
Досягнути компромісу: правила гри нового податкового законодавства для благодійників
9 листопада 2010 р. з 10:00 по 12:00 відбувся круглий стіл "Новий Податковий кодекс: ризики та можливості для благодійників". Організатори заходу: Український форум благодійників, Мережа розвитку європейського права, Український незалежний центр політичних досліджень.
Проект нового податкового кодексу України щодо надання благодійної допомоги викликав великий резонанс як серед «постачальників», так і отримувачів доброчинної підтримки. Саме це надихнуло Український форум благодійників зініціювати круглий стіл «Новий Податковий кодекс: ризики та можливості для благодійників» напередодні розгляду поправок Комітетом податково-митної політики (10.11.2010 о 15:00).
Учасники круглого столу мали нагоду ознайомитись, як регулюватиме Податковий кодекс отримання благодійної допомоги та які зміни відбудуться у податковому режимі для бізнес-компаній благодійників та приватних філантропів. Але фокусом дискусії стали позитивні та негативні перетворення у системі оподаткування та їхній влив на діяльність благодійних фондів та організацій. Експертами круглого столу виступили Олександр Вінніков, який є головою правління Мережі розвитку європейського права, та Максим Лациба,керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень.
На фоні фінансових кризових явищ, за словами Олександра Віннікова, голови правління Мережі розвитку європейського права, потреба у благодійності зростає. У свою чергу держава зовсім не сприяє розвитку філантропії. Пан Олександр презентував поправки до проекту Податкового кодексу (№7101-1 від 21.09.2010) щодо оподаткування благодійної діяльності. До позитивних аспектів нового проекту відносяться: включення соціальних послуг до звільнених доходів, також кошти та майно від фізичних осіб не будуть оподатковуватись. На жаль, несприятливим перетворенням є той факт, що допомога на лікування не оподатковується тільки для профспілок. Також лише всеукраїнські організації інвалідів звільняються від податку на витрати на проживання та проїзд під час семінарів, тренінгів, конференцій тощо. До проекту Податкового кодексу були знову внесені положення про ендавменти і цільову допомогу в формі ендавменту.
Крім того, благодійні гастрольні заходи не будуть оподатковуватись. Але для того, щоб розподілити благодійну допомогу, потрібно буде врахувати рекомендації органів влади щодо кола осіб, на яку вона буде спрямована.
Позитивні зміни є, але боротьба триває
За словами Максима Лациби, керівника програм Українського незалежного центру політичних досліджень : «Потрібно продовжувати робити благі справи. Я погоджуюсь, що законодавство – це те, що або допомагає або заважає – не більше того. Але все залежить від нас, від нашої волі щось робити. Я абсолютно згодний з тим, що розвиток філантропічного руху в Україні лежить саме в площині покращення менеджменту, благодійних технологій – в цьому напрямку, це головне. В той час як законодавство належить до тих елементів, які можуть допомагати або заважати».
Пані Лариса Сідєльник, благодійний фонд «Крона», зауважила, що новий податковий кодекс не зможе спинити благодійні фонди та організації творити їхню місію. Але, будучи громадянином України, дуже важливо оцінювати, наскільки ті чи інші закони сформовані «для людей». Існує необхідність усвідомлювати свою роль, як гравця на полі доброчинності та впливати на запровадження оптимальних правил гри, як для фондів чи донорів, які надають благодійну допомогу потребуючим, так і для отримувачів благодійних пожертв. За словами пані Лариси: «Справедливим та грамотним рішенням було б, якщо людина, яка надає кошти на благодійність, мала певні податкові кредити – це могло б стати чудовим стимулом. Ми можемо працювати без стимулів і сьогодні велика кількість людей нам добровільно допомагає. Але зростає потреба розуміння з боку влади, адже має існувати адекватна нормативно-правова база, яка буде заохочувати людей долучатись до змін та допомагати, якщо вони вбачають в цьому потребу та свою роль».
Фотогалерея події:http://www.flickr.com/photos/51815626@N07/sets/72157625353118774/
Відеозапис Круглого столу з’явиться на нашому каналі на Youtube:http://www.youtube.com/user/MyUFB
Якими будуть результати впливу Податкового кодексу у випадку його прийняття на благодійну діяльність в Україні та порівняльну таблицю з обґрунтуваннями щодо запропонованих змін до проекту Податкового кодексу ви можете переглянути у додатках.
Податковий кодекс