
13-15 вересня в м. Пенза (Росія) відбувся Гуманітарний форум «Пошук провінції», проведення якого було приурочено до 350-річчя міста. У заході взяли участь близько 600 осіб з понад 20 міст Росії. Єдиним офіційно запрошеним закордонним гостем був директор Донецького міського благодійного фонду «Доброта» Яків Рогалін. Організатори Форуму: Уряд Пензенської області, Управління інноваційної політики та спеціальних проектів Уряду Пензенської області, Управління культури та архіву Пензенської області, ТОВ « Центр інновацій соціальної сфери».
Мета Форуму – почати діалог російських глибинок. Завдання, які стояли перед організаторами та учасниками – знайти успішні форми постіндустріальних практик у регіонах, проаналізувати і адаптувати їх для подальшого поширення в російській провінції. Як заявили організатори форуму, була зроблена спроба добитися депровінціалізаціі всій Росії шляхом розвитку діалогу влади та громадянського суспільства.
Сам захід проходив у форматі обговорення, експертизи та вдосконалення кращих регіональних практик. У роботі брали участь експерти з розвитку територій, соціологи, культурологи, викладачі, творча інтелігенція, представники органів влади, некомерційного сектора, громадські діячі та підприємці більш ніж п’ятнадцяти регіонів Російської Федерації. Відмінним фоном для проведення Форуму був добре організований книжковий ярмарок, в якому взяли участь відомі представники письменницького співтовариства Росії (http://forum-pp.ru).
Директор ДМБФ «Доброта» Яків Рогалін брав участь у Форумі в декількох форматах: виступав на спіч-сесії, яка відкривала Форум, з TEDx – презентацією «Як продати громаді участь у добрих справах», і в якості експерта в заключному пленарному засіданні, був спікером на секції «Діалог суспільства і влади: технології взаємодії» з доповіддю «Боротьба з бідністю поведінки як бізнес pro bono». Його виступи, яскраві та оригінальні, були одразу розібрані на цитати: «благодійником може і повинен бути кожен», «пожертвуйте – вам сподобається, не сподобається – ми повернемо вам гроші», «задумують партнерство з владою – ідеалісти, втілюють – фанатики, а плодами, можливо, скористаються негідники», «Доброта , як і Донбас, порожняк не жене», «пацан сказав і пацан зробив – це має бути один і той же пацан» та багато ін.. Вони звучали рефреном майже при будь-якому обговоренні (https://www.facebook.com/penzuk/posts/580508875346438 ) .
За словами організаторів заходу, цей Форум став місцем продуктивного діалогу влади та інститутів громадянського суспільства. Голова регіонального уряду Юрій Кривов, який був ведучим заходу, зазначив, що щиро радий використати можливість виступу на Форумі такого неординарного лідера громадянського суспільства України, яким є Яків Рогалін». Керівник Авторського центру «NOTA BENE» Валерій Усов виступи прокоментував так: «Багато тверджень Рогаліна немов один в один збігаються з нашими теоретичними розробками. Тут про це всі сперечаються, а він це вже втілив, отримавши при цьому визнання від міжнародної громадськості» .
Яків Рогалін, ділячись враженнями від Форуму, сказав, що «Останнім часом, на жаль, єдиний шанс побачити на подібних конференціях щось цікаве – заснути під час засідання, тому погоджуюся брати участь далеко не у всіх. На щастя цей Форум був зовсім іншого штибу. Мені не тільки приємно бути запрошеним на цей захід, але і корисно отримати досвід активної участі в депровінціалізаціі Росії , якщо під провінціалізмом мається на увазі «непершовартість», бідність поведінки і відсутність ефективних соціальних ліфтів. Відрадно і те, що, судячи з усього, і я виявився корисним, і точно «не пас задніх». І організація Форуму, і його втілення свідчать про можливість тут і зараз покращувати життя громад навіть у віддалених від столиці глибинках. В Україні теж слід почати такий ПОШУК ПРОВІНЦІЇ».