
Український форум благодійників представив кращі практики соціальних проектів, сучасні інструменти філантропії, рейтинги благодійності та важливі зміни в законодавстві під час дводенного візиту до Дніпропетровська. Дискусія супроводжувалася даними моніторингових досліджень, унікальними презентаціями, показом телесюжетів про благодійні проекти і скайп-включеннями з трьох регіонів.
14 травня 2015 р. спільно з консорціумом Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» та Дніпропетровською міською радою УФБ провів круглий стіл для благодійних, громадських і волонтерських організацій, ЗМІ, представників місцевої влади і бізнесу під назвою «Дніпропетровськ – місто волонтерів: синергія у трикутнику «громада-влада-ЗМІ». 15 травня відбувся семінар-практикум Юлії Кірсанової «Зміни в Податковому кодексі, які стоcуються неприбуткових організацій».
Благодійність і волонтерство: рейтинги, закони, інструменти
Катерина Ржевська, менеджер проектів Українського форуму благодійників розповіла про місце України у світових рейтингах благодійності; надала найсвіжішу інформацію про зміни в законодавстві, Податковому Кодексі, які впливають на роботу громадського сектору; мотивувала долучатися до адвокасі-активності Українського форуму благодійників для гуманізації законів (презентація доповіді). Всі присутні отримали пояснення щодо Реєстру волонтерів АТО і оподаткування адресної благодійної допомоги, доступно оформлені у вигляді інфографіки.
Особливий інтерес викликала презентація інструментів і рецептів благодійної діяльності (збір пожертв через скриньки, онлайн, SMS). Учасники, які займаються скриньковим збором, констатували, що регулярно зіштовхуються з усіма ризиками, про які говорила Катерина Ржевська. Тож практична інформація, як убезпечити себе від шахрайства при зборі готівкових пожертв, стала у нагоді багатьом.
Моніторинг ЗМІ про кращі практики волонтерства
Голова Комітету «Рівність можливостей», доктор наук із соціальних комунікацій Олександр Чекмишев розповів про результати моніторингу двох дніпропетровських телеканалів (ДОДТРК (51 канал) і 11 ТБ). Понад 10% тривалості теленовин присвячено саме цій тематиці. На обох телеканалах такі сюжети переважно стосувалися допомоги бійцям АТО, їхнім родинам, тим, хто залишився в зоні бойових дій, а також вимушеним переселенцям. Менеджер інформаційних проектів УФБ Леся Ярошенко закликала представників ЗМІ не забувати і про інші напрямки благодійної діяльності, призабуті нині через події на Сході.
Генеральний директор обласної телекомпанії Валентин Чанглі анонсував спільний проект мовника і громадської організації. Ініціатива має на меті психологічну адаптацію бійців із зони АТО.
Дніпропетровськ – потужний центр волонтерства і суспільної синергії
Готові моделі соціальних проектів, пропозиції до влади та ЗМІ представили під час круглого столу активісти дніпропетровських громадських та благодійних організацій, волонтерських центрів.
Так, Олена Іваницька, ГО «Майдан Січеслав» – ініціатор вшанування пам’яті героїв Майдану й АТО, вже має досвід роботи над встановленням пам’ятних знаків: від спілкування з родинами загиблих, до соцопитувань містян, роботи з дизайнерами й архітекторами, пошуку ресурсів. Вероніка Комісар, ГО «Слов’яни» знає, як створювати позитивний імідж й інтегрувати в нову громаду вимушених переселенців. Наталія Коваль, Волонтерський жіночий батальйон Дніпропетровська, вміє швидко збирати кошти, продукти, і добровольців, щоб допомагати бійцям на передовій. А Сергій Кривогуз, ГО «Час молодих» дбає про душевний стан тих, хто повертається з війни: психологи працюють із воїнами. Оскільки Україні нині катастрофічно бракує фахівців із реабілітації після воєнних психотравм, то телевізійники створюють відеоуроки психологічної адаптації, які будуть поширюватися у волонтерських центрах.
В. о. міського голови Дніпропетровська Галина Булавка брала активну участь у роботі круглого столу. Вона відповідала на запитання представників громадських та волонтерських організацій, розповідала про соціальні ініціативи міськради, радилася, як ефективніше будувати діалог між різними секторами суспільства, зокрема через ЗМІ та публічні заходи. Домовилися, що громадські активісти повідомлятимуть міськраду про ті родини військових, які потребують підтримки. Адже не кожна сім’я самостійно наважиться звернутися по допомогу, а централізовано зібраних даних про стан і потреби родичів мобілізованих немає. Також вирішили попрацювати над створенням бази організацій, які запрошують волонтерів, та їхньої соціальної реклами: часто люди хочуть допомагати, але не знають, куди звертатися.
«У нашу громаду вкладатимуть зовнішні ресурси тільки тоді, коли ми покажемо власні. Покажемо, що наші громадські та благодійні організації, ЗМІ, бізнес, політики, науковці, представники місцевої влади вміють домовлятися і досягають результатів разом», – зазначила Галина Булавка.
Депутат Дніпропетровської міськради Вадим Гетьман вважає, що найкоротший шлях до місцевої влади – прийти на прийом до депутата. Однак не всі обранці спілкуються з громадою особисто і регулярно, хоч закон і зобов’язує їх до цього. Варто вимагати відповідальності, дій і звітів від тих, кого обрали, закликав Вадим Гетьман. Представники громади беруть участь у засіданнях міськради. Учасникам круглого столу пообіцяли, що невдовзі вони матимуть слово першими: так депутати їх напевне почують.
Зв’язок між регіонами
Під час круглого столу «Дніпропетровськ – місто волонтерів» прозвучали приклади успішної співпраці між організаціями громадянського суспільства, владою та ЗМІ в інших регіонах за допомогою онлайн-включень із Вінниці, Києва та Кіровограда. Так, завідувач кафедри журналістики Вінницького педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, канд. наук із соціальних комунікацій Віталій Гандзюк розповів про те, що університетський профілакторій отримує нове життя і стає реабілітаційним центром для бійців АТО. Президент благодійного фонду «Соціальне партнерство», член Правління Українського форуму благодійників Олена Поліщук перелічила досягнення Служби порятунку бездомних у Києві, пояснила, як працює служба і як громада залучається до її роботи. Директор Кіровоградського обласного художнього музею Тетяна Ткаченко поділилася секретами успіху Великоднього благодійного аукціону, який цього річ зібрав 360 тисяч грн. для війського госпіталю.
«Благодійність крізь призму об’єктива» у Дніпропетровську
За словами Тетяни Ткаченко, позитивну роль у кіровоградському проекті зіграла й фотовиставка «Благодійність крізь призму об’єктива», яка налаштовувала учасників аукціону на щедрість у доброчинності. На цій ноті учасники круглого столу «Дніпропетровськ – місто волонтерів» поспішили на дебютне відкриття фотовиставки в їхньому місті. «Благодійність крізь призму об’єктива» чекатимуть у Дніпропетровську і наступного року.
Захід відбувся в рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.