. З цим, я думаю, нам допоможе миколаївська митниця. Також частина обладнання легалізується завдяки допомозі фонду Ахметова «Розвиток України», а частину документації допомагає оформити миколаївський адвокат. Ці питання будуть закриті найближчим часом, а обладнання вже працює.
– У яких відділеннях його використовують?
– Стаціонарний енцефалограф стоїть у нейрохірургічному відділенні, а портативний встановлений в палаті інтенсивної терапії, в реанімації. Для того щоб можна було не виїжджаючи з реанімації там провести обстеження. У нейрохірургічних лікарнях більш профільного відділення для цього обладнання не знайдеш.
– Рейко говорив, що передає це устаткування особисто для Олександри Попової. Але тепер це все ж власність лікарні. Чиє ж воно насправді?
– Людина хотіла зробити благородну справу. Рейко хотів допомогти конкретній дівчині. Він написав дослівно в документах «Олександрі Поповій, міська поліклініка № 3». Насправді він їхав до Оксани, а не до Саші. Саме Оксана лежала в третій міській лікарні. Можливо, через це виникла плутанина. Адвокат Володимир Тимошин із Миколою Катеринчуком вирішили взяти ці документи, щоб їх переробити, правильно оформити. Тому паперів і немає зараз у лікарні. Енцефалографи належать за документами Олександрі. Але адвокати переглянули документи і повідомили, що краще буде, якщо це обладнання буде оформлено на лікарню. Якщо Саша захоче взяти його, вона повинна буде заплатити близько 17 000 гривень податкового збору за обладнання. Зрозуміло, що це їй не потрібно.
– Тобто обладнання стали використовувати без оформлених документів?
– Так. Я говорив із Сашиною мамою, тітками, вони, звичайно, були зацікавлені, щоб ми це обладнання почали використовувати якомога раніше. А питання з документами найближчим часом, максимум через 2-3 тижні ми закриємо. Ми не хочемо, щоб навколо цього були якісь домисли.
– Скільки коштує це обладнання, і хто реально за нього заплатив?
– У чому питання про вартість, я не розумію. Одна людина не забрала в українського народу гроші, інша не відмила німецькі гроші. Вони прийшли і сказали «дарую». Яке питання в ціні? Дарованому коню в зуби дивляться. Я вважаю питання просто некоректним. З’ясовувати, за які гроші це куплено, якщо люди це подарували. Та допомога, яка була надана і Саші, і Оксані свого часу, показала, що люди ще зберегли здатність надавати взаємодопомогу, тому це головний урок.
Сергій Селіванік, спеціально для "Сегодня"