
На початку осені у Великобританії вийшли результати дослідження “Рання інтервенція: економічний підхід до благодійних пожертв”, ініційованого та проведеного двома британськими організаціями: Barclays Wealth та New Phialnthropy Capital.
Для Британії це виявилося перше дослідження, в рамках якого була здійснена спроба прорахувати економічний ефект від благодійної діяльності фондів та бізнесу. Адже до цього найбільш поширеними темами досліджень були такі “класичні”, як мотивація для здійснення благодійних пожертв, вибір кейсів для благодійних пожертв, залучення різних груп населення до благодійності тощо.
Готуючись до дослідження, його автори поставили три запитання, на які хотіли знайти відповідь:
Що мають робити благодійники, якщо мають бажання у своїй благодійній діяльності торкнутися проблем, які мають дуже високу вартість для суспільства та економіки?
Які благодійні “втручання” є найбільш ефективними?
Що мають робити благодійники, якщо вони хочуть досягнути економічної вигоди для людей та суспільства?
Таким чином, дослідження мало на меті здійснити аналіз різноманітних соціальних проблем та підходів до розв’язання цих проблем відповідно до їхнього потенціалу покращити економічну вигоду. Під цією метою передбачалося здійснити пріоритезацію підходів до розв’язання “дорогих” для суспільства соціальних проблем, які, з одного боку, запобігають виникненню цих проблем, а з іншого — приносять економічну вигоду самим людям.
Звичайно, благодійна діяльність не повинна покращувати економічний стан ані суспільства, ані людей. Проте, на думку авторів дослідження, на практиці дуже часто виникає потужна взаємозалежність або взаємовплив між покращенням рівня життя та створенням економічної вигоди. Адже, наприклад, благодійна організація, яка допомагає підліткам уникнути конфлікту із законом та знайти роботу, в реальності не лише покращує життя цих молодих людей та їхніх потенційних жертв — мешканців громади. Діяльність цієї організації також зменшує майбутні витрати на поліцію, суди та тюрми, і, таким чином, приносить економічну вигоду суспільству.
На початковому етапі дослідження був здійснений аналіз 30 найбільш значущих для британського суспільства соціальних проблем, серед яких було відібрано 6 найбільш “дорогих”. Для кожної з обраних шести проблем було детально проаналізовано їхні причини та наслідки. І вже на останньому етапі серед шести проблем, були обрані три, які були досліджені в деталях, і для яких були виявлені ефективні в економічному аспекті засоби попередження цих проблем.
Зазначений підхід дозволив виявити кілька жорстких соціальних проблем для країни:
- Сім’ї, які перебувають у кризі: на підтримку 140 000 британських сімей, які мають численні проблеми (зокрема вживання наркотичних речовин, безробіття, слабке здоров’я) британське суспільство витрачає щорічно в середньому 12 млрд. фунтів для покриття їхніх медичних витрат, надання їм соціальних послуг та здійснення соціальних виплат. Діти, які виховуються у цих сім’ях, знаходяться у невигідному становищі в плані отримання освіти, розвитку життєвих навичок та взагалі життєвих перспектив. І є велика вірогідність того, що суспільство буде вимушено витрачати на на них значні суми у майбутньому. Таким чином, ці сім’ї потребують допомоги зараз.
Діти з проблемами у вихованні: діти з емоційними, поведінковими та соціальними проблемами мають більше шансів бути виключеними зі школи та втягнутими у конфлікт із законом. Реальні проблеми виявляються у дорослому віці: 80% злочинів здійснюються дорослими, які мали поведінкові проблеми у дитинстві. І це коштує суспільству в середньому 51 млрд. фунтів на рік. Наразі біля 1,3 млн. підлітків у Великобританії мають серйозні проблеми з поведінкою, і лише мізерна частина отримує необхідну підтримку для подолання існуючи у них труднощів.
Безробіття, пов’язане з проблемами ментального здоров’я: безробіття та низка ефективність праці, що є наслідками проблем ментального здоров’я, коштують суспільству в середньому 45 млрд. фунтів на рік. Доки люди не повернуться на роботу, або, ще краще, не залишатимуться на роботі у здоровому стані, їхні труднощі збільшуватимуться, а здоров’я погіршуватиметься. Допомога людям з проблемами психічного здоров’я досягає стабільного економічного ефекту не лише для цих людей, але й для їхніх сімей, роботодавців та уряду.
Визначені проблеми – не ті, з якими широка публіка зазвичай має міцні емоційні зв’язки. Тому вони часто залишаються поза увагою благодійників. Проте економічний підхід може допомогти виділити ті групи або кейси, які потребують термінового втручання, і таким чином, простимулювати благодійників до їхньої підтримки.
Для кожної із визначених трьох соціальних проблем дослідники знайшли методи, які допомагають покращити життя людей та заощадити значні витрати суспільства у майбутньому:
Програми із залучення медсестер для підтримки уразливих категорій молодих матерів, які в перший раз народили дитину, дозволяють уникнути багатьох проблеми, що призводять до того, що сім’ї опиняються у кризовому становищі. Дані США стверджують, що на кожен 1$, який був інвестований в програму підтримки молодих матерів, більш ніж $5 зберігається у вигляді покращеного здоров’я, трудової зайнятості, а також у вигляді уникнення злочинної діяльності.
Консультування спеціалістами у школі може сприяти вирішенню поведінкових проблем дитини. Один з підходів показує, що 71% дітей поліпшили власну поведінку протягом року. І довгострокові заощадження в цьому випадку орієнтовно складають 3 фунта на кожний вкладений 1 фунт.
Впровадження на робочих місцях програм, що спрямовані на поліпшення психічного здоров’я співробітників, реалізується кількома благодійними організаціями у партнерстві з роботодавцями. В одному випадку було підраховано, що на кожний £1, інвестований в програму, £2,50 зберігаються у вигляді зниження безробіття та підвищення продуктивності.
Визначені соціальні проблеми мають величезний вплив як на окремих людей, що опинилися в центрі проблеми, так і на їх сім’ї та громади, в яких вони мешкають. Вони також є причиною значних витрати для економіки країни та лежать в основі багатьох інших соціальних проблем.
А тому благодійники можуть йти на ризик та інвестувати у довгострокову перспективу, що не може іноді дозволити собі уряд. Проте в цьому випадку комплексні, дорогі проблеми не представляють легких варіантів для благодійників і включають в себе набагато більше дій, ніж просте перерахування грошей. Благодійники повинні структурувати дуже обережно свою благодійну діяльність та знайти міцних партнерів, які допоможуть досягти очікуваних якісних змін.
Більш детально з результатами дослідження можна ознайомитися на сайті New Phialnthropy Capital.