
Співзасновник фонду Володимир Кличко під час звіту про діяльність фонду за 2009-2011 роки зазначив: «Публічність – одне з основних правил нашого благодійного фонду. І цей захід не має на меті шліфувати імідж братів Кличків. Про це свідчить уже хоча б той факт, що презентацію звіту проводжу я, а не Віталій, який іде в політику. І наша благодійність не вчора народилася: ми вже 13 років підтримуємо найпопулярніший у Європі молодіжний турнір із боксу. Він проходить у Бердичеві», – відповів Володимир.
«Восени 2010 року ми публічно зібрали мільйон доларів під час першого благодійного аукціону на Гала-вечорі братів Кличків. Тож тепер публічно відзвітуємо», – пояснила причину звітування такого високого рівня виконавчий директор Фонду Ганна Старостенко.
Коли бачиш анонс «презентація звіту», очікуєш довгих нудних доповідей, цифр, які складно з будь із чим порівняти, виступів у стилі «поплескаймо собі». Фонд братів Кличків – приємний виняток у цьому асоціативному ряді. Просторий і світлий зал галереї сучасного мистецтва із прозорими і білими стінами, креативні відеоролики за участю зіркового боксера, в яких він випробовує нову техніку малярства – боксерськими рукавичками і фарбами. Плоди творчості: боксерська груша і картини розвішані на стінах. Тло для імпровізованої сцени – величезний банер Фонду братів Кличків, створений із записок дітей-учасників проектів фонду, де вони зізнавалися, ким хочуть стати і чого прагнуть досягнути. Є серед них прагматичні, є наївні й романтичні побажання: діти хочуть мобільні телефони, прикраси, високих посад і сили, як у Кличка. Але всі написані дитячими руками, дитячими словами і – головне – їх дуже багато.
Директор фонду Ганна Старостенко нарахувала 5 тисяч дітей, які займаються у спортивних школах, відремонтованих за програмою «Старт до успіху!» Володимир Кличко переконаний, що для тривалого і успішного життя проектів фонду співпрацювати з державою необхідно: «Ми разом із грантерами відремонтували й побудували спортивні зали, майданчики. Але тренери повинні отримувати платню, а школи – платити за комунальні послуги. Тільки тоді зали житимуть і після ремонту».
Фонду плескали, і не лише співробітники та грантоотримувачі, а й керівники поважних благодійних організацій, учасники проектів і навіть представники органів місцевої влади й самоврядування, яких фонд надихнув на співфінансування проектів-переможцв.
Обов’язковою умовою надання гранту є підтримка проекту місцевою владою на етапі ремонту і в майбутньому. Один із переможців конкурсу Микола Головльов із Хотина (Чернівецька область) розповів, як перемога у «Старті до успіху!» звернула увагу керівників району й області на дитячо-юнацьку спортивну школу, яка не знала ремонту вподовж 16 років: «На зустріч із представниками фонду завітали голови наших районної і обласної адміністрацій. Вони виділили 1 із трьох необхідних мільйонів гривень на ремонт і ще 318 тисяч – на інвентар. Ще й посадили дубову алею чемпіонів. Років через сто завдяки цим дубам поміняємо підлогу в школі». Спортивний заклад тепер відвідують не лише міські діти, а і 120 юних спортсменів із усього Хотинського району. Двічі на тиждень їх звозить автобус. Крім того, в оновленому спортзалі займаються діти, які не мають відповідного приміщення у школі.
Унікальний приклад із Кам’янця-Подільського: спортивну школу побудували з нуля у приміщенні…колишньої крамниці. «Уперше за роки Незалежності в Україні відкрилася спортивна школа на місці магазину, а не навпаки», – підсумувала Ганна Старостенко.
Новинка фонду – експериментальний літній табір для дітей-сиріт «Майстерня успіху». 60-х «державних дітей» на 10 днів поселяють у таборі, вони діляться на команди й отримують відеокамери. Підсумок кожного дня – телепродукт про те, що їм цікаво. Обов’язкове завдання – зняти так, щоб це стало цікаво іншим. «Освіта – це не лише знання, а вміння мислити і діяти. Діти отримують змогу переконатися, що для результату потрібна команда, а отже, вміння домовлятися», – розповідає автор концепції Євген Мірошниченко.
Сором’язливі і «сірі» в перший день табору діти приходять «кольоровими» на показ власних фільмів. Відеоісторію про табір, зняту дітьми, показали учасникам презентації звіту 27 січня. Педагоги, які працювали з дітьми-учасниками «Майстерні успіху» засвідчили, що ці 10 днів змінюють дітей до непізнаваності. А заняття із вихователями спонукають і їх працювати на результат і бути гнучкішими.
До виступів запрошували і членів Українського форуму благодійників. Так, президент Міжнародного благодійного фонду "Карітас України", член правління УФБ Андрій Васькович зазначив, що Фонд братів Кличків – це приклад для суспільства, як можна домовлятися, в тому числі з державою, а для держави – як реформувати соціальну сферу. Президент і засновник благодійного фонду "Творчий центр ТЦК", член правління УФБ Любов Паливода, а також Фонду братів Кличків: «Приємно працювати з фондом, де є чемпіони. А удвічі приємніше – з чемпіонами у благодійності».
Директор Українського форуму благодійників Анна Гулевська-Черниш прокоментувала прагнення Володимира Кличка, щоб фонд працював незалежно від того, чи є брати Клички і які в них статки: «Я вперше чую тезу про те, що фонд має пережити засновника, з вуст українського благодійника. Почнімо разом працювати над механізмами, завдяки яким сектор існуватиме вічно, а благодійність стане популярною серед населення, а не лише поміж чемпіонами та бізнесменами».
У звіті фонду представлені історія, програмні напрямки, результати проектів, фінансові показники, інформація про команду та основних партнерів. Ознайомитися зі звітом можна, сконтактувавши з офісом Фонду братів Кличків або невдовзі на оновленому сайті організації.