Інтегровані еко-проекти – новий прецедент у захисті навколишнього середовища

Доброго дня, шановні колеги:)
Нещодавно Міжнародний фонд “Відродження” в рамках конкурсу, спрямованого на активізацію спільних ініціатив територіальних громад, підтримав один з проектів екологічного спрямування – «Реалізація спільних ініціатив громад як запорука розвитку суспільства», концепцію якого я вперше вирішила спробувати на Вінниччині – звідки, власне, я родом; у партнерстві з ГО “Фонд розвитку с. Агрономічне”.

З огляду на надзвичайну зацікавленість у концепції проекту під час його презентації, я вирішила надати більш детальну інформацію про нього.

Отож, ідея проекту народилась в мене в процесі активної 2-річної фандрейзингової роботи для всеукраїнського волонтерського еко – проекту “Let’s do it, Ukraine” (“Зробимо Україну Чистою”). У 2011 році завдяки БФ “Крона” вперше була підтримана інтегрована екологічна ініціатива, коли ми поєднали проект AIESEC Ukraine “Green Rush”, новий навчально-методичний комплекс від ОБСЄ «Зелений пакет» (“Green pacк” ) та  всеукраїнську ініціативу “Let’s do it, Ukraine”. Суть проекту полягала у тому, що міжнародні волонтери AIESEC протягом 2-х місяців проводили екологічні заняття на методичній базі “Green pacк” та анонсували всеукраїнське прибирання у загальноосвітніх школах України, водночас надаючи організаційну допомогу регіональним координаторам “ЗУЧ”. Результати співпраці були дуже позитивними, і коли видалась нагода, я вирішила розширити коло партнерів, залучити місцеву владу й апробувати його на локальному рівні. Нижче – лаконічний виклад основних етапів проекту – можливо, стане Вам у нагоді.

Узагальнюючи досвід Вінниччини, найбільшими екологічними проблемами селищних громад є зазвичай дві: відсутність облаштованих належним чином та санкціонованих місць для вивезення сміття й створення нових стихійних сміттєзвалищ у геометричній прогресії. Ми спробували подивитися на проблему комплексно й вирішити її кардинально, поєднав зусилля селищних громад с. Медвеже Вушко, Агрономічне та Широка Гребля. Ви можете спробувати зробити дещо аналогічне в себе (хоча б на базі однієї адміністративно – територіальної одиниці) та оцінити результат. Отож, блоки роботи по проекту:

1. Робота з владою. Ціль - вирішення ключових екологічних питань  – із вивезенням сміття у регіоні, технічним оснащенням, утилізацією, санкціонованим полігоном тощо.

1.1 Потрібно провести низку соціальних досліджень й опитувань, залучаючи максимальну кількість зацікавлених та активних мешканців (підприємці, громадські діячі, влада), акумулювати найбільш проблемні питання та винести їх на обговорення до круглого столу/громадських слухань  або іншого публічного заходу з екологічної тематики – за участю влади;

1.2 Відповідно до результатів проведення заходу сформувати пропозиції та подати їх до місцевої влади. Моя порада – залучіть активні громадські ради Вашого регіону до співпраці – зазвичай це значно полегшує процеси діалогу із владою.

2. Впровадження системи еко-уроків від ОБСЄ на базі “Зеленого пакету”. Ціль – виховання еко-свідомості у молоді.

2.1  Контактуєте безпосередньо з керівником “Зеленого пакету” Ярославом Юрцабою, який надасть Вам люб”язно та детально розповість Вам, як долучитись до проекту;

2.2 Домовляєтесь із школами щодо проведення екологічних уроків.

2.3 Залучаєте волонтерів, що будуть проводити тренінги від ОБСЄ у школах – це неважко зробити через ВНЗ та активні молодіжні об’єднання, і також відповідно до практики, викладачі шкіл часто підтримують ініціативу та самостійно проводять заняття.

3. Співпраця із ініціативою “Зробимо Україну чистою” (ЗУЧ). Ціль – ліквідація сміттєзвалищ та попередження створення нових, виховання екологічної свідомості у населення. Хочу зауважити, що є багато проблем у регіонах із залученням місцевих жителів до акції саме через відсутність чітких вказівок, що і як робити. З огляду на те, що JCI є одним із основних співорганізаторів акції, ми охоче та, авжеж, безкоштовно, допомагаємо, коли отримуємо подібні запити; наразі ж працюємо над тим, аби подібна організаційна допомога була системною та постійно діючою.

3.1 Звертаємось до співорганізаторів ЗУЧ (тобто як варіант, до мене) та домовляємось про забезпечення повної організаційної та інформаційної підтримки у підготовці проекту. Ми залюбки допоможемо:)

3.2 На публічному заході (круглий стіл/громадські слухання) оговорюємо та затверджуємо періодичність/дати /місця проведення акцій з прибирання зелених зон/сміттєзвалищ у Вашому регіоні. Доречі, ефект після 2-х таких прибирань вражає – мешканці не тільки тотально перестають викидати сміття у ближні яри, їх стрімко починає хвилювати діяльність влади у даній сфері та можливості ефективного вирішення еко – проблем у регіоні.

Отож, в принципі, нічого глобально складного немає. Безумовно, як і в кожному проекті, є свої труднощі та проблеми, але якщо екологія – Ваш профіль, то варто спробувати реалізацію подібного проекту або хоча б кількох його складових. За моїм досвідом, саме інтегрований підхід у вирішенні екологічних проблем дозволить нам не просто гасити екологічні “пожежі”, але й виховати екологічну культуру європейського рівня у будь-якій області, регіоні та селищі України.

Коментарі не дозволені.