
Фонди розвитку відкрили нові можливості для сучасної освіти
За підтримки Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» у Луцьку створено 36 фондів розвитку навчальних закладів
У 2015 році в рамках програми «Сучасна освіта» Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» стартував проект «Фонд розвитку навчального закладу». Його мета – розвиток навчально-методичної бази освітнього закладу, сприяння ефективному використанню коштів в інтересах дітей та залучення додаткових джерел фінансування.
Напередодні Нового року представники Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом», голови правлінь фондів розвитку, директори шкіл та завідувачі дитсадків, у яких створено такі організації, підбили підсумки та розповіли про основні результати роботи проекту.
Луцькі навчальні заклади залучили 2,7 млн грн додаткових коштів
За сприяння Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» у Луцьку було створено 36 фондів розвитку навчальних закладів: 18 у школах та 18 у дитячих садках. А це більш як половина навчальних закладів міста.
– Для того щоб батьки змогли у своїх навчальних закладах створити благодійні організації, потрібно було надати платформу для старту та інформаційну підтримку. Головний офіс Фонду не зміг би осягнути такий масштаб роботи. Так виникло 8 Офісів розвитку кварталу в різних мікрорайонах міста. Вони стали майданчиками для комунікації з лучанами, – розповіла перший заступник голови правління Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Лариса Тарасюк. – Коли до нас почали звертатися батьки та вчителі, ми розповідали, як можна діяти, як зареєструвати структуру і які це дає можливості. Це й стало початком зародження проекту «Фонд розвитку навчального закладу».
Фонд не лише допомагав створити фонди розвитку, а й у подальшому підтримував їхнє функціонування. Усі новостворені фонди отримали стартові гранти: ЗОШ – 15 тис. грн, ДНЗ – 10 тис. грн. Крім того, було передбачено кошти на співфінансування проектів, спрямованих на розвиток навчальних закладів. Задля ефективного розв’язання актуальних питань керівники фондів розвитку об’єднались у «Клуб найкращих батьків». Щомісяця активні батьки проводили робочі зустрічі, на яких обговорювали нагальні питання, ділилися досвідом залучення додаткових коштів та діяльності фондів розвитку.
Фонди розвитку – активні учасники міжнародних та міських конкурсів і програм. Загальна сума залучених ними додаткових коштів та матеріалів для навчальних закладів становить 2,7 млн грн. Із них 1,4 млн грн виділив Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом».
Спільна робота дає бажаний результат
Розпочалося підсумкове засідання «Клубу найкращих батьків» з урочистого моменту. Лариса Тарасюк вручила сертифікати на отримання стартових грантів головам правлінь фондів розвитку, що їх нещодавно створили при ЗОШ №2, ЛНВК №22, ДНЗ №13, ДНЗ №30, ДНЗ №38. Потому про свою роботу розповіли представники фондів, яким уже вдалося досягнути певних результатів.
Першими крок до покращення умов навчання та виховання дітей зробили у ЗОШ І-ІІ ступенів №11-колегіумі. Фонд розвитку навчального закладу «Ерудит» зареєстрували в листопаді 2015 року.
– Метою створення нашого фонду було покращення матеріально-технічної бази школи. Ми шукаємо нові можливості для нашого навчального закладу, нові шляхи фінансування. Адже на сьогодні освіта потребує додаткових вливань, – розповідає голова правління фонду розвитку ЗОШ №11«Ерудит» Наталія Гунько. – За два роки нам вдалося залучити понад 400 тис. грн. Але без потужної підтримки Фонду, депутатів Луцької міської ради Сергія Балицького та Юрія Безпятка, громади, педагогічного колективу школи в нас нічого не вийшло б.
Одним із найвагоміших напрацювань у школі є встановлення у навчальному закладі мережі інтернет. Також тут встановили систему відеонагляду. Підтримує фонд розвитку й шкільні творчі колективи та розвиток учнів загалом. Успіхом увінчалася участь «Ерудита» в міському конкурсі кращих громадських ініціатив жителів Луцька. Проект зі створення скверу мрійників та інтелектуалів поряд зі школою став одним із переможців конкурсу. Як результат – у сквері встановили гойдалки і столи для гри в шахи.
Перемогами в конкурсі громадських ініціатив поділився і голова фонду розвитку ДНЗ №32 «Ромашка» Віталій Шнит:
– Ми написали два проекти, в яких окреслили наші ініціативи. Їх обидва підтримали. У результаті ми облаштували 10 надвірних споруд та оновили спортивний інвентар. Також на умовах співфінансування придбали сучасну техніку, відремонтували пральню, сушарку, в кожній групі створили міні-музей, – ділиться пан Віталій. – У нас є гармонія й співпраця з завідувачкою, батьками та нашим депутатом Орисею Залевською. Саме завдяки її підтримці цього року вдалося залагодити багаторічну проблему – відремонтувати дорогу біля дитсадка. За період діяльності фонду було залучено понад 115 тис. грн.
Віталій Шнит очолює ще один фонд розвитку – ЗОШ №5 «Авангард». Ініціативний батько зазначає: зі створенням фонду їхня шкільна родина стала організованішою, а комунікація з батьками – активнішою. У школі вдалося облаштувати танцювальний клас. Завершується ще один проект – ремонт кабінету з виховної роботи. За рік «Авангард» залучив понад 90 тис. грн. З них 35 тис. виділив Фонд.
– Дякую Фонду за поштовх до дій та підтримку. Я впевнений: якби не було початкового гранту, всі ці проекти не вдалося б утілити в життя, – вважає Віталій Шнит.
Фонд розвитку ЗОШ №3 «Ініціатива» було створено в листопаді 2016 року. Голова правління Анна Колодинська розповіла, що завдяки злагодженій роботі педагогічного колективу, батьків, учнів створили програму розвитку школи й успішно її реалізовують. За період роботи в школу залучили 76 тис. грн. За ці кошти придбали два ноутбуки, радіомікрофон, телевізор, долучилися до ремонту коридору, облаштували його лавками.
Проект «Фонд розвитку навчального закладу» – унікальний на теренах України
– Активну участь у розвитку навчальних закладів бере Луцька міська рада, яка приділяє значну увагу освіті. Присутній на підсумковій зустрічі «Клубу найкращих батьків» радник луцького міського голови та голови правління Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Ігор Поліщук зазначив, що фактично тільки на господарсько-технічні роботи, ремонти цьогоріч було виділено з міського бюджету 36 млн грн. Ремонтні роботи проводили майже в кожному навчальному закладі. Також міська рада реалізовує проекти НЕФКО-2 і НЕФКО-3, які передбачають енергомодернізацію приміщень навчальних закладів, зокрема утеплення фасадів, заміну вікон, ламп тощо.
Ігор Поліщук відмітив: проект «Фонд розвитку навчального закладу» певною мірою є унікальним, адже люди з інших міст, зокрема особи, які мають стосунок до місцевого самоврядування, та й просто ініціативні батьки телефонують у Фонд, міську раду й просять поділитися досвідом, розповісти, яким чином це працює і які результати дає.
Депутат Юрій Безпятко подякував керівникам фондів розвитку за те, що в цей складний для країни час не бояться виявляти ініціативу.
– Рухайтеся вперед і не зупиняйтеся на досягнутому. Адже держава починається тут – у Луцьку, на наших вулицях, у наших школах, садочках, під’їздах. Саме нам до снаги змінювати її, – наголосив депутат.
Активна позиція – запорука успіху
Керівник проекту «Фонд розвитку навчального закладу» Інна Ткачук відмітила, що фонди стали активними учасниками міжнародних та міських конкурсів і програм. Зокрема, п’ять проектів, ініціаторами яких були фонди розвитку, здобули перемогу на конкурсі громадських ініціатив від міської ради. Учні з чотирьох луцьких шкіл взяли участь у конкурсі «Учнівська обласна рада», що його ініціював Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом». Усі етапи конкурсу лягли в основу фільму, який надіслали на міжнародний конкурс «Дитятко». У результаті школярі як переможці мали змогу відвідати Всесвітній форум демократії, що відбувався у Страсбурзі.
Протягом двох років Фонд «Тільки разом» та фонди розвитку навчальних закладів проводили спільні заходи та акції. Приміром, у 24 школах Луцька відбувся волейбольний турнір між батьками і вчителями. Взяли участь у форумі «Корпоративна соціальна відповідальність». Спільно зі школами та дитсадками провели акцію з озеленення територій навчальних закладів. В Арт-галереї Фонду, що розташована в Центральному універмазі Луцька, проведено понад 100 творчих майстер-класів, які відвідали більш як 1200 дітей.
– Основні завдання та мету, які було поставлено перед проектом, реалізовано. Ми всі разом відшукали й апробували на практиці той інструмент, який працює в правовому полі та дозволяє залучати додаткові кошти для навчального закладу, – підсумував заступник голови правління Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Орест Маховський.
Фонд розвитку навчального закладу – це насамперед активна громадська батьківська позиція, формування відкритого простору та нового підходу до фінансування навчального закладу. 36 фондів розвитку та результати їхньої роботи – вагомий внесок для того, аби розвиток освіти в Луцьку вийшов на новий рівень.