
25 травня 2012 року громадськості Волині було представлено нову регіональну програму «Підвищуємо добробут громад», започатковану Благодійним фондом «Європейський вектор» (м. Луцьк) та Фундацією імені князів-благодійників Острозьких, за сприяння соціально відповідальної Агропромислової групи компаній ТМ «Пан Курчак», очолюваної відомим бізнесменом Сергієм Мартиняком.
Як зазначив, бізнесмен, депутат Волинської обласної ради, засновник благодійного фонду «Європейський вектор» пан Сергій Мартиняк: «Нова благодійна програма «Підвищуємо добробут громад» є логічним продовженням майже десятилітньої діяльності Агропромислової групи «Пан Курчак». За цей час нами зроблено щонайменше 9 кроків добра людям і громадам Волині. А саме:
1. Починаючи з 2002 року підприємства Агропромислової групи «Пан Курчак» створили більше тисячі робочих місць для сільського населення у 8 районах області. Середня заробітна плата становить понад 3000 гривень. Тільки за 2011 рік підприємствами Агропромгрупи сплачено більше 50 мільйонів гривень податків, у тому числі 22 мільйони гривень до Пенсійного фонду.
2. Протягом 2011 року у профорієнтаційних заходах, що проводились Агропромгрупою «Пан Курчак», взяло участь більше 3100 учнів та вчителів. Було проведено 30 зустрічей із випускниками 220 шкіл та укладено договори з 9 навчальними закладами про підготовку кадрів для підприємств Агропромгрупи.
3. Починаючи з 2010 року участь у Програмі «Маєток» взяло 105 сімей, які вигодували і реалізували 1887 голів свиней. Середній дохід сім’ї від відгодівлі 1 свинки становить від 150 до 400 гривень.
4. В 2012 році Агропромгрупою «Пан Курчак» за участю сільських рад створено 6 комунальних підприємств для допомоги сільським громадам. Завдяки цьому 5 сім’ям вже передано на утримання 30 корів для виробництва молока.
5. Проводяться заходи по ознайомленню громадян з енергозберігаючими технологіями та альтернативними видами палива щоб зробити оселі волинян теплими і затишними та зекономити сімейні бюджети. У заходах взяло участь 4800 волинян.
6. Встановлено 50 контейнерів в 17 селах області для централізованого збору та вивозу сміття. До кінця 2012 року буде встановлено ще 150 контейнерів у 50 селах області. Спільно з місцевими мешканцями проведено 8 толок по прибиранню сільських територій.
7. Починаючи з 2010 року лікарням, школам та іншим соціальним закладам роздано 177 000 кг гуманітарної допомоги.
8. Благодійним фондом Сергія Мартиняка «Європейський вектор» протягом 2011-2012 років надано благодійної допомоги на 935 233 гривень.
9. Починаючи з 2010 року 285 сільським ФАПам передаються ліки для надання безкоштовного медичного обслуговування пенсіонерам. Такою допомогою зможуть скористатися більше 20 000 пенсіонерів області.
Руслан Краплич, голова Ради директорів Фундації Острозьких, головний редактор журналу «Вісник благодійництва», експерт з розвитку благодійництва та соціальної корпоративної відповідальності – подякував пану Сергію Мартиняку за запрошення очолити 2-річну благодійну програму «Підвищуємо добробут громад» і наголосив, що вона є унікальною не лише для Волині, але не має на сьогодні, аналогів в жодному з регіонів України. Р. Краплич представив деталі програми, яка має на меті самоорганізувати не менше 300 громад Волинської області для вирішення їхніх проблем шляхом проведення мобілізаційних кампаній та конкурсу мікрогрантів.
Заходи, що підтримуються в рамках грантового конкурсу можуть бути спрямовані на:
– організацію очищення від несанкціонованих смітників водойм, доріг, лісів; облаштування місць змістовного проведення дозвілля, та проведення масових заходів;
– перетворення закладів культури на осередки громадської активності, які щомісяця надаватимуть соціокультурні послуги пенсіонерам, молоді, працюючим, проведення серії гастрольних концертів аматорських колективів в межах 5-ти, охоплених проектом, районів Волині;
– формування та розвиток здорового способу життя місцевого населення;
– розвиток ремесел та занять за інтересами (риболовля, лозо/соломоплетіння, деревообробки, гончарства, урочисті обіди тощо);
– проведення курсів фінансової грамотності та можливостей для додаткового заробітку;
– забезпечення роботи пунктів контрактації сільськогосподарської сировини (заготівля фруктів, овочів, ягід, грибів на замовлення переробника)
– покращення побутово-комунального обслуговування мешканців сільських регіонів тощо.
Загальний об’єм фінансування мікрогрантів становить: 1, млн. грн.
Максимальний розмір мікрогрантів: до 5000 грн.
Період фінансування проектів: червень-грудень 2012 року
Важливо, що претендентами на отримання фінансування можуть бути не лише громадські і благодійні, соціальні, комунальні установи, але й ініціативні групи громадян, а також журналісти, які пропонуватимуть проекти вирішення найгостріших соціально-економічних й екологічних проблем краю.
Організація чи ініціативна група, що звертається із запитом до Фонду повинна забезпечити не менше 30% бюджету проекту власним фінансовим внеском, або внеском своїх партнерів. (Подібні мови висуваються майже всіма міжнародними донорами та програмами міжнародної технічної допомоги, включаючи проекти Транскордонного співробітництва ЄС).
Звертаючись до засобів масової інформації пан С. Мартиняк та пан Р. Краплич запропонували ЗМІ також взяти участь у навчаннях, які проводитимуться переважно у сільських громадах і передбачають визначення головних місцевих проблем і потреб, які посильно здолати на локальному рівні завдяки малим планам дій, які розроблятимуться прямо під час семінарів. Ці ж плани можуть бути підтримані в рамках конкурсу мікрогрантів «Підвищуємо добробут громад». Учасники навчань будуть мати перевагу з поміж інших претендентів на фінансування проектів, оскільки стануть більш певними у своїх силах робити добрі справи, своїми руками, на власний розсуд і за підтримки громади.